Hlavní navigace

Moravskoslezský kraj: kdo má nejrychlejší internet, cype?

27. 1. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

V dalším díle seriálu o výsledcích měření speedmeteru na Lupě jsme pro vás připravili přehled devíti internetových poskytovatelů z Moravskoslezského kraje, kteří dosáhli loni nejvyšších průměrných rychlostí připojení.

Minulý týden jsme se podívali na nejrychlejší poskytovatele internetového připojení v Praze dle výsledků měření speedmeteru na Lupě v loňském roce, v dalším pokračování seriálu si představíme devítku nejrychlejších internetových providerů na severní Moravě, tedy v Moravskoslez­ském kraji.

Připomeňme si, že v přehledu jsou zastoupeni pouze poskytovatelé, u kterých za poslední rok registrujeme na speedmeteru na Lupě alespoň 10 měření měsíčně (zpravidla je toto číslo podstatně vyšší) a kteří nabízejí internetovou konektivitu pro domácnosti.

Ve výsledné průměrné rychlosti nejsou zohledněny jednotlivé tarify, protože většina providerů má podobnou skladbu zákazníků na jednotlivých tarifech. Obvykle má podstatná část zákazníků základní tarif. 

Ze srovnání jsou také vyloučeny akademické sítě, které dosahují obvykle velmi vysokých průměrných hodnot rychlosti připojení, ale nemají nabídku připojení pro neakademické uživatele.

Smart Comp. (průměrná rychlost: downstream – 23,2 Mbit/s, upstream – 11,1 Mbit/s)

Brněnská firma Smart Comp. vznikla před dvanácti lety. Pod značkou NETBOX nabízí služby na bázi triple-play kombinující HDTV, internet a hlas. Původně působila pouze v rámci své optické sítě v Brně. Postupně ale začala nabízet služby i v dalších městech. Dostupné jsou například pro obyvatele několika ulic v pražských Stodůlkách.

V Moravskoslezském kraji začala firma působit v roce 2009, kdy zahájila spolupráci s opavským poskytovatelem internetových služeb, společností OpavaNet. Díky této spolupráci jsou služby pod značkou NETBOX dostupné i obyvatelům Opavy, Nového Jičína, Horního Benešova a Bruntálu.

Rio Media (průměrná rychlost: downstream – 17,6 Mbit/s, upstream – 10,9 Mbit/s)

Rio Media byla založena na začátku roku 2008, necelý rok a půl po prodeji společnosti Karneval Media do rukou UPC za 9 miliard korun.  Co mají ale společného Karneval Media s Rio Media? Personální provázanost. Mnoho lidí, kteří dříve pracovali pro Karneval Media, nyní pracuje pro Rio Media, včetně bývalého generálního ředitele Karneval Media Roberta H. Gardnera, který je nyní předsedou představenstva Rio Media.

Záhy po svém založení prokázala Rio Media akviziční apetit, když postupně skoupila několik lokálních ISP. Nejdříve v její síti uvízla firma F.C.A., významný provozovatel kabelových sítí ve více než dvou desítkách měst po celé republice. Následovaly Antény 2H+B a metropolitní síť Olomouc,  českolipská síť CL-NET a konečně severomoravská MATTES AD, poskytující služby pod názvem 802.cz.

MCnet (průměrná rychlost: downstream – 15,1 Mbit/s,up­stream – 8,1 Mbit/s)

Frýdecko-místecký MCnet se specializuje především na budování a servis počítačových sítí. Firma disponuje vlastní optickou sítí ve Frýdku-Místku a bezdrátovými sítěmi v pásmu 10,5 GHz, 5,8 Ghz a 2,4 GHz. Na těchto technologiích nabízí připojení k Internetu jak firemním, tak nefiremním zákazníkům a domácnostem.

Poda (průměrná rychlost: downstream – 14 Mbit/s, upstream – 4,9 Mbit/s)

Společnost PODA začala nabízet připojení k Internetu na území Ostravska v roce 1996. Zpočátku se zaměřila především na firemní klientelu, později přibrala také zákazníky z řad domácností. V roce 2004 otevřela svou pobočku v Brně a začala zde poskytovat kompletní portfolio služeb.

V roce 2006 koupila firmu TELTECH COM a.s., která se na telekomunikačním trhu pohybovala od roku 2000 pod značkou „Netopýr“, a díky této akvizici významně zvýšila pokrytí službami v mnoha lokalitách Ostravska. Firma provozuje optické sítě například v Ostravě, Havířově a Bohumíně.

Vývoj počtu zákazníků firmy PODA z řad domácností.
Autor: PODA

Vývoj počtu zákazníků firmy PODA z řad domácností.

V roce 2011 měla téměř 24 tisíc zákazníků z řad domácností, z toho 20 tisíc na optice.

Vývoj počtu zákazníků firmy PODA z řad domácností na optice.
Autor: PODA

Vývoj počtu zákazníků firmy PODA z řad domácností na optice.

UPC Česká republika (průměrná rychlost: down stream – 12,6 Mbit/s, upstream – 1,5 Mbit/s)

Kabelového operátora UPC není třeba dlouze představovat. Na českém trhu pod tímto názvem působí už více než jedenáct let, její předchůdce firma Cable Plus ale vznikla už začátkem roku 1991. 

Díky postupným akvizicím lokálních, ale i větších poskytovatelů kabelového Internetu (např. výše zmiňovaná společnost Rio Media) jsou její služby dostupné napříč městy po celém Česku. UPC je po Telefónice O2 druhým největším tuzemským provozovatelem telekomunikačních služeb.

Kabelová televize Třinec (průměrná rychlost: download – 8,4 Mbit/s, upstream – 1,7 Mbit/s)

Společnost vznikla v roce 1994 transformací Sdružení pro kabelovou televizi, které v roce 1991 založily Třinecké železárny a firma Micos. Později do kabelovky vstoupilo město Třinec, které v roce 2009 prodalo část svého podílu společnosti BKS Capital Partners, která se stala v Kabelové televizi Třinec majoritním vlastníkem. BKS Capital Partners stojí za firmou Nej TV.

Ta v současné době nabízí své služby i v sítích původně patřících Kabelové televizi Třinec. Připojení k Internetu Nej TV je v Moravskoslezském kraji kromě Třince dostupné také v Dolním Benešově a Frýdlantě nad Ostravicí.

C2net (průměrná rychlost: download – 8,2 Mbit/s, upstream – 3,6 Mbit/s)

Lokální internetový provider C2Net disponuje optickou sítí ve Frýdku-Místku, na kterou jsou napojeny hlavně panelové domy. Nejvyšší tarif o rychlosti 80/80 Mbit/s přijde měsíčně na 450 Kč. Základní tarif 2/2 Mbit/s pak na 250 Kč.

Optická síť se ale nachází také v několika lokalitách v historické zástavbě a rodinných domech. Firma nabízí též bezdrátové připojení v pásmu 5 GHz ve Frýdku-Místku a okolí.

OrbisNet (průměrná rychlost: download – 7,6 Mbit/s, upstream – 3,1 Mbit/s)

Firma poskytuje připojení k Internetu, pevné telefonní služby a IPTV na severní Moravě od roku 2005. Bytové domy připojuje k Internetu pomocí optických kabelů, a to buď technologií FTTB nebo FTTH.

Rychlost 20/10 Mbit/s přijde obyvatele bytového domu na 300 Kč měsíčně. Kromě optiky má OrbisNet v nabídce také bezdrátové připojení v pásmu 5,4 GHz.

OpavaNet (průměrná rychlost: 6,1 Mbit/s, upstream 2,1 Mbit/s)

Firma provozuje vysokorychlostní a vysokokapacitní optickou síť v Opavě, Bruntále, Novém Jičíně, Horním Benešově, Novém Jičíně a části Ostravy. OpavaNet chce v budoucnu sítěmi FTTx a ETTx pokrýt 80 procent území Opavy, Nového Jičína, Bruntálu, Horního Benešova.

KL23 hlasovani

Kromě optiky nabízí OpavaNet také bezdrátové připojení rychlostí až 15 Mbit/s.

V příštím díle seriálu se podíváme na nejrychlejší sítě dle měření speedmeteru na Lupě v Jihomoravském kra­ji.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).