Hlavní navigace

readme.txt: Po českém Internetu se šíří I-Worm/Frethem

22. 7. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Hosting.cz rozeslala přibližně pěti tisícům zákazníkům konkurenční P.E.S. Consulting spam ˙ Na serveru ITprávo se objevilo Rozhodnutí Vrchního soudu ve věci foneticky zaměnitelné domény ˙ Konsorcia vedená Deutsche Bank a CVC Capital Partners dnes předložila nové nabídky na získání Českého Telecomu.

Pondělí – Webhostingová společnost Hosting.cz, kterou před nedávnem koupila firma Globe Internet, rozeslala přibližně pěti tisícům zákazníkům konkurenční společnosti P.E.S. Consulting nabídku, která poukazovala na nestandardně formulované smluvní podmínky, na něž měli být všichni stávající zákazníci převedeni k 1.7.2002 (viz P.E.S. šije na zákazníky boudu), a přinášela cenové srovnání služeb Hosting.cz a P.E.S. Consulting.

Prvním problémem toho kontroverzního počinu je skutečnost, že k obeslání zákazníků konkurenční firmy využila Hosting.cz kontaktních údajů z databáze majitelů domén CZ.NIC. Takové jednání je v rozporu s dobrými mravy, protože tato databáze byla vytvořena a má sloužit naprosto odlišným účelům. Druhá potíž spočívá v tom, že část textu obsaženého v nabídce je zřejmě nekalou soutěží, kterou může představovat i šíření pravdivých informací, pokud mohou způsobit soutěžiteli újmu.

Udělejte si názor sami:

Úterý – Počítače v České republice napadl nový virus tzv. červího typu pod názvem I-Worm/Frethem. Vir sbírá emaily, které používá k rozesílání sama sebe, nakopíruje sám sebe na disk a neustále se spouští po startu Windows (…). Nový vir byl poprvé objeven v polovině měsíce. Podle internetových stránek softwarové firmy Network Associates, zabývající se vývojem antivirových programů, jde o červa střední nebezpečnosti, který nic v počítači nemaže, ani z něj neodesílá žádná data. – ČTK

Hybris, SirCam, Badtrans a další. Každá zpráva ČTK týkající se nové „virové epidemie“ přichází s podrobným návodem, jak se v kritické situaci nenechat zaskočit. Racionálně uvažujícímu člověku už z těch nejrůznějších speciálních postupů musí jít nutně hlava kolem. Ale proč to všechno? Stejně jako většina lidí ví, co dělat, aby nedostali chřipku, kapavku nebo žloutenku, měl by jim někdo začít vysvětlovat, jak se nestat bacilonosičem digitálním. A to se v současnosti neděje.

Udělejte si názor sami:

Středa – Na serveru ITprávo se objevilo Rozhodnutí Vrchního soudu v Praze ze dne 31.1.2002, ve věci foneticky zaměnitelné domény. Jádrem případu je spor subjektů, které v doméně scanservice.cz, resp. scanservis.cz podnikají v oboru digitalizace listinné dokumentace. V odůvodnění předběžného opatření proti scanservis.cz se uvádí: „Zápis a užívání domény shodné nebo zaměnitelné s firmou jiného podnikatele a rovněž soutěžitele (…) může a nutně musí vyvolat nepřípustné nebezpečí záměny.“

V odůvodnění jsou důležité dvě věci: Jednak se píše, že: „Je třeba vycházet z toho, že registrace doménového jména nepožívá ochrany tak, jako tomu je u zapsané ochranné známky,“ což je v souladu se stanoviskem CZ.NIC a zdravým rozumem. A jednak je celý případ nápadně podobný kauze domény bilezbozi.cz, o které jsme na Lupě psali v článku bilezbozi.cz načerno. Rozdíl ovšem spočívá v tom, že „scanservice“ není na rozdíl od „bilezbozi“ obecné sousloví.

Udělejte si názor sami:

Pátek – Obě konsorcia vedená Deutsche Bank a CVC Capital Partners dnes předložila privatizačnímu poradci J.P. Morgan nové nabídky na získání majority v Českém Telecomu. ČTK to sdělila mluvčí FNM Lucie Králová s tím, že řídící výbor se bude obsahem návrhů zabývat v pondělí (…). Podle informací ČTK se zřejmě potvrdilo očekávání odborníků a ani jeden ze zájemců nesplnil požadavek vlády na zvýšení ceny o nejméně deset procent.

BRANDstorming tip2

Když byl telekomunikační sektor na výsluní a ceny akcií dosahovaly závratných výšin, probíhala jedna akvizice za druhou. Dnešní situace způsobená haváriemi Carrier1, Global Crossing, Flag Telecom, KPNQwest či WinStar a černými mračny stahujícími se nad AOL Time Warner, Qwest Communications a WorldCom kvůli účetním machinacím srazila hodnotu akcií na kolena, ale zase na ně nejsou peníze. Zdá se, že nikdo není tak bohatý, aby mohl kupovat laciné věci.

Udělejte si názor sami:

Autor článku

Score => Lupa.cz => M&W => Advertures => McCann Prague => Leagas Delaney Hamburg / Prague => Dark Side => [?]

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).