Hlavní navigace

Zničí Clinton Internet?

21. 9. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V předvolební kampani se zvláště jeho viceprezident Al Gore rád nechával fotografovat při zapojovaní Internetových drátů v amerických základních školách. Teď se však zdá, že Internet kvůli Clintonovi spěje k záhubě - alespoň řada médií to tak prezentuje. Proč to? Starrova zpráva hltí linky - a co teprve čtyřhodinové video?

Přišel jsem onehdá domů a moje milá maminka na mne už od dveří volala s kamennou tváří: „Internet je prej úplně spadlej a zahlcenej!“ Jako pravidelný čtenář denního tisku jsem si už na podobné zprávy zvykl, takže moje první reakce nebyl ani usedavý pláč, ani šťastný výskok do stropu provázený šťastným výhozem počítače z okna a šťastným pokřikem, že jsem se konečně zbavil toho chomoutu. Ne, nic takového. Mile jsem se usmál a jal jsem se zjišťovat příčinu tohoto tvrzení, kterému pochopitelně nevěřila ani moje maminka.

Ukázalo se to být snadnějším než jsem čekal – to jen právní výbor amerického Kongresu zveřejnil na Internetu 400 stránkový výcuc z 2000 stránkové zprávy zvláštního vyšetřovatele Kennetha Starra, kterou mu poskytla velká porota, která rozhodovala o obvinění Billa Clintona z nejrůznějších zločinu (podle toho, jaká se kolem toho udělala mediální bublina, to určitě musely být nejméně zločiny proti lidskosti). A lidé nelenili a stahovali, přestože celý dokument má přes 1 MB. Zpráva je dnes roztroušena po celém Internetu a podle některých odhadů ji od jejího zveřejnění downloadovalo 7 milionů lidí – můj odhad je ještě nejméně dvojnásobný, právě díky tomu, že se živelně šíří po dalších serverech, které nejsou statistikou podchyceny. To je upřímně řečeno neuvěřitelné číslo a je nutné podotknout, že je zdaleka netvoří jen Američané. Bavil jsem se o této zprávě s několika svými kamarády, kteří sice mají přístup k Internetu, ale nijak zvlášť mu neholdují. Tuhle zprávu si ale stáhnout nelenili a pocvičili si na ní svou angličtinu v poněkud lascivních polohách (pochopitelně jazyka, aby nedošlo k mýlce).

Podle komentářů z USA zvedla Starrova zpráva mezi „masami“ či „lidem“ zájem o Internet jako takový. To je celkem pochopitelný efekt – lidi vždycky přitáhne nějaký skandál. Zajímalo by mne jen, kdy někdo o něco takového pokusí i u nás. Březen – mesíc Internet moc nezabral, Pamelin opravářský Interpol v podobě reklamy Telecomu trochu ano, ale co by teprve nastalo, kdyby se zveřejnilo, jak… Ne, čas ještě nedozrál, nechám si to pro sebe. :-) Ostatně ať si jde za vyzrazení státního tajemství v zájmu rozšíření Internetu bručet někdo jiný.

Ale zpátky k pornoStarrovi. Demokraté s republikány se v Kongresu minulý týden boxovali, zda mají po textu zprávy zveřejnit i videozáznam z výpovědi Clintona před velkou porotou. Nakonec rozhodla republikánská většina hlasů a tak je nyní na Internetu i čtyřhodinové (!) video s Clintovou zpovědí, která údajně obsahuje i okamžiky poněkud nerudných reakci z jeho strany. Zájem o toto video zřejmě nebude tak velké, jako v případě samotné zprávy, už jen proto, že čtyři hodiny vydrží na něco takového koukat málokdo a navíc to vyžaduje podstatně lepší kvalitu připojení, než samotná zpráva. No uvidíme, třeba se naopak „budou dít věci“ a konečně se naplní slova novinářů i vizionářů o tom, že Internet spěje ke krachu. Pak prostě přijdu domů a se šťastným výskokem provedu za šťastného pokřiku šťastný výhoz…

MM socky3

A když ne, aspoň si konečně stáhnu tu zprávu. Jsem už tu široko daleko jediný, kdo netuší, jak probíhá taková doutníková epizoda.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.