Hlavní navigace

Komerční síť WIA WiFi spustila provoz

Mirek Zeman

Boom veřejných bezdrátových sítí WiFi zažívá v posledních čtyřech týdnech hlavní město České republiky. Nejprve přišla Globe Internet a pak v rychlém sledu Eurotel a GTS. V pondělí spustila testovací provoz rovněž WIA WiFi. Na rozdíl od posledních dvou jmenovaných nepokrývá hotely a letiště, ale centrum Prahy.

Eurotel, Globe Internet a GTS jsou jména společností, které v uplynulých čtyřech týdnech spustily v Praze komerční sítě WiFi. Jejich aktivity však lze považovat za velmi specifické. Globe Internet nabízí síť WiFi v okolí svých kanceláří na Petřinách a jedná se spíše o vstřícné gesto místním nadšencům. Eurotel a GTS se naopak zaměřují na pokrývání lukrativních míst (hotelů, letišť) s orientací na obchodní klientelu a zahraniční zákazníky. A obě společně si nepochybně brousí zuby na superlukrativní lokalitu pražského letiště. Po dvou letech stagnace se stojaté vody internetových služeb mírně pohnuly a kdekdo zkrátka přemýšlí, jak se na tom marketingově přižit. WIA WiFi vykročila jinam.

O projektu WIA WiFi společnosti VanCo, která se zabývá bezdrátovou infrastrukturou, jsme na Lupě již jednou psali s tím, že by měl být spuštěn počátkem září. Kvůli povodním však nabral zpoždění a v provozu je od pondělí 25. listopadu. Nepokrývá ani hotely, ani letiště. Jeho doménou je centrum Prahy, které se zatím omezuje na Václavské náměstí a ulice Štěpánská a Vojtěšská. V průběhu několika týdnů by se však měl rozrůst i o Národní třídu, Jiráskovo náměstí či náměstí Palackého. Cena je zatím stanovena na jednu korunu za jeden megabyte, i když obchodní ředitel Filip Malina říká, že po skončení testovacího provozu patrně vzroste. Maximálně však na desetinásobek, což je stále levnější než mobilní telefon.

Tento článek vznikal mj. v kavárně U Vojtěcha ve Vojtěšské ulici, kam jsem dorazil s notebookem a kartou WiFi (jejíž cena je přibližně tři tisíce korun). Stůl u okna s „vynikající“ kvalitou signálu byl obsazen jejími sličnými návštěvnicemi, takže jsem se musel spokojit s místem v rohu, kde je kvalita signálu pouze „dobrá“ a kolísá v závislosti na poloze počítače na stole. Ale i tak jsem byl připojen rychlostí 1 Mbit/s. Konfigurace probíhá prostřednictvím DHCP a při spuštění internetového prohlížeče jste přesměrováni na stránku wifi.wia.cz, kde se přihlásíte nebo zaregistrujete. S počítačem je to poněkud snazší než s handhaldem, protože odpadají problémy s drivery. Odměnou vám je kredit ve výši 100 korun.

WIA WiFi je unikátní především svým účtovacím (či billingovým, chcete-li) systémem. Na internetové stránce wifi.wia.cz máte k dispozici přehlednou statistiku sessions, kde je uvedeno od kdy, do kdy a co za to, resp. místa připojení, přenesená data a finanční náklady. Například můj dvojhodinový pobyt v kavárně U Vojtěcha mě vyšel na pětikorunu, což je ve srovnání s cenami internetových kaváren částka směšná. Dojde-li vám kredit, webová stránka nabízí možnost jeho přikoupení. Zatím pouze bankovním převodem, ale chystá se také implementace mikroplatebního systému I Like Q. Do pěti minut od převedení platby na účet WIA WiFi je vám kredit připsán, což je výhodné zejména u eBanky, jež je partnerem projektu.

Jeden z rozdílů mezi WIA WiFi a sítěmi telekomunikačních operátorů spočívá podle Filipa Maliny v možnosti zřizování přístupových bodů v místech s libovolnou internetovou konektivitou. Přístupový bod se následně skrze Internet sám připojí k účtovacímu systému. To umožňuje instalovat přístupové body WIA WiFi prakticky kdekoli. Billingový systém dokáže navíc účtovat uživateli v různých lokalitách odlišné ceny, což dovoluje, aby například v lukrativních lokacích byly poplatky za používání WIA WiFi vyšší a naopak. V současné době se rovněž pracuje na podpoře služby Universal IP, která by měla používání WIA WiFi ještě o krok zjednodušit.

WT100

WIA WiFi není nikterak rozsáhlá. Jejích služeb patrně rádi využijete v okamžiku, kdy se nacházíte v kavárně či restauraci v centru Prahy a připojení přes mobilní telefon vám připadne příliš drahé nebo pomalé. Trochu to připomíná začátky GSM – nejpravděpodobněji se připojíte u okna, i když VanCo se snaží sbírat zkušenosti z pokrývání vnitřních prostor z vnějšku. WIA WiFi zatím používá pouze pár nadšenců, další by měli být motivováni WiFi kartou zdarma, koupí-li si kredit v hodnotě tři tisíce korun. Do Vánoc bude WIA WiFi nabídnuta na dosud tajeném pražském sídlišti, aby se vyzkoušelo, jak si povede v konkurenci kabelové televize. Následovat budou experimenty s 802.11g.

Napsáno online & wireless v restaurantu EastWest (Štěpánská) a kavárně U Vojtěcha (Vojtěšská).

Anketa

Půjdete WIA WiFi vyzkoušet?

Našli jste v článku chybu?
17. 12. 2002 0:37
Tomáš Kapler (neregistrovaný)
Dobrý den pane Macoune, už jsem vás dlouho neslyšel. Co se týče toho, že "chtějí indoor pokrývat zevnitž a nikoliv zvenku" je opět ten starý problém, že si lidé pletou hot-spot s indoor/venkovním rozdělením. To je naprosto o nečem jiném a žádné hranice pro to neexistují. Prostě když pokrýváte restauraci, tak to dáte do restaurace. Když pokrýváte náměstí, tak to dáte ven. Ale hot spot vevnitř má pramálo společného se standardní Wi-Fi sítí, podobně jako venkovní s nějakými internetovým…
9. 12. 2002 18:00
xChaos (neregistrovaný)
Presne tak. Resp. jsem "samozvany" koordinator czFree.Net v Brevnove - proste proto, ze mam ze vsech clenu nejvic casu to delat. Provozujeme tu dve AP, a pres WiFi se na nas komercne ci nekomercne pripojuje zatim prvnich sest domacnosti/firem a dalsich asi 3-7 domacnosti/firem je v ruzne pokrocilych stadiich vystavby. Neco z toho je 100% czFree, neco jsou spis moji firemni zakaznici - ale infrastruktura, ktera takhle vznika, bude k dispozici vsem ostatnim clenum czFree.Net. czFree.N…