Hlavní navigace

Zkušenosti s digitální kabelovou televizí od UPC

10. 8. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Zhruba před měsícem jsem vyměnil analogovou kabelovou televizi od UPC za digitální nabídku od stejné společnosti. Místo rozšířené programového balíku Klasik v analogu přijímám digitální nabídku Supreme, byť ne s šedesáti programy, jak operátor avizoval ve svých propagačních materiálech. V následujících řádcích bych rád shrnul svoje vlastní zkušenosti s DVB-C.

Neporovnatelný obraz

První jasně viditelnou změnou oproti analogové kabelovce je mnohem kvalitnější obraz. Nejvíce se to projevilo u zpravodajského kanálu ČT 24, který je v analogové nabídce UPC příliš temný a šedivý. Digitální podoba stanice je s tou analogovou neporovnatelná. Zlepšení se projevilo prakticky u všech programů, na druhou stranu nastala větší časová prodleva při přepínání mezi jednotlivými kanály. I když není tak dlouhá jako u konkurenční televize přes pevnou telefonní linku O2TV od Telefóniky O2 Czech Republic, pro diváka, který dosud přijímal televizi analogově, to je změna k horšímu.

ZÁKLADNÍ INFORMACE O DIGITÁLNÍ KABELOVÉ TELEVIZI UPC

Pokud se zmiňuji o obrazu, ten je sice kvalitnější, postihují ho ale podobné nešvary jako satelitní nebo zemské digitální vysílání. Čas od času některý program „čtverečkuje“ nebo úplně zamrzne. Těžko říct, jestli je chyba na straně operátora nebo samotných provozovatelů jednotlivých programů. Pixelizace obrazu totiž nejvíc postihuje několik vybraných stanic, konkrétně Nonstop Kino, ale také HBO (překvapivě zrovna prémiové, a tedy i zvlášť zpoplatněné kanály). Zamrznutí obrazu jsem ale zaregistroval také u ČT 1, u které mi během hlavní zpravodajské relace Události také jeden den přestal jít zvuk (obraz běžel dál, a ostatní programy fungovaly normálně). Po půl minutě se zvuková stopa opět obnovila.

Elektronický programový průvodce

Příjemnou službou je elektronický programový průvodce (EPG), s nímž se divák setkává nejen prostřednictvím speciálního tlačítka, ale prakticky při každém přepnutí programu. V dolní liště totiž ukazuje, jaký pořad právě běží, žlutý pás naznačí, jaká část pořadu už uplynula, pod ní je název pořadu, který bude následovat. Příjemná změna oproti analogové kabelovce, zvlášť když divák nemusí hledat tištěný televizní program v novinách nebo časopisech. A je to vlastně i nutnost, protože některé stanice jako třeba Nonstop Kino nebo dokumentární kanály Viasat ve většině tištěných programových přehledů chybí. Vyhledávat informace o jejich vysílání na internetu je zdlouhavé a nepraktické.

DVB-C od UPC 1

Když už jsem u programové nabídky, oproti analogovému Klasiku, který nabízel dva slovenské programy (nejsledovanější slovenskou televizi Markíza a zpravodajský kanál TA 3), jsou v DVB-C všechny velké slovenské stanice. Tedy oba programy veřejnoprávní Slovenské televize i komerční dvojka Joj. Společně se základními českými programy tvoří dostatečně bohatou nabídku plnoformátových stanic, nehledě na to, že druhý program Slovenské televize často nabízí sportovní přenosy, které byste na České televizi, ale i jiných českých vyloženě sportovních kanálech hledali marně (slovenská fotbalová i hokejová liga, domácí přátelské zápasy). I když těžko říct, jak jsou v případě slovenských programů v české UPC ošetřená vysílací práva, nakupovaná televizemi jen pro území Slovenské republiky.

Hodně sportu, filmů i hudby

Viasat logo velké

Při zběžném pohledu na digitální programovou nabídku od UPC pochopíte, na jaké tematické kanály se operátor nejvíc soustředí. Je to sport, film a hudba. Oproti analogovému Klasiku je tu také více dokumentárních kanálů, včetně Viasatu, který v analogové nabídce chybí (málokdo ví, že tyto programy provozuje švédský spolumajitel Primy a že podle loga Viasatu s charakteristickým kroužkem se možná brzy změní i logo Primy). Nepříjemným překvapením pro mě osobně je absence zpravodajských kanálů CNN, CNBC nebo britské BBC World, které jsem měl k dispozici v analogové nabídce, ale po přechodu na DVB-C zmizely. Ale možné jde jenom o chybu technika, který mi digitální kabelovou televizi instaloval.

Instalace samotná netrvá moc dlouho. S úpravou rozvodny kabelové televize v domě a instalací set-top-boxu proběhla ani ne za dvacet minut. Načítání programů trvá několik minut, a podle technika občas zlobí. Také v mém případě to vypadalo, že hned napoprvé digitální nabídka nenaběhne a strávíme nějakou dobu komunikací s technickou centrálou UPC. Nakonec se ale všechno podařilo bez zásahu zvenčí. Set-top-box Handan CV-5000 CINX s dekódovací kartou Conax CAS-7 po dobu prvního měsíce provozu zatím ani jednou nepozlobil. Sympatická je jeho malá velikost, takže ani nehyzdí interiér poblíž televizoru (narozdíl od mnoha kabelů, rozbočovače a dalších komponentů u konkurenční služby O2TV).

BRAND

Handan DVB-C set-top-box

Chybí videotéka a možnost nahrávání

Co naopak oproti O2TV u digitální kabelovky od UPC chybí, je domácí videotéka, televizní archiv a možnost nahrávat pořady na pevný disk. Operátor už testuje nový digitální přijímač PVR s pevným diskem o kapacitě 160 GB, ten však zatím vyzkouší pouze zákazníci satelitní služby UPC Direct. Digitální videorekordér by digitální kabelovce od UPC slušel, protože narozdíl od IPTV digitální kabel nebude moci nabídnout plně interaktivní služby, a tudíž ani takové záležitosti jako video on demand. V dnešní době, kdy stále méně diváků sleduje televizi v reálném čase a rádi by si oblíbené pořady, zprávy nebo filmy přehráli později, že zřejmé, že videorekordér je nepostradatelný.

Z funkcí, které digitální kabelová televize UPC nabízí, jsem zatím vůbec nevyužil zámek pro zabránění sledování některých „závadných“ programů, ale také hry, takže u těchto záležitostí nemohu sloužit. Celkově jsem ale s digitální kabelovkou spokojen a až na ty občasné výpadky a zamrzání obrazu si na ni nemohu stěžovat.

Pokud odebíráte kabelovou televizi, uvažujete o jejím digitálním příjmu?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).