Hlavní navigace

Zprávy přes chatovací aplikace v roce 2012 předstihly SMS

1. 5. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Posílání zpráv přes různé chatovací aplikace v roce 2012 předstihlo posílání SMS, plyne to z průzkumu společnosti Informa. Digitální komisařka EU neváhala tweetnout o konci SMS.

Podle společnosti Informa SMS ještě nekončí, ale chatovací aplikace je výrazně ohrožují. V roce 2012 bylo přes chatovací aplikace posláno 19 miliard zpráv denně, přes SMS pouze 17,6 miliardy. Digitální komisařka EU, Neelie Kroes, neváhala na základě těchto dat oznámit konec SMS.

Nejrozšířenějšími aplikacemi nahrazujícími SMS jsou Viber a WhatsApp (poslední považuje Nokia za tak významnou, že uvedla na trh mobil, který má jedno tlačítko určené pouze ke spuštění této aplikace) a samozřejmě iMessage. Významnou roli hraje i BlackBerry, které SMS nahradilo vlastním mechanismem posílání zpráv již dříve.

cyber-obecný tip

Podle společnosti Informa ale SMS zůstanou pro mobilní operátory významným zdrojem příjmů a provozu minimálně do roku 2015. Až do tohoto roku budou příjmy tvořené posíláním zpráv stoupat, až na 136.9 miliardy dolarů  (v roce 2010 to bylo 105.5 miliardy dolarů). Provoz by měl stoupnout na 8.7 bilionu zpráv (5 bilionů v roce 2010).

Popularita SMS přetrvá hlavně s ohledem na univerzálnost a bezproblematické využití napříč všemi platformami a sítěmi a nízkou cenu. Informa navíc upozorňuje, že SMS jsou stále více používány firmami v řadě velmi sofistikovaných případů. Posílání upozornění, informační služby, mobilní marketingové kampaně, vstupenky, kupony, bankovní informace, platby či věrnostní programy. 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.