Hlavní navigace

Značkám politika nesluší, Verizon couvá z koupě Yahoo a konec Piana

16. 10. 2016
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: Yahoo
Facebook Trendy stále hoaxují, Unicode funguje, Workplace od Facebooku hned tak mít nebudete, Pinterest má 150M MAU. Co přinesl právě končící #tyden.

Facebook do Trendů stále dává falešné zprávy, hoaxy a výmysly. Vyhození týmu editorů ničemu nepomohlo, algoritmus je k ničemu. Viz Facebook has repeatedly trended fake news since firing its human editors, kde konstatují, že řeči o tom, že minulé omyly byly anomálií, jsou jenom řeči. Od 31. srpna do 22. září Washington Post zjistil pět zcela falešných zpráv a tři zásadně nepřesné. A také to, že do Trendů se dostávají ne-zpravodajské odkazy, včetně odkazů na iTunes či tiskové zprávy.

Netflix za těžké peníze objevil to, co dávno víme: pokud nebude podporovat jiné jazyky, má v dalších zemích smůlu. Viz Netflix may have found a fix for its international growth problem: moving beyond English, kde najdete objevné zjištění, proč se Netflixu nezdařilo mezinárodní rozšíření. Může za to nabídka filmů nepoužitelných pro místní diváky, kteří se na filmy v angličtině prostě dívat nebudou. A protože Netflix zapomněl na titulky, tak výsledek byl poměrně jasný. Teď jen doufejme, že doplní titulky a nebudou snaživě řešit dabing.

TELEgraficky

GTA VR ■  Pandora změnila logoRogue One, trailer #2Spacemacs Easter Egg v Pinterestu ■ Jak lépe vybírat barvy Andromium OS (beta) ■ Dropbox umí přihlášení přes Google

WEBDESIGN, INTERNET

Mladší lidé si zprávy raději čtou, než by se na ně dívali. Což by někdo měl vysvětlit Seznamu a jeho Zprávám. Jakkoliv tady jde o zjištění Pew Internet v USA (viz Pew: younger people actually prefer reading the news to watching it), není těžké si ověřit, že tohle je dost zásadní i v Česku. A ještě zajímavější je, když se podle věku podíváte, zda dávají přednost online před offline (noviny, televize a rádio). To je teprve mela.

SEO pro Google se rozdělí na mobilní a desktopové. Chystá se totiž rozdělení indexu, kdy uživatelům na mobilu budou dodávány stránky z primárního indexu a ten desktopový se stane sekundárním. Sekundárnost bude znamenat i menší frekvenci aktualizací. Viz Google to divide its index, giving mobile users better & fresher content.

V roce 2001 vládlo přesvědčení, že Unicode nemůže fungovat. O nějakých těch patnáct let později už víme, že to byla mýlka. Unicode je dnes zásadní součástí internetu i softwaru. A jakkoliv občas trpí nějakými těmi neduhy, funguje velmi dobře. Viz Why Unicode Won’t Work on the Internet: Linguistic, Political, and Technical Limitations.

Google definitivně ruší Panoramio, službu, kterou chtěl zrušit už v roce 2014. V listopadu se stane read-only a o rok později dojde na kompletní konec. Pokud má někdo v Panoramio fotky, najdete je v Google Album Archive nebo v Google Takeout. Případně, jak Google říká, v Google Will Shut Down Panoramio, můžete účet i fotky rovnou smazat. Do Googlu se Panoramio dostalo v roce 2007 akvizicí – služba umožňovala nahrávat fotografie s geolokačními informacemi a dívat se na ně v Mapách Google a Google Earth.

SOFTWARE

Instagram má univerzální Windows 10 aplikaci, takže ho můžete mít nejenom na telefonech s Windows, ale také na počítačích s Windows. Pokud ale chcete z počítače nahrávat fotografie, tak stále smůla – musíte mít tablet nebo počítač s dotekovou obrazovkou. Ano, zcela absurdní omezení. Stejně jako to, že ani po mnoha letech stále neexistuje Instagram pro iPad.

Kousek historie? Pořiďte si KDE 1 pro Linux. Viz KDE Project releases KDE 1 ! a připomeňme, že KDE slaví 20 let.

Dokáže 100+ herních postav zastavit přistávající letadlo v GTA V? Ano, divné nápady, ale tohle stojí za podívání a zamyšlení, protože virtuální svět vytvořený v GTA V je velmi zajímavá záležitost. Pravda, je to trochu NSFW, ale to je také téma k zamyšlení na hodně dlouho:

O Microsoft Xenix už asi ani nevíte, že existoval. Přitom to byl operační systém založený na Unixu a přímo od Microsoftu. V History Of Xenix — Microsoft’s Forgotten Unix-based Operating System se o něm můžete dozvědět víc. Součástí příběhu je i moment, kdy Microsoft vlastně přesvědčil svět, že DOS je tím nejlepším pro budoucnost. Zajímavé čtení.

Aktualizace pro Windows si už nebudete moci vybírat dle vlastní chuti. Píše o tom Brian Krebs v Microsoft: No More Pick-and-Choose Patching a upozorňuje, že to není až tak tím, že by Microsoft zrušil možnost odložit aktualizaci, ale přechodem na kumulativní aktualizace. Jestli je to dobře nebo špatně, ukáže čas.

Deset zdarma dostupných Open Source užitečných pomůcek pro Windows na GitHubu? Microsoft Visual Studio Code (povedená věc, musím dodat), Focus Writer, Haroopad, CherryTree, Greenshot (jeden z nejlepších screenshotovacích programů), OBS Studio, HandBrake, Elpis, VLC Media Player (tohle by mělo patřit do povinné výbavy) a Calibre (pro čtenáře i tvůrce e-knih dost nepostradatelné).

HARDWARE 

Většina řidičů aut se zabudovanou navigací místo ní používá mobilní telefony. A není se čemu divit, mapy a navigace na mobilních telefonech jsou obvykle o několik řádů vyspělejší, dokáží reagovat v reálném čase, jsou i personalizované pro vlastníka. Co nejvíce vadí na zabudovaných navigacích? Na prvním místě je to prý vkládání cíle cesty. Viz Most drivers who own cars with built-in GPS systems use phones for directions.

Zavádění čipových platebních karet v USA naráží na ignoranci i myšlení z minulého století. Stačí si přečíst Chip Cards Are Still Frustrating And Confusing People a budete kroutit hlavou. Je ale dobré vědět, že my v Evropě máme proti USA v tomhle velký náskok. A že onen argument o tom, že platba kartou trvá déle, sice pro nás zní podivně, ale v USA to pravdou bude. V dřívější podobě totiž nikdo nic neřešil. Trošku zvláštní je, že tohle všechno novináři tak mohutně podporují.

MARKETING A KOMUNIKACE

Účet @notch poněkud trollil na Twitteru a probíral filozofické otázky. Některým médiím to samozřejmě stačí k tomu, aby z toho udělala skoro téma a vyvozovala různorodé závěry. Viz například ‚I've never felt more isolated‘: The man who sold Minecraft to Microsoft for $2.5 billion reveals the empty side of success.

Zprávy Google doplňují „fact checking“, ale nejde o informaci o pravdivosti či vymyšlenosti. Nečekejte ani nic exaktního, jde pouze o označení zprávy nálepkami jako je „Názor“ či „Do hloubky“ ve snaze pomoci čtenářům poznat dopředu, co vlastně budou číst a také jim nabídnout další související čtení. Nejde o ověření pravdivosti tak, jak by to bylo velmi potřeba. A ano, média už mezitím stihla z tohoto pouhého nálepkování vyrobit příběhy o tom, jak Google ověřuje pravdivost zpráv. Neověřuje. Navíc to celé lze ovlivnit pomocí ClaimReview markupu. Viz Labeling fact-check articles in Google News.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Apple povyhazoval zaměstnance, kteří si stahovali soukromé fotky zákazníků. Problém se objevil v jednom z australských Apple Store a jeden ze zaměstnanců pilně prohlížel opravované telefony zákazníků a stažené fotky sdílel s dalšími lidmi. Celé to velmi dobře připomíná zásadní problém s telefony, tablety i počítači odevzdávanými do opraven. Nikdy si nemůžete být jisti tím, že tamní technik nemá poněkud postranní úmysly. Viz Apple Store Staff Sacked For Sharing Customers ‘Intimate’ Pictures.

Škodí značkám politická angažovanost? Na Mediaguru.cz říkají, že ano a mají to podložené názorem zákazníků, kde si 61 % myslí, že by značky měly zůstat apolitické. Ukazují to nejprve na příkladu dvou afér vyvolaných Donaldem Trumpem a pak upozorňují na zvláštní české specifikum, politicky angažované majitele firem, kteří vlastní potrefené nápady přenášejí na zákazníky. Takže pokud jde o můj názor, tak ano, politická angažovanost značkám škodí.

Stylish a Userstyles.org mají nového vlastníka a jak už to tak bývá, celé je to krajně podivné a podezřelé. Pokud jste tedy kdy měli ten podivný nápad, že jste tyhle (a další tomu podobné) služby používali, tak si dejte velký pozor. Je totiž otázka, kdo nový vlastník je a co se vám vlastně může ocitnout v počítači. Podobná věc už tu jednou byla, stačí se podívat na to, jak to dopadlo s UserScripts.org.

5 900 e-shopů bylo napadeno hackery a předává jim údaje o platebních kartách. Detaily najdete v 5900 online stores found skimming [analysis] a www.magereport.com pro kontrolu vašeho e-shopu na Magentu. A ještě pikantnější pokračování tohoto objevu najdete v Github just censored my research data.

Bankovní trojan po vás bude chtít selfie, na kterém držíte průkaz totožnosti. Ani bych moc nepochyboval o tom, že to lidé klidně udělají. Viz Android Banking Trojan Tricks Victims into Submitting Selfie Holding their ID Card a Android Banking Trojan Asks for Selfie With Your ID.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Facebook spustil celosvětově Workplace by Facebook, tedy to, co původně bylo označováno i jako Facebook at Work. A co některá média označují za „zabijáka Slacku“. Čas ukáže, zejména proto, že tohle je plně placená služba (viz ceník).  Základní cena je 3 USD za uživatele na měsíc a nižší je až pro firmy s více než tisícovkou uživatelů. A vůbec nečekejte, že byste si to snad mohli pořídit – čeká na vás dotazník s 20 položkami v podobě žádosti, musíte zdůvodnit, proč tu službu chcete a pak čekat, jestli vám to dovolí. Ve Facebooku asi zešíleli.

Pinterest má přes 150 milionů měsíčních aktivních uživatelů (MAU). Přes polovina z nich (a 75 % nových uživatelů) je ze zemí mimo USA a ženy už nejsou tak dominantní jako dříve, 40 % je mužů. Viz 150 million people finding ideas on Pinterest.

Instagram se chlubí 100 miliony denních zhlédnutí Příběhů dva měsíce po spuštění. Do souvislosti je potřeba dát i to, že Snapchat zrušil automatické přehrávání tamních Příběhů. To proto, že Příběhy na Instagramu se přehrávají automaticky. To se to pak lehce vykazuje 100 milionů denních zhlédnutí. Viz INSTAGRAM STORIES IS A HIT WITH 100 MILLION DAILY VIEWS JUST 2 MONTHS FOLLOWING ITS LAUNCH.

SalesForce nechce koupit Twitter, prý se k sobě nehodí. Viz Salesforce’s Marc Benioff denies Twitter acquisition: ‘Not the right fit’ a tím také končí seznam těch, kdo by snad právě chtěli Twitter koupit (ještě se zmiňoval Disney a Google). Firmě SalesForce mimochodem nedávno Microsoft vyfoukl LinkedIn.

MOBILNÍ APLIKACE

20 nejlepších zdarma dostupných her pro Android podle GreenBot.com hledejte v The 20 best free Android games to play right now. A protože to roztahali na klikačku, tak tady je máte: Pac-Man 256, Alto's Adventure, Clash Royale, Hearthstone: Heroes of Warcraft, Pokémon GO, Real Racing 3, Vainglory, Sage Solitaire, Super Stickman Golf 3, Alphabear, Rodeo Stampede: Sky Zoo Safari, FIFA 16, Plants vs. Zombies 2, World of Tanks Blitz, Jetpack Joyride, Crossy Road, Four Letters, Smash Hit, Modern Combat 5: Blackout a Asphalt 8: Airborne. Ty zvýrazněné bych i snad doporučil.

STARTUPY A EKONOMIKA

RIP OnTheRoad, což  byl v roce 2007 vzniklý český startup Michala Bláhy umožňující vytvářet si cestovatelský deník.

Konec Piana na Slovensku aneb jeden globální platební systém pro noviny prostě nebude. Viz Piano po piatich rokoch končí, kde se dočtete o spuštění systému v roce 2011, velkých ambicích a posledních letech spojených s médii, která projekt opouštěla. A důvody? Prý výše provize (30 % pro Piano), ale také to, že si média uvědomila, že platící čtenáři jim vůbec „nepatří“. Důležité je dodat, že původní Piano Media se mezitím přes nějaké ty akvizice a slučování (Press+, Tiny-pass) stala čistě Pianem a už dost dlouho má hlavní ambice v zahraničí.

4chan dochází peníze a možná zanikne. Což je na jednu stranu zpráva špatná, na druhou stranu možná dobrá. Každopádně 4chan je legendární internetová záležitost a teď to vypadá, že nemá peníze na provoz ani další nutné věci. Byť původní příspěvek o potížích mezitím poněkud zmizel. Takže viz Internet dumpster fire 4chan is going broke.

Verizon chce slevu 1 miliardy dolarů z ceny za Yahoo. Nelze se tomu divit, protože se ukázalo, že únik informací o uživatelích Yahoo byl podstatně horší, než se zdálo, a ještě navíc se Yahoo ochotně podílelo na šmírování uživatelů pro FBI či NSA. Viz Verizon Wants to Shave $1 Billion Off Yahoo! Acquisition, kde navíc píší, že by se mohlo lehce stát, že by Verizon od koupě mohl ustoupit zcela. A také to, že Yahoo se o tom odmítá bavit.

UXD

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.