Hlavní navigace

WiFi

Hot-desking, nebo homeworking?

Jaký je rozdíl mezi homeworkingem a teleworkingem? Co znamená, když nějaká firma používá "hot-desking"? Podstatou je dimenzování pracovního zázemí ve firmě nikoli podle počtu všech pracovníků, ale podle toho, kolik lidí se ve firmě sejde ve stejném čase. Ve velkém to zavádí například norský Telenor.

Jiří Peterka

27. 9. 2002 6:30
Doba čtení: 5 minut

WiFi mýty a skutečnost I.

Pokud dnes nějaká technologie přístupu ke komerčnímu Internetu zažívá hype, je to bezesporu WiFi (Wireless Fidelity). Bezdrátová, relativně kapacitní síť v bezlicenčním pásmu, které je dostupné prakticky v celém civilizovaném světě, vytváří ideální prostředek pro nalákání médií a jejich prostřednictvím mas klientů. Pokud navíc existují geekovské hračky typu anténa v krabici od brambůrků, máme tu technologii, které má pozornost zaručenu.

Michal Krsek

27. 9. 2002 6:25
Doba čtení: 4 minuty

ČTÚ pohrozil sítím WiFi

Fenomén bezdrátových sítí WiFi přitáhl pozornost i Českého telekomunikačního úřadu, který se rozhodl zkontrolovat, jestli provozovatelé sítí a zařízení WiFi dodržují podmínky pro provoz. Výsledkem měření podle serveru Mobil je, že často porušují podmínky generální licence, a hrozí jim proto postih ze strany ČTÚ.

Michal Jiránek

9. 8. 2002 12:28
Doba čtení: do minuty

Veřejné Wi-Fi na každém rohu

Komkerční přípojky Wi-Fi (o jejichž vzniku jsme psali i na Lupě) si pomalu získávají velkou oblibu v západní Evropě. Některé firmy dokonce zpřístupnily bezdrátovou síť ve svých budovách. Pokud tedy půjdete například po ulicích Londýna a narazíte na tuto veřejnou přípojku, můžete vytáhnout svůj přenosný počítač a zdarma se k Internetu připojit. Informuje o tom server Živě.

Michal Jiránek

29. 7. 2002 16:43
Doba čtení: do minuty

readme.txt: Internet do škol začal prověřovat NKÚ

Ze společnosti MobilMedia unikly výsledky předplatného na BonusWebu ˙ Druhý největší americký poskytovatel WorldCom požádal o ochranu před věřiteli ˙ Poslední valná hromada CZ.NIC rozhodla, že notářsky ověřená písemná žádost bude od 1.9.2002 nutná také pro změnu údajů kontaktní osoby a subjektu.

Mirek Zeman

29. 7. 2002 6:25
Doba čtení: 4 minuty

V Praze bude spuštěna první komerční Wi-Fi

Český Telecom sedí na místních smyčkách jako žába na prameni, takže je otázkou, kdy se běžný uživatel dočká rychlých datových služeb za rozumnou cenu. Kabelovou přípojku nemá doma každý a UMTS bylo zřejmě největším omylem v dějinách oboru. Velký respekt si však v tomto ohledu začíná získávat standard IEEE 802.11b.

Mirek Zeman

25. 7. 2002 6:25
Doba čtení: 3 minuty

CZFree.Net -- Širokopásmové připojení za cenu nákladů

Zatímco na západ od Aše se vlády předhánějí ve snahách, jak dostat širokopásmový Internet mezi prostý lid, v České republice je veškeré úsilí napřeno podpoře vývozu lokomotiv do Vietnamu a služby ADSL jsou na míle vzdáleny. Přesto můžete vzít situaci do vlastních rukou, připojte se k projektu CZFree.Net.

Mirek Zeman

27. 6. 2002 6:30
Doba čtení: 4 minuty

Novinky v oblasti WLAN

Protože bezdrátové lokální sítě (Wireless Local Network, WLAN) jsou horkým tématem dneška, jak nasvědčuje ohlas na předchozí tři články, podívejme se, co se děje nového i mimo normalizační práci, a to konkrétně v oblastech přenosu hlasu po WLAN, bezpečnosti bezdrátové komunikace a produktech 802.11a v Evropě.

Rita Pužmanová

27. 6. 2002 6:20
Doba čtení: 7 minut

Bezpečnost WLAN podle IEEE

V minulých dvou diskusích o bezdrátových LAN jsme se věnovali normám IEEE 802.11. Upozornili jsme na bolavé místo WLAN, a to bezpečnost, která ve stávajících řešeních 802.11a a 802.11b není uspokojivá. Podívejme se podrobněji, jak problém vypadá a kterak lze bezpečnost vylepšit prostřednictvím IEEE 802.1x.

Rita Pužmanová

23. 4. 2002 6:25
Doba čtení: 6 minut

Bezdrátové lokální sítě WLAN podle IEEE II.

Nejnovější datové bezdrátové sítě se vyvíjejí v nejrůznějších variantách podle dosahu (lokální, domácí, osobní) a poskytované kapacity (od řádově stovek kb/s do desítek Mb/s). V minulém článku Bezdrátové lokální sítě WLAN podle IEEE jsme se zastavili u prvních specifikací IEEE 802.11 a 802.11b (WiFi), dnes se podíváme na rychlejší varianty.

Rita Pužmanová

16. 4. 2002 6:20
Doba čtení: 7 minut

Bezdrátové lokální sítě WLAN podle IEEE

Bezdrátové sítě jsou hitem v mobilní komunikaci hlasové i datové. Provedením mohou být nejen rádiové, ale také optické či infračervené. Dnes se podíváme na bezdrátové sítě lokální, které specifikuje IEEE, protože norem 802.11xyz přibývá (802.11b přezdívané Wi-Fi už dnes není jedinou variantou) a není zrovna nejsnadnější se v nich vyznat.

Rita Pužmanová

9. 4. 2002 6:20
Doba čtení: 5 minut

Sousedská výpomoc: přístup k Internetu?

Bezdrátová technologie umožňuje snadné připojení k Internetu. Nejsnadněji přes nedaleké sousedy, kteří mají třeba placený přístup a jsou ochotni se o něj podělit se svým nejbližším okolím. To je nově se uplatňující princip tzv. sousedských sítí (Neighborhood Area Networks, NAN).

Rita Pužmanová

4. 4. 2002 6:25
Doba čtení: 3 minuty

Z poslední míle je míle první

Na oslavě "10 let Internetu v ČR" zaznělo kromě rekapitulace událostí v posledních 10 letech několik zajímavých informací směřovaných do budoucnosti. Kromě obecně známých věcí, ke kterým patří propojení ledničky s osobní váhou nebo meziplanetární Internet, byla zmíněna důležitost poslední míle pro další rozvoj Internetu.

Michal Krsek

25. 2. 2002 6:20
Doba čtení: 3 minuty

readme.txt: SNMP je děravý jako řešeto

Začíná souboj o budoucnost e-commerce ˙ Novinky Microsoftu opět s bezpečnostními chybami ˙ Comcast se potácí v technických problémech ˙ PayPal na veřejném upisování akcií vydělal 70,2 milionů dolarů ˙ Vědci hlásí, že prolomili bezpečnosti Wi-Fi ˙ BT si nárokuje patent na odkazy ˙ Carrier1 vyhlásil bankrot.

Redakce

18. 2. 2002 6:20
Doba čtení: 3 minuty

Ethernet ve WAN klepe na dveře

Paradigmatem současné moderní telekomunikační infrastruktury je konvergence. Konverguje nám provoz klasických telefonních linek a IP telefonie (i když to naši telekomunikační operátoři popírají), konvergují nám poskytovatelé obsahu a infrastruktury. Konvergují nám také přístupové technologie?

Michal Krsek

15. 1. 2002 6:20
Doba čtení: 4 minuty

Tři poslední licence FWA 3,5 GHz rozděleny

Výběrové řízení na provozování sítí FWA v pásmu 3,5 GHz v České republice zná své vítěze. Ke třem provozovatelům, kteří získali povolení již dříve, přibyly společnosti Czech On Line, Eurotel a SkyNet. ČTÚ jim vydá příslušné licence na základě návrhu řídícího výboru, který akceptuje. Další informace je možno nalézt zde. Výběrové řízení bylo vypsáno, protože se původně přilásilo více firem.

Karel Chvalovský

16. 7. 2001 6:25
Doba čtení: do minuty