Hlavní navigace

readme.txt: Internet do škol začal prověřovat NKÚ

29. 7. 2002
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Ze společnosti MobilMedia unikly výsledky předplatného na BonusWebu ˙ Druhý největší americký poskytovatel WorldCom požádal o ochranu před věřiteli ˙ Poslední valná hromada CZ.NIC rozhodla, že notářsky ověřená písemná žádost bude od 1.9.2002 nutná také pro změnu údajů kontaktní osoby a subjektu.

Pondělí – Ze společnosti MobilMedia neoficiální cestou unikly první výsledky zavedení předplatného na serveru o počítačových hrách BonusWeb. Podle těchto údajů má v současné době BonusWeb přibližně 230 předplatitelů. Od tohoto čísla je nutné odečíst bartery, dárky a „firemní předplatné“. Z těch zbývajících tvoří 18,5 procent měsíční předplatné, 25,5 procent několikaměsíční předplatné, 43 procent roční předplatné a 13 procent roční předplatné „+“. Denně přibývají dva až pět předplatitelů.

Tato čísla zatím nemají zásadní vypovídající hodnotu, protože celá statistika je dosud zkreslena třemi významnými faktory: počátečním náporem, probíhajícími prázdninami a osamocením na trhu. Nejdůležitější je osamocení na trhu znamenající nekonkurenci v předplatném. Jinými slovy: Zatím si ještě čtenáři nemusí vybírat, zda svoji pětistovku investují do BonusWebu, Doupěte, games.tiscali.cz či libovolného serveru v libovolném oboru. Prvních oficiálních dat bychom se měli dočkat v září.

Udělejte si názor sami:

Pondělí – Druhý největší americký poskytovatel meziměstského telekomunikačního spojení WorldCom požádal v neděli o ochranu před věřiteli na základě 11. článku amerického zákona o bankrotech. Před necelým měsícem přiznal nezákonné zaúčtování 3,85 miliardy dolarů, o které nadhodnotil své příjmy. Krach WorldComu, jehož aktiva dosahují 107 miliard dolarů, zastínil pád energetického koncernu Enron, jehož hodnota v době vyhlášení bankrotu dosahovala 63,4 miliardy dolarů. [zdroj]

Co to znamená? Ekonomové znovuobjevují dílo Josepha Schumpetera, který hovořil o „tvořivé destrukci“ jakožto nezbytné podmínce vzestupu. V bouři událostí – jako jsou získávání rozhodujícího balíku akcií ve firmě, zabavování majetku, reorganizace, bankroty a rozjezdová údobí – dostává celá nová ekonomika, ve srovnání se starou dýmající ekonomikou, i novou strukturu, která je od té předchozí na světelné roky vzdálena svou větší diverzifikací, rychlostí změny a komplexností.

Udělejte si názor sami:

Čtvrtek – Podle informací obsažených v článku Zabiják UMTS dorazil: ČR dostane bezdrátovou Wi-Fi síť na Technetu by se první komerční aktivity měly rozběhnout v září letošního roku. Budou pocházet z dílny společnosti VanCo.net, která se zabývá výstavbou bezdrátové infrastruktury (mj. právě v kancelářích firmy MobilMedia, vydavatele Technetu). Prvních 16 přístupových bodů je plánováno v oblasti Václavského náměstí a I.P. Pavlova. Do konce roku by jich v Praze mělo být kolem stovky.

Pokud je mi známo, tak v České republice na poli Wi-Fi existuje zatím pouze nadšenecký projekt CZFree.Net. Řada poskytovatelů internetového připojení nasazení Wi-Fi v Praze zkoušela, nicméně v bezlicenčním pásmu 2,4 GHz je problém s velkým zarušením, s nímž se snáze vypořádají zařízení dle normy 802.11 (1997) využívající FHSS (Frequency Hopping Spread Spectrum) než ta pracující na standardu 802.11b (1999) a používající DSSS, čili Direct Sequence Spread Spectrum. Uvidíme, jak si VanCo.net se zarušením poradí.

Udělejte si názor sami:

Čtvrtek – Poslední valná hromada správce národní domény CZ.NIC pořádaná 20.6.2002 rozhodla, že notářsky ověřená písemná žádost bude od 1.9.2002 nutná nejen pro převod a zrušení domény, ale také pro změnu údajů kontaktní osoby a subjektu. Přístup k technickým údajům, kde dochází ke změnám nejčastěji, bude naštěstí nadále možný skrze formulář na internetové stránce CZ.NIC. Důvodem tohoto počínání je několik pokusů o podvodné převzetí domény, které byly zachyceny (konkrétně se jednalo o dva potvrzené a jeden neurčitý).

Co asi člověka na první pohled nejvíce zarazí, je primitivní systém, jaký bude od 1.9.2002 aplikován. Vyhotovit žádost, nechat si ji orazítkovat a pak s prosíkem na CZ.NIC. Těch 50 korun vezmi čert, ale kdo si může dovolit pobíhat půl dne po úřadech? Někteří členové sdružení na valné hromadě navrhovali použití elektronického podpisu, ale návrh byl zamítnut. Navíc nikoho nenapadlo, že v noci z 21. na 22.9.2002 dojde k přečíslování, takže následně budou muset provést změnu kontaktních údajů téměř VŠICHNI.

Udělejte si názor sami:

Pátek – Projekt Internet do škol i další části Státní informační politiky ve vzdělávání začal prošetřovat Nejvyšší kontrolní úřad. Důvodem byla řada pochybností, které dosavadní postup při vybavování škol počítači s přístupem k Internetu provázely, řekla novinářům ministryně školství Petra Buzková. Dodala, že z výsledku šetření vyvodí odpovídající závěry. „Je potřeba navrátit důvěru tomu, co se dosud udělalo. Věřím, že přes určitou neprůhlednost na začátku nebude projekt diskvalifikován,“ uvedla ministryně.

BRANDstorming tip2

Petra Buzková je ženskou alternativou ministra vnitra Stanislava Grosse. Jedná se o novou generaci politiků, která na rozdíl od té předchozí má dokonale pod kontrolou svoji mediální image. Tj. veškeré jejich vystupování v médiích i způsob, jakým o nich média referují, je veskrze pozitivní. Příkladem může být projekt Internet do škol. Přestože zprávu o tom, že je prošetřován Nejvyšším kontrolním úřadem přinesla již před měsícem všechna média, ministerstvo školství považovalo za nutné to znovu připomenout. A ČTK opět nezklamala.

Udělejte si názor sami:

Autor článku

Score => Lupa.cz => M&W => Advertures => McCann Prague => Leagas Delaney Hamburg / Prague => Dark Side => [?]

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).