Hlavní navigace

GTS pokryje brněnské výstaviště WiFi

Smlouvu o komplexním propojení veletržních ploch brněnského výstaviště podepsaly Veletrhy Brno, dříve BVV, s telekomunikačním operátorem GTS. Celá otevřená plocha areálu bude pokryta bezdrátovou technologií WiFi v pásmu 2,4 GHz. Jednotlivé výstavní pavilony budou propojeny optickými vlákny. Společnost GTS se tak stala výhradním dodavatelem připojení k Internetu. (Marigold.cz)

Mirek Zeman

6. 5. 2003 9:18
Doba čtení: do minuty

Je WiFi jen bublina?

Poučena internetovou bublinou se analytická firma Gartner snažila podívat na segment WiFi tmavými brýlemi: tvrdí, že i přes desetinásobné zvýšení počtu uživatelů bezdrátových sítí a bezdrátového Internetu během příštích pěti let v této branži ještě „nebudou peníze“ – a bude do ní nutné jen a jen investovat. Gartner říká, že zatímco letos bude v USA okolo čtyř milionů uživatelů WLAN, v roce 2007 to bude už 31 milionů. (Živě)

Mirek Zeman

2. 5. 2003 9:20
Doba čtení: do minuty

Eurotel WiFiJet příliš nenese

WiFi připojení Eurotel WiFiJet hotelům mnoho peněz nenese. Velký hotel zaměřený na business klientelu (samozřejmě pětihvězdičkový) inkasuje „několik málo tisícikorun“. Kde jsou hlavní problémy? Údajně především v tom, že Eurotel nebyl schopen dodat pořádné propagační materiály služby v dostatečném množství. Hoteloví hosté o nabídce prakticky nevědí, protože chybí letáčky. (Marigold)

Mirek Zeman

24. 4. 2003 9:27
Doba čtení: do minuty

Co nového ve světě Open Source? (6)

ROOT.cz přináší tradiční sobotní ohlédnutí za uplynulým týdnem ve světě Open Source: Chyba v Microsoft Java Virtual Machine – Opera 7.10 pro Linux – WiFi karta s výstupním výkonem až 200 mW – 10 let internetového prohlížeče – Rozkol v CZFree.Net – Britská vláda si zvolila Linux – Kauza Firebird, Mozilla, Phoenix – Pingus 0.6.0 – Linux bojuje proti SARS – Linux v supermarketu – Fonty pro potřeby svobodného software a další.

Tomáš Krause

19. 4. 2003 0:00
Doba čtení: do minuty

Jaký je broadband od Tiscali?

České zastoupení Tiscali se neomezilo jen na ADSL jako jedinou formu širokopásmových služeb a přichází rovnou s celým "broadbandovým balíčkem". Kromě ADSL, ve "standardním" provedení a ve "standardních" cenových relacích, obsahuje také obousměrné satelitní připojení k Internetu (od 3490 korun měsíčně) a připojení přes WiFi.

Jiří Peterka

16. 4. 2003 6:30
Doba čtení: 6 minut

ADSL, SatDSL a WiFi od Tiscali

Společnost Tiscali dnes představilo svoji nabídku ADSL připojení, satelitního připojení a WiFi. ADSL připojení je v porovnání s jinými ISP dosti drahé. Pro WiFi je nabízen jakýsi partnerský program – pokud chcete, můžete svoje datové připojení skrze WiFi zpřístupnit i ostatním zákazníkům. Tiscali hodlá do konce roku vybudovat 20 hotspotů. Podrobnosti se dočtete v zítřejším článku Jiřího Peterky. (Marigold)

Mirek Zeman

15. 4. 2003 20:06
Doba čtení: do minuty

Jaký bude Invex 2003?

Bude rozdělený na tři části: Invex Business, Classic a Home, a bude mít tři odborné dny a dva pro nejširší veřejnost. Nová část Home umožní přímý prodej "megamarketově" široké nabídky produktů. Osídlen by už měl být i zbrusu nový pavilon F. Naopak se uvažuje o omezení doprovodného programu, který má doznat "významných změn".

Jiří Peterka

7. 4. 2003 6:25
Doba čtení: 4 minuty

Může ještě dnes vzniknout úspěšný server?

Karty jsou rozdány. Trh si mezi sebou rozdělily iDnes, Seznam, Atlas a Centrum. Co se zpravodajství týče, zbylo snad ještě něco na Computer Press. Tak by se dal shrnout dojem mnoha firem i uživatelů o českém Internetu. Může či nemůže zde dnes vzniknout úspěšný zpravodajský server? V poslední době máme hned několik příkladů vzniků nových serverů.

Patrick Zandl

28. 3. 2003 6:25
Doba čtení: 5 minut

GTS a Telecom připravují Wi-Fi

GTS připravuje Wi-Fi. Sice nebude zdarma, koncoví zákazníci však nebudou platit za připojení operátorovi. „My pouze poskytneme potřebnou infrastrukturu různým firmám, ať už hotelům, restauracím nebo podnikům, které nechtějí budovat pevné přípojky,“ řekl ředitel komerční divize GTS David Duroň. „Bude pak záležet na těchto společnostech, zda si budou něco účtovat od svých zákazníků,“ dodal. S podobným systémem počítá i Český Telecom. „Samozřejmě zůstane i možnost účtovat si přímo od koncových…

Martin Kopta

21. 3. 2003 15:55
Doba čtení: do minuty

Kdy bude lepší ADSL?

Šance na levnější a kvalitnější ADSL snad ještě nezhynuly. Vyřešena se zdá být otázka ADSL modemů. Někteří operátoři (např. Contactel) se stále snaží dojednat lepší velkoobchodní nabídku, zatímco jiní se již vydali cestou žádosti o propojení na ADSL (Czech On Line a Aliatel). Platforma ZUI zase organizuje průzkum zájmu o ADSL a dial-up.

Jiří Peterka

18. 3. 2003 6:30
Doba čtení: 6 minut

Omnifi: listen and drive a hurá k Shellu do hotspoty

Wi-Fi opouští svět Internetu v automobilu? To jistě ne, ale díky Omnifi si můžete přes Wi-Fi stáhnout do přehrávače ve svém autě oblíbené skladby ve formátu mp3. Disk o kapacitě 20 GB poskytuje dostatek místa i pro delší jízdu a písničky si do auta můžete stáhnout třeba z bytu díky dodávané základové stanici v ceně – tedy, pokud se vám podaří zaparkovat auto v dosahu signálu. Druhou možností je načerpat skladby přes Wi-Fi u 15 čerpacích stanic Shell, ke kterým Český Telecom zavedl své stále…

Martin Kopta

18. 3. 2003 6:00
Doba čtení: do minuty

CeBiT 2003: Co nového ve světě Wi-Fi?

Organizace WECA se přejmenovala na Wi-Fi Aliance a přestala používat značku Wi-Fi5. Specifikaci kompatibility hodlá řešit pomocí "nálepky schopností", a chce také identifikovat místa veřejného přístupu k Internetu, udělováním loga Wi-Fi Zones. Své vlastní programy testování kompatibility a označování míst veřejného přístupu hodlá spustit také Intel.

Jiří Peterka

17. 3. 2003 6:25
Doba čtení: 5 minut

McDonald's budou servírovat McWifi

Velké rozšíření přenosných počítačů a obliba Američanů v připojení na Internet v kavárnách dovedla firmu McDonald's, která provozuje síť restaurací s rychlým občerstvením, aby do vybraných provozoven zavedla WiFi. Při objednání jídla za určitý obnos, budou mít strávníci připojení v ceně. Hodina navíc přijde na tři dolary. První hotspoty se objeví na newyorském Mahattanu – pokud stejnou strategii někdy zvolí McDonald's i v Praze, pak se mají bankovní úředníci z výškových budov na Budějovické nač…

Martin Kopta

13. 3. 2003 9:00
Doba čtení: do minuty

Britové budou mít Wi-Fi v hospodách

Britská společnost hodlá do konce roku vybavit 3000 hospod bezdrátovým vysokorychlostním připojením k Internetu. Inspired Broadcast Networks chce mít bezdrátové připojení Wi-Fi už do konce června síť v tisíci podniků. (Více)

Michal Jiránek

7. 3. 2003 15:53
Doba čtení: do minuty

Najdete pět rozdílů?

Že se novináři pravidelně inspirují na objevném tématu některého ze svých kolegů, je stará známá věc. Když však někdo napíše článek, který se od předchozímu podobá jako vejce vejci, a ani neuvede zdroj, ze kterého čerpal, to už dělají pravidelně jen bulvární plátky. Naposledy na to doplatil Petr Nachtmann ze serveru Mobil, který ve svém článku z 30. ledna dal do souvislosti život herečky Hedy Lamarr s WiFi a Bluetooth. Na serveru Notebook pak 21. února napsal člověk pod zkratkou -mn- téměř…

Michal Jiránek

27. 2. 2003 12:14
Doba čtení: do minuty

Video on Demand - když chcete film a ne procházku do půjčovny

Pod zkratkou VOD si dnes málokdo co představí. Přitom operátoři 3G sítí a mnoho telekomunikačních firem ji používá jako zaklínadlo k přivolání budoucích příjmů. Českou scénu v poslední době rozvířily hned čtyři projekty, z nichž jeden patří Patricku Zandlovi, zakladateli serveru Mobil.cz. Co na nás jejich provozovatelé chystají?

Patrick Zandl

24. 2. 2003 6:30
Doba čtení: 10 minut

Bezdrátový Internet pro každého

České radiokomunikace nabízejí novou službu – bezdrátové připojení k Internetu BlueTone. Domácnosti ocení nižší poplatky než u kabelové televize, firmy zase garantovanou rychlost spojení. Vybírat můžete mezi službami s rychlostí 64 kbps až 512 kbps. (Mobil)

Michal Jiránek

21. 2. 2003 10:41
Doba čtení: do minuty

Operátoři si oblíbili WiFi

Není to tak dávno, co se diskutovalo o tom, zda bezdrátové sítě WiFi ohrozí mobilní a pevné operátory. Situace se ale radikálně změnila. Ti samí lidé a firmy sice pořád diskutují a mluví o skvělé budoucnosti WiFi – nejlépe zdarma. Mobilní a pevní operátoři mezitím spouštějí své bezdrátové sítě, jimiž válcují trh. Podrobnosti přináší server Mobil.

Michal Jiránek

13. 1. 2003 10:00
Doba čtení: do minuty

Co hýbalo v roce 2002 českým Internetem (II.)

Po prvním půlroce, který jsme prošli včera, se podívejme i na nejčtenější články ve zbylých měsících. Velkou porci pozornosti si ukousl Český Telecom se svým revolučním plánem Internet Plus, který měl změnit způsob účtování poplatků za přístup k Internetu, narazil však na odpor ČTÚ. Nechyběly však ani povodně, BSA a v neposlední řadě trudný osud mikroplatebních systémů.

Marek Antoš

8. 1. 2003 6:25
Doba čtení: 3 minuty

Wi-Fi místo ADSL

Český Telecom nestihl zveřejnit velkoobchodní nabídku ADSL služeb ani v prosincovém čísle telekomunikačního věstníku, jak mu uložil regulátor. Pochlubil se alespoň tím, že do některých svých prodejen TelePoint nainstaloval Wi-Fi a prohlásil to za začátek "pilotního projektu veřejného bezdrátového přístupu k Internetu".

Jiří Peterka

17. 12. 2002 6:30
Doba čtení: 4 minuty

WiFi s Telecomem?

Český Telecom se podle EURO Online zařadil mezi operátory, kteří nabízejí přístup k Internetu přes WiFi. Bezplatné přípojení je možné v okolí šesti telepointů v Praze, jakož i v Kladně, Brně, Ústí nad Labem, Plzni, Českých Budějovicích, Uherském Hradišti, Přerově a Ostravě.

Michal Krsek

16. 12. 2002 16:32
Doba čtení: do minuty

Co nového v Linuxu? (14)

ROOT.cz přináší tradiční sobotní ohlédnutí za uplynulým týdnem v linuxovém světě: Microsoft jde tvrdě i po svých příznivcích – Linux je „Enterprise Ready“ – WiFi: potenciální zbraň pro teroristy – Top Ten virů za rok 2002 – Phoenix 0.5 – Benchmarkové testy IDE řadičů s RAIDem – Česká Mozilla 1.2.1 – Netscape 7.0.1 – Sony hodlá instalovat StarOffice – Vývoji causy ElcomSoft – Linux Format Awards 2002 a další.

Tomáš Krause

14. 12. 2002 0:00
Doba čtení: do minuty

CZFree.Net roste a sílí

Před šesti měsíci jsme na Lupě v článku poprvé psali o amatérském projektu CZFree.Net, jehož náplní je vybudování metropolitní bezdrátové sítě. Co jej odlišovalo od ostatních metropolitních bezdrátových sítí, bylo ono slůvko "free", které znamená, že kdokoli se může se k CZFree.Net připojit za cenu nákladů. Jak se mu daří?

Mirek Zeman

10. 12. 2002 7:45
Doba čtení: 3 minuty

Seznam jde do Internetu zadarmo

Jako retro na staré časy by mohlo působit spuštění nabídky Internetu zadarmo největšího českého portálu Seznam. Nikoli však v České republice, kde se již několik týdnů dohadujeme prostřednictvím Fóra pro vytáčený přístup k Internetu o cenách dial-upu na příští rok a nějakou dobu u toho ještě zůstane. Takže co Seznam nabízí?

Mirek Zeman

5. 12. 2002 6:30
Doba čtení: 3 minuty

TESmedia zlevňuje kabelový Internet pro domácnosti

Stabilní cenovou hladinu na trhu s internetovým připojením po kabelové síti se rozhodl rozčeřit třetí největší kabelový operátor v České republice, společnost TESmedia. Počínaje 1. prosincem zdvojnásobila rychlosti u svých základních nabídek pro domácnosti a současně snížila povinnou zálohu na kabelový modem na polovinu.

Mirek Zeman

4. 12. 2002 6:30
Doba čtení: 4 minuty

Komerční síť WIA WiFi spustila provoz

Boom veřejných bezdrátových sítí WiFi zažívá v posledních čtyřech týdnech hlavní město České republiky. Nejprve přišla Globe Internet a pak v rychlém sledu Eurotel a GTS. V pondělí spustila testovací provoz rovněž WIA WiFi. Na rozdíl od posledních dvou jmenovaných nepokrývá hotely a letiště, ale centrum Prahy.

Mirek Zeman

29. 11. 2002 6:30
Doba čtení: 3 minuty

WiFi mýty a skutečnost III

Po popisu fungování WiFi a možnostech nabídky poskytovatelů služeb je tu třetí (a poslední) pokračování miniseriálu, který je věnován blízkému vývoji WiFi sítí. Cílem je poskytnout "výkop" pro diskusi, která se pravděpodobně rozvine.

Michal Krsek

25. 11. 2002 6:25
Doba čtení: 4 minuty

Eurotel spustil veřejnou Wi-Fi, další jsou v pořadí

Třebaže před šesti měsíci nebylo v České republice po fenoménu bezdrátových sítí Wi-Fi ani vidu, ani slechu, nyní je z nich hit číslo jedna. Eurotel před dvěma dny spustil kvůli summitu NATO první veřejnou bezdrátovou síť Wi-Fi. Přihlásit se do ní lze pouhým nákupem dobíjecího kupónu Go a ceny jsou velmi příznivé.

Mirek Zeman

21. 11. 2002 6:30
Doba čtení: 3 minuty

Eurotel nabízí internet přes WiFi

Připojení k internetu prostřednictvím bezdrátového komunikačního standardu IEEE 802.11b (WiFi) spustil Eurotel na třech místech v republice. V nejbližších týdnech se přidá několik desítek dalších přípojných bodů. Placení probíhá formou dobíjecích Go kuponů; připravují se i paušální platby. Podobnou službu chystá i RadioMobil. Podrobnosti čtěte na serveru Mobil.

Michal Jiránek

20. 11. 2002 10:32
Doba čtení: do minuty

WiFi mýty a skutečnost II.

V druhé části našeho miniseriálu se podíváme na to, jakým způsobem je možné na bezdrátových sítích WiFi vydělávat, respektive jak na nich vydělává velká většina poskytovatelů na českém trhu. Tento článek nepopisuje každého poskytovatele WiFi služeb, ale snaží se postihnout možnosti nabídky založené na WiFi technologii.

Michal Krsek

1. 10. 2002 6:25
Doba čtení: 4 minuty