Hlavní navigace

Zhroucené letní schéma Novy & n@vá ČT

17. 6. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Na televizním trhu začíná být pěkné horko, a aktuální počasí s tím má pramálo společného. Nově se ještě před začátkem prázdnin začíná hroutit letní schéma a na Kavčí hory míří další bývalí „nováci“.

Mimořádné programové změny, které do příštího týdne zavádí ve svém letním schématu Novy, nemají v historii této televize asi obdoby. Nova stahuje hned dvě opory letního vysílání, aniž by léto ještě pořádně začalo. Z podvečera zmizí slovenská telenovela Druhý dech, kterou Nova pro jistotu vysílá pod pozměněným názvem Druhý život, aby si ji diváci nepletli se socialistickým seriálem z velkokapacitního teletníku, nedávno vysílaném právě na Nově. A pondělní večery po deváté hodině se budou muset obejít bez repríz Dokonalého světa, původního seriálu Novy, který měl premiéru teprve loni na podzim.

Když si k tomu připočteme nedávné přesuny finále pěvecké soutěže Hlas Česko Slovenska kvůli semifinálovému zápasu Čechů a Slováků na hokejovém mistrovství světa, které Hlasu nakonec nijak nepomohly, dostává se Nova pomalu do situace, v jaké byla nedávno Prima. Ta loni na jaře také šachovala s programem jako divá a rušila či přesouvala nové původní formáty jako na běžícím pásu. Nově se dá přičíst k dobru, že oproti Primě neruší žádné původní novinky, takže jí přesuny ve schématu v podstatě nic nestojí. „Jenom“ může přijít o diváky.

Blbé je, že ty přesuny ve schématu nastávají ještě předtím, než Nova nasadí hlavní letní taháky – reality show Farma a 4 svatby. Ta první ovládne prakticky veškerý prime time Novy po osmé hodině večer a do značné míry tak bude muset zastoupit Ordinaci v růžové zahradě 2, která je pro Novu nejdůležitějším a nejúspěšnějším pořadem současnosti. Ta druhá zastoupí Ulici, která bude mít přes léto stejně jako Ordinace přestávku. V obou případech rozhodně nejde o sázku na jistotu, takže pokud se už nyní Nově hroutí doplňkové pořady letního schématu, čekají ji koncem června a začátkem července docela adrenalinové dny, kdy se management asi neodtrhne od dat z peoplemetrů.

A to ještě nevíme, co s diváckou sledovaností udělají prodloužené Televizní noviny, které posunou začátek hlavního večerního pořadu – tedy většinou Farmy – až na 20:20. O tomhle riziku jsem se tento týden rozepsal na svém blogu, tak se nebudu opakovat. Jen stručně: pokud budou Televizní noviny končit krátce po osmé hodině večer, mohou se strefit přesně do času, kdy na Primě family skončí reklamní blok po VIP zprávách a bude začínat její speciální letní formát VIP Prostřeno!. V tu chvíli by měla Nova zaděláno na velký problém, a je úplně jedno, že Farma bude startovat o den dříve než VIP Prostřeno!

Z dlouhodobého hlediska je ale pro Novu o dost nepříjemnější invaze jejích bývalých zaměstnanců a spolupracovníků (pardon, většinou jde o lidi, co pracovali pro Media Pro Pictures, což – jak nám novinářům lidi z Novy neustále zdůrazňují – není Nova, ale pouze servisní organizace, která pro Novu vyrábí pořady. Bylo by zajímavé zjistit, kdo tedy opravdu pracuje na Nově, ale to odbíhám od tématu) do České televize. Před časem jsme na DigiZone.cz vydali neúplný výčet lidí, kteří sběhli z Novy do ČT, a už tehdy jich bylo okolo dvaceti. Dnes jich je už mnohem víc, jen někteří se skrývají pod kolonkou „externí spolupracovník“ (to je něco jako zaměstnanec Media Pro Pictures na Nově – pracuje pro Novu, ale nepracuje na Nově, tedy něco jako princezna Koloběžka první, co ani nešla, ani nejela, ani oblečená, ani svlečená).

CIF - osobnosti

Opět odbíhám od tématu, ale opravdu mě velmi pobavil exodus původních tvůrců Novy na Kavčí hory. Jana Kasalová, dnes již ředitelka vývoje nových formátů ČT v demisi, v jednom z mála (ne-li jediném) rozhovoru pro média (konkrétně server Médiář.cz) připustila, že ČT uvažuje o formátu denního seriálu typu Ulice. No a dnes už v ČT pracují nebo s ní spolupracují snad všichni původní tvůrci tohoto seriálu. Aby ne, když Ulice na Nově začínala za Petra Dvořáka, dnešního šéfa Kavčích hor. Programové domino na Nově se tedy pozvolna rozpadá a z jednotlivých kostek vzniká mozaika programových schémat České televize.

Ne nadarmo se o Kavčích horách říká, že tam vzniká n@vá ČT.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).