Hlavní navigace

Britové budou mít Wi-Fi v hospodách

Britská společnost hodlá do konce roku vybavit 3000 hospod bezdrátovým vysokorychlostním připojením k Internetu. Inspired Broadcast Networks chce mít bezdrátové připojení Wi-Fi už do konce června síť v tisíci podniků. (Více)

Michal Jiránek

7. 3. 2003 15:53

Najdete pět rozdílů?

Že se novináři pravidelně inspirují na objevném tématu některého ze svých kolegů, je stará známá věc. Když však někdo napíše článek, který se od předchozímu podobá jako vejce vejci, a ani neuvede zdroj, ze kterého čerpal, to už dělají pravidelně jen bulvární plátky. Naposledy na to doplatil Petr Nachtmann ze serveru Mobil, který ve svém článku z 30. ledna dal do souvislosti život herečky Hedy Lamarr s WiFi a Bluetooth. Na serveru Notebook pak 21. února napsal člověk pod zkratkou -mn- téměř…

Michal Jiránek

27. 2. 2003 12:14

Video on Demand - když chcete film a ne procházku do půjčovny

Pod zkratkou VOD si dnes málokdo co představí. Přitom operátoři 3G sítí a mnoho telekomunikačních firem ji používá jako zaklínadlo k přivolání budoucích příjmů. Českou scénu v poslední době rozvířily hned čtyři projekty, z nichž jeden patří Patricku Zandlovi, zakladateli serveru Mobil.cz. Co na nás jejich provozovatelé chystají?

Patrick Zandl

24. 2. 2003 6:30

Bezdrátový Internet pro každého

České radiokomunikace nabízejí novou službu – bezdrátové připojení k Internetu BlueTone. Domácnosti ocení nižší poplatky než u kabelové televize, firmy zase garantovanou rychlost spojení. Vybírat můžete mezi službami s rychlostí 64 kbps až 512 kbps. (Mobil)

Michal Jiránek

21. 2. 2003 10:41

Operátoři si oblíbili WiFi

Není to tak dávno, co se diskutovalo o tom, zda bezdrátové sítě WiFi ohrozí mobilní a pevné operátory. Situace se ale radikálně změnila. Ti samí lidé a firmy sice pořád diskutují a mluví o skvělé budoucnosti WiFi – nejlépe zdarma. Mobilní a pevní operátoři mezitím spouštějí své bezdrátové sítě, jimiž válcují trh. Podrobnosti přináší server Mobil.

Michal Jiránek

13. 1. 2003 10:00

Co hýbalo v roce 2002 českým Internetem (II.)

Po prvním půlroce, který jsme prošli včera, se podívejme i na nejčtenější články ve zbylých měsících. Velkou porci pozornosti si ukousl Český Telecom se svým revolučním plánem Internet Plus, který měl změnit způsob účtování poplatků za přístup k Internetu, narazil však na odpor ČTÚ. Nechyběly však ani povodně, BSA a v neposlední řadě trudný osud mikroplatebních systémů.

Marek Antoš

8. 1. 2003 6:25
| 2

Wi-Fi místo ADSL

Český Telecom nestihl zveřejnit velkoobchodní nabídku ADSL služeb ani v prosincovém čísle telekomunikačního věstníku, jak mu uložil regulátor. Pochlubil se alespoň tím, že do některých svých prodejen TelePoint nainstaloval Wi-Fi a prohlásil to za začátek "pilotního projektu veřejného bezdrátového přístupu k Internetu".

Jiří Peterka

17. 12. 2002 6:30

WiFi s Telecomem?

Český Telecom se podle EURO Online zařadil mezi operátory, kteří nabízejí přístup k Internetu přes WiFi. Bezplatné přípojení je možné v okolí šesti telepointů v Praze, jakož i v Kladně, Brně, Ústí nad Labem, Plzni, Českých Budějovicích, Uherském Hradišti, Přerově a Ostravě.

Michal Krsek

16. 12. 2002 16:32

Co nového v Linuxu? (14)

ROOT.cz přináší tradiční sobotní ohlédnutí za uplynulým týdnem v linuxovém světě: Microsoft jde tvrdě i po svých příznivcích – Linux je „Enterprise Ready“ – WiFi: potenciální zbraň pro teroristy – Top Ten virů za rok 2002 – Phoenix 0.5 – Benchmarkové testy IDE řadičů s RAIDem – Česká Mozilla 1.2.1 – Netscape 7.0.1 – Sony hodlá instalovat StarOffice – Vývoji causy ElcomSoft – Linux Format Awards 2002 a další.

Tomáš Krause

14. 12. 2002 0:00

CZFree.Net roste a sílí

Před šesti měsíci jsme na Lupě v článku poprvé psali o amatérském projektu CZFree.Net, jehož náplní je vybudování metropolitní bezdrátové sítě. Co jej odlišovalo od ostatních metropolitních bezdrátových sítí, bylo ono slůvko "free", které znamená, že kdokoli se může se k CZFree.Net připojit za cenu nákladů. Jak se mu daří?

Mirek Zeman

10. 12. 2002 7:45

Seznam jde do Internetu zadarmo

Jako retro na staré časy by mohlo působit spuštění nabídky Internetu zadarmo největšího českého portálu Seznam. Nikoli však v České republice, kde se již několik týdnů dohadujeme prostřednictvím Fóra pro vytáčený přístup k Internetu o cenách dial-upu na příští rok a nějakou dobu u toho ještě zůstane. Takže co Seznam nabízí?

Mirek Zeman

5. 12. 2002 6:30

TESmedia zlevňuje kabelový Internet pro domácnosti

Stabilní cenovou hladinu na trhu s internetovým připojením po kabelové síti se rozhodl rozčeřit třetí největší kabelový operátor v České republice, společnost TESmedia. Počínaje 1. prosincem zdvojnásobila rychlosti u svých základních nabídek pro domácnosti a současně snížila povinnou zálohu na kabelový modem na polovinu.

Mirek Zeman

4. 12. 2002 6:30

Komerční síť WIA WiFi spustila provoz

Boom veřejných bezdrátových sítí WiFi zažívá v posledních čtyřech týdnech hlavní město České republiky. Nejprve přišla Globe Internet a pak v rychlém sledu Eurotel a GTS. V pondělí spustila testovací provoz rovněž WIA WiFi. Na rozdíl od posledních dvou jmenovaných nepokrývá hotely a letiště, ale centrum Prahy.

Mirek Zeman

29. 11. 2002 6:30

WiFi mýty a skutečnost III

Po popisu fungování WiFi a možnostech nabídky poskytovatelů služeb je tu třetí (a poslední) pokračování miniseriálu, který je věnován blízkému vývoji WiFi sítí. Cílem je poskytnout "výkop" pro diskusi, která se pravděpodobně rozvine.

Michal Krsek

25. 11. 2002 6:25

Eurotel spustil veřejnou Wi-Fi, další jsou v pořadí

Třebaže před šesti měsíci nebylo v České republice po fenoménu bezdrátových sítí Wi-Fi ani vidu, ani slechu, nyní je z nich hit číslo jedna. Eurotel před dvěma dny spustil kvůli summitu NATO první veřejnou bezdrátovou síť Wi-Fi. Přihlásit se do ní lze pouhým nákupem dobíjecího kupónu Go a ceny jsou velmi příznivé.

Mirek Zeman

21. 11. 2002 6:30

Eurotel nabízí internet přes WiFi

Připojení k internetu prostřednictvím bezdrátového komunikačního standardu IEEE 802.11b (WiFi) spustil Eurotel na třech místech v republice. V nejbližších týdnech se přidá několik desítek dalších přípojných bodů. Placení probíhá formou dobíjecích Go kuponů; připravují se i paušální platby. Podobnou službu chystá i RadioMobil. Podrobnosti čtěte na serveru Mobil.

Michal Jiránek

20. 11. 2002 10:32

WiFi mýty a skutečnost II.

V druhé části našeho miniseriálu se podíváme na to, jakým způsobem je možné na bezdrátových sítích WiFi vydělávat, respektive jak na nich vydělává velká většina poskytovatelů na českém trhu. Tento článek nepopisuje každého poskytovatele WiFi služeb, ale snaží se postihnout možnosti nabídky založené na WiFi technologii.

Michal Krsek

1. 10. 2002 6:25

Hot-desking, nebo homeworking?

Jaký je rozdíl mezi homeworkingem a teleworkingem? Co znamená, když nějaká firma používá "hot-desking"? Podstatou je dimenzování pracovního zázemí ve firmě nikoli podle počtu všech pracovníků, ale podle toho, kolik lidí se ve firmě sejde ve stejném čase. Ve velkém to zavádí například norský Telenor.

Jiří Peterka

27. 9. 2002 6:30

WiFi mýty a skutečnost I.

Pokud dnes nějaká technologie přístupu ke komerčnímu Internetu zažívá hype, je to bezesporu WiFi (Wireless Fidelity). Bezdrátová, relativně kapacitní síť v bezlicenčním pásmu, které je dostupné prakticky v celém civilizovaném světě, vytváří ideální prostředek pro nalákání médií a jejich prostřednictvím mas klientů. Pokud navíc existují geekovské hračky typu anténa v krabici od brambůrků, máme tu technologii, které má pozornost zaručenu.

Michal Krsek

27. 9. 2002 6:25

ČTÚ pohrozil sítím WiFi

Fenomén bezdrátových sítí WiFi přitáhl pozornost i Českého telekomunikačního úřadu, který se rozhodl zkontrolovat, jestli provozovatelé sítí a zařízení WiFi dodržují podmínky pro provoz. Výsledkem měření podle serveru Mobil je, že často porušují podmínky generální licence, a hrozí jim proto postih ze strany ČTÚ.

Michal Jiránek

9. 8. 2002 12:28

Veřejné Wi-Fi na každém rohu

Komkerční přípojky Wi-Fi (o jejichž vzniku jsme psali i na Lupě) si pomalu získávají velkou oblibu v západní Evropě. Některé firmy dokonce zpřístupnily bezdrátovou síť ve svých budovách. Pokud tedy půjdete například po ulicích Londýna a narazíte na tuto veřejnou přípojku, můžete vytáhnout svůj přenosný počítač a zdarma se k Internetu připojit. Informuje o tom server Živě.

Michal Jiránek

29. 7. 2002 16:43

readme.txt: Internet do škol začal prověřovat NKÚ

Ze společnosti MobilMedia unikly výsledky předplatného na BonusWebu ˙ Druhý největší americký poskytovatel WorldCom požádal o ochranu před věřiteli ˙ Poslední valná hromada CZ.NIC rozhodla, že notářsky ověřená písemná žádost bude od 1.9.2002 nutná také pro změnu údajů kontaktní osoby a subjektu.

Mirek Zeman

29. 7. 2002 6:25

V Praze bude spuštěna první komerční Wi-Fi

Český Telecom sedí na místních smyčkách jako žába na prameni, takže je otázkou, kdy se běžný uživatel dočká rychlých datových služeb za rozumnou cenu. Kabelovou přípojku nemá doma každý a UMTS bylo zřejmě největším omylem v dějinách oboru. Velký respekt si však v tomto ohledu začíná získávat standard IEEE 802.11b.

Mirek Zeman

25. 7. 2002 6:25

CZFree.Net -- Širokopásmové připojení za cenu nákladů

Zatímco na západ od Aše se vlády předhánějí ve snahách, jak dostat širokopásmový Internet mezi prostý lid, v České republice je veškeré úsilí napřeno podpoře vývozu lokomotiv do Vietnamu a služby ADSL jsou na míle vzdáleny. Přesto můžete vzít situaci do vlastních rukou, připojte se k projektu CZFree.Net.

Mirek Zeman

27. 6. 2002 6:30

Novinky v oblasti WLAN

Protože bezdrátové lokální sítě (Wireless Local Network, WLAN) jsou horkým tématem dneška, jak nasvědčuje ohlas na předchozí tři články, podívejme se, co se děje nového i mimo normalizační práci, a to konkrétně v oblastech přenosu hlasu po WLAN, bezpečnosti bezdrátové komunikace a produktech 802.11a v Evropě.

Rita Pužmanová

27. 6. 2002 6:20
| 8

Bezpečnost WLAN podle IEEE

V minulých dvou diskusích o bezdrátových LAN jsme se věnovali normám IEEE 802.11. Upozornili jsme na bolavé místo WLAN, a to bezpečnost, která ve stávajících řešeních 802.11a a 802.11b není uspokojivá. Podívejme se podrobněji, jak problém vypadá a kterak lze bezpečnost vylepšit prostřednictvím IEEE 802.1x.

Rita Pužmanová

23. 4. 2002 6:25

Bezdrátové lokální sítě WLAN podle IEEE II.

Nejnovější datové bezdrátové sítě se vyvíjejí v nejrůznějších variantách podle dosahu (lokální, domácí, osobní) a poskytované kapacity (od řádově stovek kb/s do desítek Mb/s). V minulém článku Bezdrátové lokální sítě WLAN podle IEEE jsme se zastavili u prvních specifikací IEEE 802.11 a 802.11b (WiFi), dnes se podíváme na rychlejší varianty.

Rita Pužmanová

16. 4. 2002 6:20

Bezdrátové lokální sítě WLAN podle IEEE

Bezdrátové sítě jsou hitem v mobilní komunikaci hlasové i datové. Provedením mohou být nejen rádiové, ale také optické či infračervené. Dnes se podíváme na bezdrátové sítě lokální, které specifikuje IEEE, protože norem 802.11xyz přibývá (802.11b přezdívané Wi-Fi už dnes není jedinou variantou) a není zrovna nejsnadnější se v nich vyznat.

Rita Pužmanová

9. 4. 2002 6:20

Sousedská výpomoc: přístup k Internetu?

Bezdrátová technologie umožňuje snadné připojení k Internetu. Nejsnadněji přes nedaleké sousedy, kteří mají třeba placený přístup a jsou ochotni se o něj podělit se svým nejbližším okolím. To je nově se uplatňující princip tzv. sousedských sítí (Neighborhood Area Networks, NAN).

Rita Pužmanová

4. 4. 2002 6:25

Z poslední míle je míle první

Na oslavě "10 let Internetu v ČR" zaznělo kromě rekapitulace událostí v posledních 10 letech několik zajímavých informací směřovaných do budoucnosti. Kromě obecně známých věcí, ke kterým patří propojení ledničky s osobní váhou nebo meziplanetární Internet, byla zmíněna důležitost poslední míle pro další rozvoj Internetu.

Michal Krsek

25. 2. 2002 6:20