Hlavní navigace

ipv6 technologie

Po šestnácti letech zavádění dosáhla penetrace IPv6 jednoho procenta

Dnes je historicky prvním dnem kdy po 16 letech zavádění IPv6 počet klientů využívajících tento protokol dosáhl hodnoty 1%. Ukazují to statistiky Google. Za Českou republiku dosahuje toto číslo hodnotu 1,05%. Poněkud lepší situace je na straně poskytovatelů obsahu. Podle měření průběžně prováděným Vysokým učením technickým v Brně, je k dnešnímu dni celosvětově dostupných 4,6% webů protokolem IPv6.

Doba čtení: do minuty

Ondřej Filip (CZ.NIC): Česko má miliontou doménu, další přibývají tempem 10 tisíc měsíčně

Právě dnes v 17:24 se v doménovém registru národní domény .cz objevilo doménové jméno s pořadovým číslem 1 000 000. Jak si stojíme ve srovnání s jinými zeměmi? A jak jsem na tom se zaváděním IPv6 nebo DNSSEC? Mluvili jsme s výkonným ředitelem sdružení CZ.NIC, které provozuje český doménový registr.

Doba čtení: 6 minut

Telefónica spouští technologii IPv6 xDSL síti

Telefónica nasazuje protokol IPv6 u svých fixních internetových služeb. Všem novým zákazníkům je IPv6 adresa přidělena automaticky při zřízení služby. Stávající zákazníci mohou o IPv6 požádat, ale pouze společně s aktivací služby „pevná IP adresa“. Ta je nyní k dispozici za akční cenu 1 Kč měsíčně. Standardně ale přijde na necelých 120 Kč za měsíc.

Doba čtení: 1 minuta

Dnešek patří IPv6, sledujte konferenci IPv6 Day online

Na dnešní den připadá druhý celosvětový svátek internetového protokolu IPv6, tentokrát označený jako World IPv6 Launch. Při této příležitosti připravily sdružení CZ.NIC, EURid a NIX.CZ jednodenní konferenci, na níž se k aktuální situaci týkající se stavu zavádění IPv6 v České republice vyjádří například zástupci místních operátorů (Telefónica, T-Mobile, UPC, Vodafone), státní správy (Ministersvo průmyslu a obchodu), akademické obce (CESNET) nebo registrátorů domén (ACTIVE 24, ONEsolution,…

Doba čtení: 1 minuta

Česko je pode Evropské komise lídrem v zavádění protokolu IPv6

Podle zveřejněné studie IPv6 Observatory, vypracovanou pro Evropskou komisi, je Česko světovým lídrem v zavádění nové generace internetového protokolu IPv6. Potvrzují to statistiky sdružení CZ.NIC, správce národní domény .cz, které dlouhodobě propaguje modernizaci českého internetu a přechod na IPv6. Českému prvenství ovšem neodpovídá situace ve státní správě. Oproti tuzemským ministerstvům, která jsou na tom v porovnání s Evropou dobře (jedna třetina již IPv6 zavedla), úřady měst a obcí v…

26. 4. 2012 10:46
Doba čtení: do minuty

6. června se uskuteční konference o IPv6, co byste na ní chtěli vidět?

Na 6. června připadá další světový den IPv6. Oproti tomu loňskému, kdy někteří „zapli šestku“ jen na jeden den, bude ten letošní ve znamení zapnutí trvalého, alespoň pro několik firem, které to už dopředu oznámily. Světový den IPv6 je významná událost, která s sebou přináší ideální příležitostí pro uskutečnění monotématické konference; do jejich příprav se již společně pustila sdružení CZ.NIC, EURid a NIX.CZ.Jednodenní akce proběhne 6. června v Ballingově sále Národní technické knihovny v Praze…

29. 3. 2012 10:01
Doba čtení: 1 minuta

Ondřej Filip a Ondřej Surý: Klíče od Internetu máme, kdyby se stalo něco opravdu špatného

Občas si dělají legraci, že mají tlačítko vypínající internet, ale Partičku IT připomínají i jinak. Výkonného ředitele a ředitele výzkumu a vývoje CZ.NIC od sebe poznají jen opravdoví znalci internetu, a jenom znalci pochopí, o čem oba dva pánové vůbec hovoří. Až na to tlačítko, tomu rozumí opravdu každý. Cvak!

Doba čtení: 8 minut

Kde vzít IPv6 tunel

Pokud by se vám zachtělo vyzkoušet nový internetový protokol na vlastní kůži, budete řešit ryze praktický problém: kde vzít připojení. Jelikož poskytovatel nabízející nativní IPv6 připojení je stále velmi vzácným zbožím, pravděpodobně budete muset svá data tunelovat IPv4 infrastrukturou. Podívejme se, jaké jsou v takovém případě vaše možnosti.

Doba čtení: 7 minut

Ukážeme vám jak přejít na IPv6

Ačkoli se zdá, že v Evropě budou IPv4 adresy k dispozici ještě minimálně prvních šest měsíců roku 2012, globálně došlo k jejich vyčerpání už v únoru. Je tedy čas přejít na moderní a vyspělý protokol IPv6. Zdá se vám to příliš komplikované, technicky náročné a nedosažitelné? Navštivte školení IPv6 na Linuxu, kde se dozvíte vše potřebné o fungování IPv6, o přechodu i o nasazení ve velkých sítích. Školení se koná 31. října od 9 do 17 hodin ve školící místnosti Internet Info, která se nachází na…

13. 10. 2011 17:34
Doba čtení: do minuty

IPv4 adresy mohou být k dispozici ještě počátkem příštího léta

Podle některých předpokladů mělo dojít k vyčerpání IPv4 adresných bloků v Evropě už na začátku příštího roku. Nyní se ale zdá, že IPv4 adresy budou v Evropě k dispozici ještě minimálně prvních šest měsíců roku 2012. Je to způsobeno tím, že Evropané, kteří jsou konci IPv4 aktuálně nejblíže, si tak trochu prodloužili prázdniny a alokovali v podobném tempu jako srpnu. Druhý slabší měsíc již pohnul se předpovědmi konce IPv4 v Evropě, což je jistě příjemná zpráva. Aktuálně to vypadá, že bychom mohli…

Doba čtení: 1 minuta

V srpnu ubývaly IPv4 adresy prázdninovým tempem

Nejvíce IPv4 adres spotřebovali v srpnu Evropané, na které připadlo šedesát procent všech adres přidělených v tomto měsíci. V žebříčku jednotlivých zemí obsadilo první místo Rusko. Autor: Ondřej Filip, CZ.NIC Tempo čerpání IPv4 adres se v srpnu ve srovnání s předchozími měsíci zpomalilo. Slabší tempo trochu oddálilo problém s docházením IPv4 v Evropě, nicméně pořád se bavíme o březnu 2012, což je již proklatě brzy. Uvidíme, zdali konec prázdnin povzbudí firmy k větší alokační aktivitě, uvedl…

15. 9. 2011 13:42
Doba čtení: do minuty

6to4 na šikmé ploše

6to4 představuje poměrně jednoduchou a velmi populární cestu, jak připojit k IPv6 koncovou síť, jejíž poskytovatel podporuje jen IPv4. IETF ale v současnosti zvažuje jeho opuštění.

Doba čtení: 3 minuty

NAT444 aneb ve dvou se to lépe NATne

Docházející IPv4 adresy představují silnou pobídku k vytváření různých řešení, jak se s ním vyrovnat. Tím koncepčním je samozřejmě IPv6, ovšem i na straně IPv4 se intenzivně vynalézá. Koncept označovaný jako NAT444 není žádnou dramatickou novinkou, spíše kodifikací postupů, které se v praxi již objevují.

Doba čtení: 4 minuty

Světový den IPv6

IPv6 se už dlouho motá v začarovaném kruhu. Uživatelé o něj nestojí, protože nabízí jen minimum služeb, ale kdo by pro něj portoval služby, když má jen hrstku uživatelů? Velcí poskytovatelé obsahu se teď rozhodli do toho konečně praštit. Zatím alespoň na zkoušku.

Doba čtení: 7 minut

Vyšla definice NAT64

V minulém týdnu byla vydána sada RFC definujících mechanismus NAT64 pro překlad IPv6 paketů na IPv4 a naopak. Umožňuje zalepit jedno z bolavých míst IPv6, protože dokud se jeho uživatelé rozumně nedostanou k IPv4 zdrojům, uvidí jen velmi malou část současného Internetu.

Doba čtení: 6 minut

Česká republika jako IPv6 velmoc?

Několikrát jsem v poslední době narazil na informace poukazující na to, že ač nasazování protokolu IPv6 do „reálného internetového života“ probíhá pomaleji, než by mělo, je česká kotlina místem, které se v nasazování IPv6 do ostrého provozu nalézá na světové špičce.

Doba čtení: 4 minuty

Je libo IPv6 na přepínačích HP ProCurve ?

Uvolněním nového firmware pro přepínače HP Procurve dosáhl jejich výrobce plnohodnotné podpory IPv6. Jak implementace funguje a lze ji nasadit v běžných sítích?

Doba čtení: 12 minut

RIPE Atlas - měřicí monstrum

Měření výkonu a parametrů počítačových sítí je zhruba stejně staré jako sítě samotné. Ostatně i u nás na Lupě si můžete změřit rychlost svého připojení. RIPE NCC teď ovšem začalo stavět měřicí infrastrukturu, jaká nemá obdoby. Měla by zahrnovat desítky tisíc sond, které proměří Internet ze všech koutů.

Doba čtení: 4 minuty