Hlavní navigace

Zentity chystá ekosystém pro mladé technologické firmy z oblasti financí

6. 11. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Zentity
Pražská firma dělá mobilní aplikace pro banky a operátory. Česko v podstatě ovládla a proniká i na další trhy. Chystá také podporu pro fintech projekty.

Analytická a konzultační společnost Deloitte označila ve své poslední studii firmu Zentity za druhou nejrychleji rostoucí českou společnost v roce 2015, v porovnání v rámci střední Evropy je pak dvacátá. Samozřejmě, je to další z mnoha různých žebříčků se svojí vlastní metodikou, to ovšem nic nemění na tom, že se ze Zentity stalo velice zajímavé jméno.

Firma funguje od roku 2011 a od té doby si vybudovala dominantní postavení na jednom specifickém tuzemském trhu – vývoji mobilních aplikací pro banky. Specifický je v tom, že zakázky tohoto druhu většinou nemůže dělat tradiční studio zaměřené na mobilní appky. Vedle samotné aplikace je totiž nutné vyvíjet také back-end systém, který spolupracuje s prostředím IT systémů finančních institucí, což mimo jiné znamená hodně řešit bezpečnost či znát enterprise technologie.

„Určitě nám do jisté míry prospěl odkup Inmite Avastem, to byli jedni z mála konkurentů,“ říká pro Lupu zakladatel a šéf Zentity Abhishek Balaria. Dnes už jeho firma na českém trhu v podstatě na konkurenci nenaráží a dodává tak mobilní aplikace a s tím spojené systémy pro banky jako Zuno, ČSOB, ING Bank, Era, ČNB či další firmy typu Vodafone, PPL a Alza.cz.

Padesátiprocentní růst každý rok

Zentity v současné době zaměstnává kolem sedmdesáti lidí, pár jich je třeba z Unicornu nebo zaniklého platebního systému Mobito. V příštím roce se počítá s dalším růstem, počet zaměstnanců by se mohl rozšířit o dalších dvacet procent. Silný je také růst tržeb – firma sice nespecifikuje přesné číslo výdělků, meziročně se jí je nicméně daří navyšovat o 50 procent. „Do roku 2017 můžeme pokračovat stejně rychlým tempem,“ věří Balaria.

Růst už každopádně není jenom o Česku. Zentity má polovinu příjmů ze zahraničních trhů a právě na ně se teď hodně soustředí. „Podařilo se nám něco, co nebývá moc běžné. Velké korporace často IT systémy vybírají a nasazují od mateřského podniku a nařízení pak propadnou do jednotlivých poboček. My se naopak z Česka postupně dostáváme k projektům pro celou skupinu.“

Pražská společnost tak například dnes mimo české pobočky ČSOB dělá také pro centrály v Irsku a Belgii a do budoucna mají přibýt další země. Pro Vodafone už Češi rozšířili práci také do Kataru. A podobných příkladů je více – Zentity působí vedle Slovenska v Německu, Maďarsku, Rakousku, Francii, Velké Británii, Švýcarsku či USA. V některých zemích přímo buduje zastoupení, na Slovensku i menší vývojový tým.

Podpora pro fintech nápady

„Pomáhá nám naše specializace na banky a telekomunikační sektor. V tendrech se nám v 70 procentech případů daří vyhrávat, to není úplně běžná konverze,“ říká Balaria. V Česku je jméno Zentity už hodně „profláknuté“, stačí se s lidmi z trhu pobavit. V zahraničí si ale firma buduje půdu pod nohama od začátku, takže rozvoj ještě nějakou dobu potrvá. Navíc je zde konkurence větších nadnárodních firem.

Balaria chce během příštího roku také zrealizovat projekt, v rámci kterého by Zentity vytvořila zázemí a jakýsi ekosystém pro mladé firmy z takzvané oblasti fintech, tedy technologií kolem financí a podobně. Zde se toho v poslední době děje hodně, od platebních služeb typu Square přes bitcoin a blockchain až po zcela nové metody placení mobilem.

BRANDstorming tip2

„Ve střední a východní Evropě jsme ve fintech sektoru možná až pět let pozadu. V Evropě mimo jiné chybí legislativa a také zde pro mnohé projekty není vůle ani potřeba,“ navazuje šéf Zentity. 

„Kolem nás se ale často vyskytují zajímavé mladé nápady, kterým bychom dokázali pomoci. Doteď jsme neměli na takovou podporu jednotný systém, ale ten chystáme. Dokážeme pomoci v hodně věcech, třeba propojením s bankami, financováním či vývojem,“ zakončuje. Víc prozatím komentovat nechce, projekt se nicméně představí počátkem příštího roku.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).