Hlavní navigace

Zkušenosti s pražským experimentem DVB-T2 a jeho placenými kanály

26. 9. 2013
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Testovací multiplex telekomunikačního operátora obsahuje placené kanály Film Europe Channel HD a Eurosport. Programy jsou kódovány systémem podmíněného přístupu Conax.

Testují České Radiokomunikace i odborná veřejnost

Pouze do ledna 2014 bude probíhat na území našeho hlavního města experiment standardu DVB-T2, za nímž stojí České Radiokomunikace. Operátor nejen že nedávno představil plány v tomto směru na tiskové konferenci pořádané začátkem září, ale také vybraným specializovaným médiím zapůjčil přijímače, aby si sama mohla toto vysílání vyzkoušet. Dále mají možnost DVB-T2 testovat i zúčastněné strany včetně zaměstnanců ČRa. Vzhledem k tomu, že jeden ze set-top-boxů doputoval i do naší redakce, můžeme vám nyní zkušeností s tímto testem, v němž se nacházejí volné i kódované programy, zprostředkovat.

České Radiokomunikace, respektive společnost Czech Digital Group, která má programy pro experimentální vysílání registrované, si na testy pořídila boxy od německého výrobce Kathrein TechnoTrend. Jeho působiště byste našli nedaleko Mnichova. Konkrétní model je TT-micro  TC821 HDTV. Blíže si ho popíšeme za chvíli. Kromě standardu DVB-T2 (a pochopitelně i DVB-T) pracuje taktéž jako kabelový přijímač, tedy s DVB-C. Podrobnosti výrobce přináší na svém webu, viz: http://www.ttgoerler.com/3097/TT-micro_TC821_HDTV.html. Přijímač je možné pořídit i u nás. V nabídce ho má například společnost AEC Elektronika.

Ukázka z experimentální smyčky Českých Radiokomunikací určené pro test technologie DVB-T2 na televizoru Panasonic
Autor: Čestmír Polák pro DigiZone.cz

Ukázka z experimentální smyčky Českých Radiokomunikací určené pro test technologie DVB-T2 na televizoru Panasonic

Stručně o boxu TT-micro TC821 HDTV

České Radiokomunikace si nechaly při příležitosti testů udělat pro přijímač speciální obal, který obsahuje logo operátora a další informace. Ve stručné informaci najdeme, jak již bylo řečeno, podporu formátů DVB-T2 a DVB-C, funkci PVR Ready (nahrávání) přes USB a integrovanou čtečku Conax. Ano, box nemá CI slot, ale pouze možnost „Conax Encryption“. Operátor prý chce ale vyzkoušet i bezkartový systém. Základní ovládání boxu je možné prostřednictvím jeho předního panelu, který obsahuje tlačítka Menu, OK a šipky nahoru, dolů, doleva a doprava. Pod samotnou integrovanou čtečkou Conax je ještě nepřehlédnutelný symbol HDMI, nad ním pak logo TechnoTrend.

Krabice, ve které dostávají box novináři a odborná veřejnost od Českých Radiokomunikací.
Autor: Lukáš Polák, DigiZone.cz

Krabice, ve které dostávají box novináři a odborná veřejnost od Českých Radiokomunikací.

Na zadním panelu (ani nikde jinde) nedisponuje přijímač možností připojení internetového kabelu. Bohužel tímto okamžitě odpadají možnosti využití interaktivních služeb včetně technologie hybridního vysílání (HbbTV). Autorizace na kartu se posílá vzduchem, jednotlivé přístupy si může uživatel kontrolovat v boxu. Posílají se po měsíci. Pro běžné testy přijímač úplně stačí. Vysoké rozlišení se do televizoru přenáší přes HDMI kabel, standardní kvalitu zajistí SCART. Možnost připojení přes žlutý CINCH tu není (pouze audio). Zvuk je možné vyvést i prostřednictvím rozhraní S/PDIF. Zapomenout nesmíme ani na USB port, který umožňuje právě funkci PVR, mohl by teoreticky posloužit i pro aktualizaci firmwaru.

Originální krabice přijímače TT-micro TC821 HDTV.
Autor: Lukáš Polák, DigiZone.cz

Originální krabice přijímače TT-micro TC821 HDTV.

Na úvod k testu

Není žádným tajemstvím, že příjem volně šířených HD stanic, tedy kanálů ČT 1 HD, Prima HDBarrandov HD, je omezeno pouze na dobu od osmé hodiny ranní do 17:00, a to navíc pouze ve všední dny. Během víkendu a svátků jsou tu barevné pruhy (monoskop) pořád. Tuto podmínku si vymínil Český telekomunikační úřad (ČTÚ), aby vysílání mělo skutečně povahu testu. Programová pozice označená Test naopak v době od 8:00 do 17:00 obsahuje pouze monoskop, ve zbytku času pak vizuálně atraktivní promo smyčku, která láká kvalitou obrazu na vysoké rozlišení a zkušební vysílání Českých Radiokomunikací vůbec.

S výjimkou ČT 1 HD, což je zajímavé, programy nevysílají klasického elektronického programového průvodce (EPG). Pravděpodobně proto, aby bylo skutečně patrné, že jde o testovací vysílání. EPG tedy nemají ani placené kanály Film Europe Channel HDEurosport (SD). Jako název pořadu je vysílaná textová informace „Sledujete experimentální DVB-T2 vysílání Českých Radiokomunikací – Test Pay TV“, v anotaci pak „Další informace naleznete na www.digistranky.cz“. V reálu jsou bohužel na tomto webu jen loga stanic a velice orientační mapa pokrytí.

Část programů je v experimentu DVB-T2 neplacená. Platí to například pro Primu HD.
Autor: repro foto Prima HD

Část programů je v experimentu DVB-T2 neplacená. Platí to například pro Primu HD.

Příjem placené televize

Vzhledem k tomu, že volně šířené programy DVB-T2 si může v Praze naladit každý, kdo se dostane k odpovídajícímu vybavení, nebudu se touto částí experimentu zabývat. Rád bych ale rozebral příjem stanic Film Europe HD a Eurosport. Subjektivním dojmem, tedy okem diváka, mohu říci, že obrazová kvalita prvního zmíněného kanálu byla na úhlopříčce 37 palců dobrá (rozlišení 1920×1080, střední datový tok 6.5 Mbps s maximem 15 Mbps v kódování MPEG-4). Vše samozřejmě záleželo i na vstupním materiálu a jeho staří, což už ovšem není záležitost samotného operátora, ale vysílatele. Obrazová kvalita Eurosportu je srovnatelná například se satelitní službou Skylink (rozlišení 720×576, střední datový tok 2.5 Mbps s maximem 5 Mbps v kódování MPEG-4). Příjemně mě potěšilo, že ani při rychlých scénách nedocházelo k rozpadání obrazu. Vysílání zakódovaných programů Film Europe HD a Eurosport není časově omezen a je tak dostupný 24 hodin denně.

Placené HD kanály zastupuje v multiplexu Film Europe.
Autor: repro foto Film Europe HD

Placené HD kanály zastupuje v multiplexu Film Europe.

Film Europe HD je v experimentálním multiplexu Českých Radiokomunikací vysílán s originální zvukovou stopou, titulky jsou napevno zasazené do obrazu, Eurosport disponuje pouze češtinou, takže na angličtinu byste mohli zapomenout. Jde ale o experiment, takže teoreticky je možné tuto stopu v řádném vysílání zařadit. Operátor má od regulátora povolený maximální vyzářený výkon necelých 20 kW, který také využívá. Na pražském Jižním Městě (lokalita Háje) byl signál dostatečný, ale slabší než například ostatní multiplexy Českých Radiokomunikací (včetně Regionální sítě 12), což není nic překvapujícího s ohledem na výrazně vyšší výkony multiplexů 1, 2 a 3, které navíc vysílají v jednofrekvenční síti SFN, v níž jsou vysílače Praha – Žižkov a Cukrák (ERP 32 a 100 kW).

Eurosport je vysílán v SD kvalitě pouze s českou jazykovou stopou.
Autor: Eurosport

Eurosport je vysílán v SD kvalitě pouze s českou jazykovou stopou.

Nedá mi, abych se zároveň nepodělil se zkušeností z jedné pražské restaurace, která se nacházela od samotného Žižkovského vysílače přibližně dva kilometry vzdušnou čarou. Předpokládal jsem, že pro příjem uvnitř místnosti bude stačit pokojová anténa. Ukázalo se, že tomu tak bohužel není. Zatímco signál ostatních multiplexů z této lokality byl dostatečný, experimentální síť Českých Radiokomunikací trpěla neustálými výpadky, zamrzáním obrazu apod. Sledování tohoto multiplexu se tak stalo v podstatě nemožným. Ostatní přihlížející původně tvrdili, že to přece „musí chodit na kus drátu“. Nechodilo. Pokrytí experimentální sítě samozřejmě závisí nejenom na vysílacím výkonu, ale take na nastavených modulačních parametrech, které ovlivňují robustnost sítě a které jsou předmětem testování Českých Radiokomunikací.  Pokojové antény s „tykadly“ nebo teleskopické „cosi“ tedy doporučuji rozhodně nepoužívat.

Měřící vůz Českých Radiokomunikací disponující i možností zjistit kvalitu signálu DVB-T2
Autor: Čestmír Polák pro DigiZone.cz

Měřící vůz Českých Radiokomunikací disponující i možností zjistit kvalitu signálu DVB-T2

Nahrávání pořadů

Pro zkušební nahrání obou programů jsem použil „No name“ USB flash, kterou jsem na jedné z akcí získal od nejmenovaného provozovatele placených kanálů. Kapacita disku okolo 7,5 GB byla dostatečná. Po stisknutí tlačítka Record na dálkovém ovladači se sice na obrazovce objevila hláška v angličtině, že volný prostor pro nahrávání nemusí být dostatečný, ale vše proběhlo bez problémů. Signalizaci zaznamenávání nahrávky oznamoval nejen nápis REC na obrazovce, ale také blikající tlačítko Standby na předním panelu přijímače.

Jak vypadala struktura nahrávek z experimentu DVB-T2? Jednotlivé soubory na USB flash bylo možné najít ve složkách – co složka, to jedna nahrávka. Složky měly označení například 00000001, 00000002 atd., podle pořadí, jak byly zaznamenané. Ještě mimo ně se nacházely soubory 00000001.odb, 00000002.odb a podobně. Byl jsem zvědav, zdali soubory s koncovkou TS bude možné v počítači přehrát. Windows Media Player ani Media Player Classic si s nimi neporadily. Důvod objasnilo populární DVR Studio HD. Nejen, že jsou programy zakódované, ale také se tak zaznamenají na disk. Pokud se je tedy snažíte zpracovat, program od Haenlein-Software vám oznámí „Ecrypted recording!“. Máte smůlu…

ICTZ23

S touto hláškou se můžete okamžitě setkat při snaze zpracovat nahrávku z kódovaného vysílání po jejím přesunutí do editovacího programu.
Autor: repro foto DVR Studio HD

S touto hláškou se můžete okamžitě setkat při snaze zpracovat nahrávku z kódovaného vysílání po jejím přesunutí do editovacího programu.

Ochrana obsahu v případě placené TV je striktně vyžadována ze strany majitelů autorských práv a provozovatelé vysílacích sítí a výrobci set-top-boxů musí zajistit dodržování předepsaných a často přísných předpisů ohledně zajištění oprávněného přístupu k obsahu. Výsledkem jsou omezení při přehrávání nahraného obsahu.

DigiZone.cz připravuje v blízké budoucnosti recenzi boxu, který operátor používá pro testy placeného vysílání.

Jste smířeni s tím, že pozemní televize bude v budoucnu kódována?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.