Hlavní navigace

Digitální seminář pro Pražany: občas nevěříte vlastním uším

13. 3. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Autor: 118483
12. března se v Kulturním centru Zahrada na Praze 11 uskutečnil jeden z mnoha seminářů, který měl Pražany informovat o tom, jak přejít na digitální příjem televizního vysílání. Účast na něm byla ale doslova tragická. Zúčastnilo se ho přibližně pouhých deset lidí, na které byla valena taková kvanta informací, že si je dokázal utřídit asi málokdo. Není snad mezi Pražany zájem o digitalizaci? Určitě je. Důvodem malé účasti, jak se nám podařilo zjistit, byla především špatná organizace. O akci nebyla zmínka ani na webu KC Zahrada, ani stránkách městské části Praha 11.

Podceněná propagace

Akce v Kulturním centru Zahrada se zúčastnilo jen něco málo okolo deseti lidí, což je žalostně málo. 25. února vydala Národní koordinační skupina pro digitalizaci (NKS) tiskovou zprávu, kterou rozeslala médiím. Týkala se pořádání seminářů v hlavním městě právě pro laickou veřejnost. Cílem seminářů je vysvětlit jak jednoduše zvládnout přechod na digitální TV vysílání, konstatovalo se v ní. Onen materiál zpracovaly některé deníky a největší úspěch mělo zřejmě bezplatné Metro. Odborné servery jako je např. DigiZone.cz většina řadových diváků nečte. Problém je však v tom, že noviny jsou spotřebním zbožím, které si člověk přečte, a pak je vyhodí. Nejinak tomu bylo zřejmě i u vydání, kde byla zmínka o seminářích.

Média sice informace otiskla, problém však byl v tom, že se nedostala např. na stránky daných zařízení, ve kterých se semináře konaly. Server DigiZone.cz obvolal několik středisek, kde tyto akce probíhaly, a zjistil, že byly povětšinou nahlášeny jako komerční. Jako příklad můžeme uvést právě Kulturní centrum Zahrada. Můžu říci jediné. Agentura akci dohodla jako komerční pronájem s oddělením, které se věnuje pronájmům, řekl serveru DigiZone.cz mluvčí KC Zahrada Jiří Sulženko. Dále sdělil, že samozřejmě pokud by byla ze strany organizátorů vůle, s konáním akce by rádi pomohli. O této akci jsem se dozvěděl skrze monitoring médií, dodal Sulženko. Není se pak čemu divit, že před KC Zahrada stál automobil s jedním osamoceným Digiboyem, maskotem české digitalizace, a v sále bylo pouhých deset účastníků a na webu o této akci nebyla jediná zmínka.

Seminář pro veřejnost - KC Zahrada - Digiboy

Digiboy lákal na přednášku, účást však byla mizivá. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Digitalizace přinese lepší využití kmitočtového spektra

Přítomní se na začátku dozvěděli, že s digitálním vysíláním využijeme více kmitočtové spektrum a podstatným plusem bude také nárůst stanic a provozovatelů. Někdo miluje přírodu, někdo sport, jiný kulturu, upozornil moderátor na příklad programů, ze kterých bude možné do budoucna vybírat. Dalším plusem digitálního vysílání, které na semináři zaznělo, byl elektronický programový průvodce (EPG). Ten byl popsán jako tištěný program na televizní obrazovce, kterým je možné listovat dopředu i dozadu. S tím, jak EPG vypadá, se diváci seznámili na projekčním platně. Na semináři zazněly i nevýhody digitalizace. Těmi má být např. nutnost pořídit si set-top-box nebo televizor s integrovaným tunerem.

Analogový signál funguje tak, že jak se zhoršuje signál, zhoršuje se i zvuk a u digitálního signálu máte dlouho signál nebo nic, padlo také na semináři o digitalizaci. Přítomní se dozvěděli, jak vypadá digitální signál, a jak to dopadne, když se rozpadne. Příčinami špatného signálu může být špatná anténa, zoxidované spoje, apod. Ve většině případů je prý signál tak dobrý, že pokud má divák pokojovou anténu, měla by mu stačit. Problém může být i u starších typů společných televizních antén. Pokud je na střeše stará televizní anténa, je třeba vyměnit rozvody i anténu, zaznělo na semináři. Vše také záleží podle přednášejícího na kvalitě vedení. Pokud je divák členem bytového družstva, měl by se obrátit na družstva nebo jeho vlastníka, aby sjednalo úpravu STA. O vypnutí analogu se mohou diváci dozvědět z televize nebo ze zákaznické linky 800 906 030.

Seminář pro veřejnost - KC Zahrada 3

Pohled do sálu byl opravdu žalostný. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

V multiplexu 4 se vysílá v rozlišení MPEG-4

Padla i důležitá informace, že 30. dubna bude vypnuto analogové vysílání na Žižkově. Zmíněn byl i Cukrák, který se vypne později. Přítomní se dále dozvěděli, že Česká televize vysílá piktogram, který o vypnutí informuje. Přednášející zúčastněným řekl také to, jaký je obsah sítí. Tehdy padla i mylná informace, že multiplex 4 společnosti Telefónica O2 vysílá pouze v Praze a Brně (nikoliv tedy i v Plzni a Ostravě). Bohužel ze strany „odborníka“ padl i fakt, že v této síti se šíří signál v rozlišení MPEG-4 a vysílají se v něm pouze některé programy. Co přinese digitální vysílání? Především je výhodou téměř 20 televizních programů zdarma. Rozhodně to však neznamená, že by se neplatily koncesionářské poplatky.

Přítomní se dozvěděli, že digitální televizi je možné přijímat čtyřmi způsoby. Pokud má divák starší televizi, potřebuje koupit set-top-box nebo koupit nový televizor s digitálním tunerem. Přijímáte-li STA, je potřeba ještě upravit rozvody. Přednášející se ale třeba vůbec nezmínil o tom, jaký set-top-box je nutné použít. Vůbec nepadla zmínka o tom, že bude nutný RF modulátor. Co dělat pak? Po zapojení set-top-boxu, či zapojení nové televize stačí spustit automatické ladění, domníval se přednášející. Bohužel se však přítomní vůbec nedozvěděli, že potřebují přijímač nainstalovat. Set-top-box je relativně levné řešení za tisíc korun, byla další rada. Co ale přijímače pro kabelový a satelitní příjem, ptá se DigiZone.cz. Tady je částka stejná? Přítomní se také dozvěděli, že pokud si chtějí koupit novou televizi, potřebují tu, která je označena DVB-T a je-li fajnšmekr, musí mít navíc ještě HD ready nebo Full HD nálepku.

Seminář pro veřejnost - KC Zahrada 2

Tohle je dálkový ovladač, pokud to nevíte. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Když si nevíte rady, pozvěte si odborníka

Diváci se dle semináře mohou setkat při použití stávající antény s problémem – individuální anténu je použít pouze v místech se silným signálem. Má-li divák přímou viditelnost, je to v pořádku, ale určitě nemá věšet hlavu, pokud ji nemá. Točte tak, až se vám podaří signál zachytit. Točte, točte, zkoušejte. Je to silnice, která není vidět, zaznělo na semináři. Do úpravy anténních rozvodů se není dle přednášky vhodné pouštět sám. Přítomní by si měli také zjistit, jestli je nový set-top-box v STA přítomen, nebo zde naopak ještě není. Pozemní příjem má podle přednášky tu výhodu, že pokud nechce divák platit žádné poplatky, stačí mu pouze set-top-box, kde jsou malé náklady. Je škoda, že zaznělo minimum informací o satelitním, kabelovém a IPTV příjmu. Maximum se týkalo DVB-T. Naštěstí padla zmínka o tom, že každý způsob příjmu potřebuje jiný přijímač. Např. u kabelového příjmu se ale přítomní dozvěděli mylně o Videotéce, kterou si přednášející spletl zřejmě s IPTV službou O2TV.

Velmi výrazně byla promována webová stránka Digitálně.tv. Pokud je nějaký problém, byl však vždy doporučen odborník. Není třeba nadávat, je třeba problém řešit, konstatoval přednášející. Stejně tak i satelitní signál bylo doporučené ladit odborníkem – ušetříte peníze, nervy i čas, zaznělo. Pokud má divák zájem o kabelovou televizi, měl by se zeptat. Může existovat analogové propojení pomocí analogové televize, dozvěděli se diváci. Výhodou kabelové televize bylo podle přednášejícího to, že set-top-box je možné pořídit za korunu. Přítomní se také dozvěděli o tom, že existují něco jako optická vlákna, jejich problematika by však byla po vysvětlení jasná asi málokomu. Dále zaznělo, že diváci mají možnost pořídit si televizor se satelitním tunerem. Je sice pravda, že je takový přístroj možné sehnat, ale je jich minimum a divák by si musel sáhnout hlouběji do kapsy. U satelitního příjmu bohužel nepadlo, co vyčítají někteří DVB-S operátoři státu – existuje základní neplacená nabídka.

KL24

Seminář pro veřejnost - KC Zahrada

Takhle vypadá odborná diskuse k digitalizaci pro veřejnost. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Plodná diskuse nakonec

Dále se např. přítomní Pražané dozvěděli, jak zapojit terestrický set-top-box. Přednášející na přítomné vyhrknul, jak na to. Výklad sice doplnily obrázky, které pocházely opět z webu Digitálně.tv, padl však i takový nesmysl, kdy bylo divákům doporučováno, že pokud se nedaří kabel zasunout do konektoru, je třeba ho přitáhnout štípačkami. Mohlo se stát, že jste na něj nechtěně šlápli, zaznělo. Po zapojení set-top-boxu byl čas na dotazy přítomných. Jednu paní např. zajímalo, jak zapojit set-top-box k televizoru a zda je nutné ho mít vybavený RF modulátorem. Přítomné také zajímalo, jak to provést, když chce divák jiný pořad nahrávat a jiný přijímat, tedy klasická situace, kdy je nutný dvoutunerový přijímač. Druhá část semináře, která se týkala přímých dotazů přítomných, byla bezesporu přínosnější než ta první. Bylo jich dost a každý se dozvěděl, co potřeboval vědět. Tehdy už však odpovídal přítomný odborník a nikoliv přednášející, který zřejmě absolvoval několik rychlokurzů digitalizace a jak sám přiznal, televizi téměř nesleduje.

Pokud byste měli možnost zúčastnit se odborného semináře o digitalizaci, udělali byste to?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).