Hlavní navigace

Život po smrti Google Readeru? Newsify, Feedly, Pocket a Buffer

9. 9. 2013
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Feedly
Potřeba najít RSS čtečku, která nahradí zaniklou službu Google Reader, má mnoho řešení. Základem asi sice vždy bude Feedly, ale budete potřebovat ještě něco dalšího.

Google Reader byl až do nedávného zrušení základním stavebním kamenem čtení zdrojů informací na Internetu, tedy zejména těch, které byly (a jsou) dostupné přes RSS. K Readeru jste si zpravidla pořídili ještě nějakou tu čtečku použitelnou na mobilech či tabletech (samozřejmě případně i na PC). Zejména takovou, která umožnila offline čtení – tedy stažení určitého objemu článků a poté jejich konzumaci bez nutnosti být připojen k Internetu.

Sám jsem od používaného řešení očekával ještě další funkčnost, možnost schovávat si vybrané články na později, zpravidla proto, abych je mohl použít jako zdroj při psaní článků, nebo je mohl někomu poslat. A ideálně ještě možnost zveřejňovat odkazy na konkrétní články na sociální sítě. 

Z Google Readeru na Feedly

S úmrtím Readeru se naštěstí objevila služba Feedly, která mi umožnila snadný přechod – prostým importem RSS zdrojů z Readeru do Feedly. A přinesla odpověď na moji základní potřebu: funkční „backend“, tedy systém, který za vás bude „natahovat“ články ze všech RSS a udržovat je v nějaké „databázi“.

Feedly samozřejmě kromě importu feedů umí i přidávat nové RSS zdroje, které se pak objeví v čtečce (viz dále). Výhodou je i to, že Feedly umí už i kompletní export v OPML.

Feedly má samozřejmě také mobilní aplikaci, ale poté, co si ji nainstalujete, bohužel zjistíte, že je sice hrozně sexy a cool, ale vůbec nefunguje offline. Jakmile ji spustíte, musíte být připojení k Internetu. Takže buď můžete doufat ve změnu (třeba to Feedly dojde), nebo zkusit najít něco jiného. 

Offline čtečka v podobě například Newsify

Pokud jste náročnější uživatel, můžete na Feedly, coby základní zdroj článků, napojit nějaký pokročilejší nástroj. Tedy třeba další čtečku, která umí texty stáhnout také pro offline čtení. Dobré je, když umí zahrnout také obrázky, samozřejmě ideálně ve chvíli, kdy jste připojeni na WiFi a nečerpáte FUP (čtení článků v mém mobilu dokáže za měsíc vyčerpat i 1,5 GB dat).

Podpora offline čtení a stahování obsahu s předstihem je důležité k tomu, abyste si články mohli číst, kdy se vám to hodí, a nemuseli při spuštění čtečky čekat, až se aktualizuje a stáhne obsah – v mém případě je to poměrně dlouhá doba, na mobilním přípojení běžně i přes pět minut. 

Není asi až tak důležité, kterou čtečku nakonec zvolíte. Já si po krátkém zkoumání vybral Newsify (podotýkám, že popisované řešení je u mě v tuto chvíli funkční pro iPad) a mírně pozměnil některá nastavení (zvýšil jsem například počet stažených článků na 500, což zhruba postačuje na jednu „dávku“ čtení). Newsify, stejně jako Feedly, „zatím“ stále splňuje i jeden z mých vedlejších požadavků – nechtěl jsem žádné aplikace kupovat.

Schovávat článek na později? Pocket to řeší dobře

Další věc, kterou jsem nutně potřeboval, bylo schovávání článků na později – v původním Readeru to řešilo prosté hvězdičkování a poté otevření Readeru na počítači a využití takto označených článků pro další práci. V Newsify+Feedly to řeším trochu jinak – další aplikací. Už ani vlastně nevím, proč jsem si vybral Pocket (na výběr jsou samozřejmě mnohé další), ale k tomu, co potřebuji, plně postačuje.

U výběru těchto návazných aplikací je vždy důležité, aby předchozí aplikace, tedy offline čtečka, uměla další aplikace podporovat – v případě Newsify to problém není, prostě si „připojíte“ Pocket (nebo cokoliv dalšího) a u každého zobrazeného článku máte možnost jej do připojené aplikace odeslat. Na iPadu/iPhone je to obzvlášť důležité, protože na rozdíl od Androidu nemá ono univerzální „Odeslat“.

Pocket následně používám buď jako aplikaci na iPadu (či Androidu) nebo otevřu její webovou podobu – odkládám si tam články, které možná budu chtít nějak využít. A v okamžiku, kdy je takto použiji, označím je v Pocket jako zpracované.

Jak s články na sociální sítě? Buffer funguje skvěle

Řešení poslední potřeby, tedy jak v okamžiku čtení článek sdílet na sociální sítě, může být trochu obtížnější. V mém případě zcela určitě, protože chci články vkládat na víc míst – na osobní profily (Facebook, Twitter, Linkedin) i na stránky (Facebook, Twitter, Google+). A ideálně ještě tak, aby nevznikal „spam“ nových příspěvků.

Řešením je v mém případě Buffer, který jsem znova začal zkoušet v okamžiku, kdy tvůrci doplnili funkci ručního naplánování zveřejnění na určitý den a hodinu. A také podporu pro Google+. Nakonec se mi Buffer zalíbil natolik, že jsem si ho zaplatil na celý rok dopředu a většinu toho, co dávám na sociální sítě, sdílím právě přes tuto aplikaci.

V Newsify je podpora Bufferu stejná jako pro Pocket – při čtení článku ho prostě „odešlete“ do Bufferu a on se automaticky naplánuje na nejbližší volnou dobu (v aplikaci mám naplánované časy od rána do večera, jde o něco mezi dvaceti a třiceti termíny). Můžete samozřejmě vybrat také to, na které sítě příspěvek pošlete.

Buffer používám i v klasickém prohlížeči (velkou část věcí, které sdílím na sociální sítě, „objevuji“ při běžném brouzdání po Internetu nebo na Twitteru). Ve výsledku je tak hlavní výhodou Bufferu to, že do něj můžu průběžně „sypat“ příspěvky a Buffer je „pomaleji“ vkládá na mé sociální sítě. Aplikace samozřejmě umí také vložit příspěvek „ihned“, naplánovat jej na určitou hodinu nebo případně provést změny ve frontě příspěvků.

Buffer nemá tabletovou verzi, takže na iPadu musíte používat verzi pro telefon. Což moc nevadí, v tabletu budete do této aplikace stejně chodit minimálně. Důležitá je možnost přeposílat do Buffer články z Newsify.

Co dodat na konec?

Výše popsané řešení splňuje mé požadavky, příjemně se mi používá a funguje jako kompaktní celek (díky podpoře dalších aplikací v Newsify). Jeho nevýhodou může být to, že je vhodné hlavně pro iPad/iPhone. Pokud byste ho chtěli použít na Androidu, budete muset nahradit Newsify (pokud dobře vidím, tak verzi pro Android nemá). Ostatní části (Pocket i Buffer) na Androidu fungují. A budete zde mít výhodu v podobě systémového „Odeslat“, které v iOSu citelně chybí.

Cloud23

Na iPadu také chybí možnost sdílet články do aplikací přímo z prostředí prohlížeče – zatímco na PC má Buffer add-on/plug-in pro Chrome, v iOSu bohužel tato možnost není. A „Sdílet“ v prohlížečích na iOSu obsahuje pouze sociální sítě, ne odeslání do zmíněných aplikací. A tímto omezením se ale bez problémů dokážu vyrovnat – tablet mi stejně slouží hlavně pro „offline“ čtení článků.

K Newsify ale jistě najdete celou řadu alternativ a řešení, které jsem popsal, rozhodně není jedinou správnou cestou. Budu rád, když svá oblíbená řešení popíšete v komentářích.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).