Hlavní navigace

Digitální televize Barrandov

  • Na 11. ledna 2009 ohlásila start nová digitální televize Barrandov, budoucí konkurent dvou nejsledovanějších českých komerčních stanic Nova a Prima. V následujícím textu nabízíme shrnutí všech dosud známých informací o tomto projektu a odkazy na nejzásadnější materiály o TV Barrandov ze serveru DigiZone.cz.

Sdílet

Vysílací licenci získala televize Barrandov poprvé v dubnu 2006, jako jeden z šesti vítězů licenčních řízení na obsazení programových pozic v přechodných digitálních sítích B a C.

TV Barrandov sídlo vizualizace

Vizualizace Paláce zábavy ve filmových ateliérech Barrandov, odkud bude TV Barrandov vysílat (Zdroj: Barrandov Studio, a.s.)

V červnu 2006 se generálním ředitelem televize Barrandov stal Petr Chajda, dosavadní šéf kabelových programů společnosti CME v České republice a na Slovensku.

Petr Chajda 100

Jaké představy měl o TV Barrandov její první ředitel Petr Chajda

TV Barrandov chceme formovat jako rodinnou stanici pro typického českého diváka a vycházíme z jeho požadavků. Chceme mu vycházet vstříc. Nebudeme televize ani mezinárodní, ani rumunská, řekl serveru DigiZone.cz v červenci 2006 generální ředitel televize Barrandov Petr Chajda. Srovnejte jeho tehdejší plány s osudem nejambicióznějšího z šesti projektů nových digitálních televizí.

V září 2006 zrušil Městský soud v Praze výsledek licenčního řízení na nové digitální televize a TV Barrandov tak přišla o licenci.

V dubnu 2007 opustil TV Barrandov generální ředitel Petr Chajda a vedením projektu byl pověřen programový ředitel Kamil Spáčil. Faktickým šéfem televize byl ale generální ředitel barrandovských filmových ateliérů Vladimír Kuba.

Vladimír Kuba 100

Vladimír Kuba: TV Barrandov chce narušit monopol Novy

Chceme víc českých filmů a chceme dát větší prostor českým hercům a režisérům. Budeme o nich natáčet také různé pořady. Sami budeme nějaké filmy produkovat, máme opce na nějaká témata a pracujeme na nich. Zpočátku ale bude televize hodně položená na akvizici, protože ta je levnější než vlastní výroba, prohlásil pro DigiZone.cz v září 2007 tehdejší ředitel televize Barrandov Vladimír Kuba. Celý rozhovor čtěte zde.

1. ledna 2008 začala platit tzv. diginovela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, která umožňuje všem digitálním televizím, které přišly rozhodnutím soudu o licenci, zažádat o kompenzační licenci pro celoplošné zemské digitální vysílání. TV Barrandov tak učinila jako první a licenci získala v únoru 2008.

Okamžitě po získání tzv. kompenzační licence pro celoplošné zemské digitální vysílání zahájil provozovatel TV Barrandov práce výstavbě sídla televize. To se nachází v bývalé budově Triku, v areálu Filmových ateliérů Barrandov (stejně jako televize Nova)

Po odchodu Kamila Spáčila z postu generálního ředitele TV Barrandov nastala doba určitého provizoria, během kterého se majitel snažil pro tuto funkci získat nějakou výraznou osobnost z televizní branže. Pokračoval také náběr dalších manažerů a vedoucích. Došlo také k určitým změnám ve vlastnické struktuře provozovatele, a televize začala oznamovat první programové plány.

V květnu 2008 došlo k další změně ředitele TV Barrandov. Vladimír Kuba, který televizi fakticky vedl po odchodu Kamila Spáčila, skončil jak ve funkci šéfa televize, tak barrandovských filmových studií, údajně kvůli nesrovnalostech v účetnictví. Vedením televize byla pověřena ekonomická ředitelka Barrandov Studia Janka Vozárová. I přes personální změny nadále pokračovala stavba sídla televize a koncem května dokonce došlo ke kolaudaci.

Po nástupu Janky Vozárové do čela televize začal Barrandov uvažovat o změně termínu zahájení vysílání. Původně měla TV Barrandov odstartovat v léte 2008, nakonec ale start posunula až na samý závěr zákonné lhůty, po jejímž uplynutí by přišla o licenci.

Ilustrační fotoaparát

FOTOGALERIE: Televize Barrandov půl roku před startem

Po rekonstrukci bývalé budovu Triku v areálu Filmových ateliérů Barrandov se zaměstnanci TV Barrandov během letních prázdnin 2008 přestěhovali do nových kanceláří a začátkem srpna 2008 televize začala natáčet svůj první pořad. Mezitím pokračovala vyjednávání o tom, v jaké digitální síti se stanice objeví a kolika divákům bude dostupná pozemní cestou. Podívejte se na původní fotogalerii DigiZone.cz od Ivany Dvorské.

V souvislosti s posunutým termínem startu a také kvůli dalším průtahům se schvalováním vládního harmonogramu digitalizace televizního vysílání si TV Barrandov zažádala u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání o úpravu licenčních podmínek, která spočívala v tom, že do doby, než pozemní cestou zasáhne 70 procent obyvatel České republiky, bude vysílat s omezeným programovým schématem. Žalobou jednoho z neúspěšných žadatelů o digitální licenci byla na chvíli zpochybněna vydaná kompenzační licence TV Barrandov.

Přemysl Svora 100

Přemysl Svora: Obrázky do zpráv bychom nakoupili klidně i od Novy

S blížícím se startem TV Barrandov a novým vedením této televize došlo k určitému změkčení rétoriky vůči současným plnoformátovým komerčním televizím. Zatímco bývalý ředitel TV Barrandov Vladimír Kuba sliboval, že tento program ohrozí pozici televize Nova, programový šéf Barrandova Přemysl Svora v červenci 2008 serveru DigiZone.cz řekl, že když by na to přišlo, TV Barrandov by byla ochotná nakupovat hrubé nesestříhané zpravodajské záběry od televize Nova.

Koncem srpna 2008 začala TV Barrandov natáčet svůj první pořad a na internetové stránce začala odpočítávat dny do zahájení vysílání. Zároveň začala jednat s Českými Radiokomunikacemi o zařazení do společné digitální sítě s Novou a Primou, čímž by si zajistila nejlepší pokrytí.

TV Barrandov 2008 růžové mini

FOTOGALERIE: První tisková konference televize Barrandov

18. září 2008 pořádala televize Barrandov první oficiální tiskovou konferenci, na které představila svoje nové logo a zároveň nechala novináře nahlédnout do zákulisí. Potvrdila spekulace o tom, že by ráda vysílala v multiplexu 2 společně s televizí Nova.
Ilustrační fotoaparát

FOTOGALERIE: První klapka původního sitcomu TV Barrandov Cyranův ostrov

TV Barrandov ukázala novinářům 11. října 2008, přesně tři měsíce před svým startem, nový sitcom s názvem Cyranův ostrov, jehož autorem je známý hudebník a textař Ivan Mládek. Kromě samotného Mládka uvidí diváci v hlavních rolích Milana Pitkina, Ivo Pešáka a Lenku Šindelářovou. Režisérem sitcomu Cyranův ostrov je Petr Burian. V plánu je celkem 26 dílů v první sérii, každý o stopáži 30 minut. Dle popisu k seriálu má jít o situační komedii o chudé české rodině, která v restituci získá středověkou tvrz Cyranův ostrov.
Ilustrační fotoaparát

FOTOGALERIE: Jan Saudek natáčí vlastní talk show pro TV Barrandov

Známý kontroverzní fotograf Jan Saudek má vlastní talk show na nové digitální televizi TV Barrandov. Našemu serveru se podařilo získat první obrázky z natáčení, takže jste si mohli prohlédnout dekorace i samotného moderátora ve studiu. Autorsky se na pořadu podílí i jeho partnerka Pavla Hodková. Natáčet se začalo 3. listopadu 2008. V každém díle se přitom objevily tři osobnosti. Mezi dalšími hosty byli spisovatelka Bára Nesvadbová, zpěvačka Bára Basiková, Pepa Vojtek ze skupiny Kabát, módní návrhářka Taťána Kovaříková a ředitel Cirkusu Jiří Berousek.
TV Barrandov 2008 růžové mini

TV Barrandov představila recyklovanou Bubílkovou i skečovou kokoTV

Zuzana Bubílková, Ivan Mládek a Jan Saudek byly hlavními taháky nové plnoformátové digitální televize TV Barrandov, která na tiskové konferenci představila 28. listopadu novinářům své programové schéma. Diváci se mohli na kanálu, který startoval 11. ledna 2009, těšit také na aktéry stand up comedy show televize HBO Na stojáka, kteří figurují ve skečové sérií kokoTV. Vysílání se nevyhlo ani publicistice, a to ve zpravodajské relaci 90 minut. UVNITŘ FOTO, VIDEO A PODROBNÝ PRŮVODCE

FOTO: TV Barrandov představovala svoje programové schéma
TV Barrandov logo 2008 perex