Hlavní navigace

Zrcadla WikiLeaks se množí, jedno provozuje i ČPS

6. 12. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Na WikiLeaks se nenabalují jen problémy, ale projekt získal také řadu příznivců a stoupenců. Někteří v něm dle diskusí na Twitteru dokonce vidí hlídacího psa demokracie 21. století. Výsledkem je, že kontroverzní web získal již více než dvě stovky zrcadel, takže jeho kompletní odstavení se pomaličku stává téměř nemožným úkolem. Zrcadlení je silná zbraň v boji s DDoS útoky i nástrahami úřadů jednotlivých zemí.

Na WikiLeaks se nenabalují jen problémy, ale projekt získal také řadu příznivců a stoupenců. Někteří v něm dle diskusí na Twitteru dokonce vidí hlídacího psa demokracie 21. století. Výsledkem je, že kontroverzní web získal již více než dvě stovky zrcadel, takže jeho kompletní odstavení se pomaličku stává téměř nemožným úkolem. Zrcadlení je silná zbraň v boji s DDoS útoky i nástrahami úřadů jednotlivých zemí.

Seznam zrcadel naleznete na webu WikiLeaks. Jeden z mirrorů provozuje i Česká pirátská strana (ČPS) na adrese http://wikile­aks.piratskas­trana.cz Toto rozhodnutí neznamená, že bychom se hlásili ke konkrétním akcím organizace Wikileaks, zdůrazňuje Jakub Michálek, člen předsednictva Pirate Parties International. Česká pirátská strana však z principu nechce, aby informace byly smazány či blokovány. Tento boj rozhodne o zachování základních svobod na Internetu. Pokusy jakékoliv vlády o útok na svobodu tisku a omezování svobody slova jsou pro nás nepřijatelné.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.