Hlavní navigace

Mají se Z1 a televize Barrandov bát o licence?

13. 7. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Podle všeho ano. Popravdě řečeno, je překvapivé, že se neúspěšní žadatelé o digitální licence, kterým se předloni podařilo zrušit výsledek licenčního řízení a znejistět tak šestici členů Asociace digitálních televizí, ozvali až nyní. Novela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, která šestici původních vítězů dává možnost získat licenci přímo zákonem, je totiž jasně diskriminační.

Jak k tomu došlo

Osobně nemám nic proti chystaným, nebo dokonce už vysílajícím digitálním nováčkům, ale stejně jako mohli přede dvěma lety počítat s tím, že výsledek licenčního řízení skončí před soudem a ten jim bude moci licence zrušit, mohli také počítat s tím, že někdo napadne velmi sporné ustanovení novely vysílacího zákona, platné od letošního ledna. To totiž říká, že původní žadatelé o digitální licence, kteří uspěli v licenčním řízení, ale jejich licence byla zpochybněna soudem, mohou požádat Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) o vydání tzv. kompenzační licence.

Kompenzační licence v podstatě nahrazuje původní licenci, jenom o ni vybrané firmy nemusí soutěžit a pokud napíší žádost bez chyby, automaticky ji dostanou. Taková licence pak neplatí celých dvanáct let jako ta původní, soudem zrušená, ale pouze do vypnutí analogového vysílání v celé České republice (tedy do listopadu 2011, nebo, počítáme-li výjimku pro oblast Jesenicka a Zlínska, do června 2012). Potom si televize můžou požádat o novou, řádnou licenci, a beze všeho ji od RRTV dostanou.

Licence ze zákona

Výhodou kompenzační licence je fakt, že její držitel může začít vysílat pozemní cestou už nyní, kdežto všem dalším zájemcům to zákon umožní až po vypnutí analogu. Držitelé kompenzačních licencí se tedy dostanou na relativně uzavřený trh několika hráčů a mohou si během několikaletého náskoku vytvořit větší divácké zázemí. Má to ale také svá proti. Kompenzační licence je určená pro celoplošné vysílání, a provozovatele zavazuje k tomu, aby pozemní cestou pokrýval signálem alespoň sedmdesát procent území České republiky. To je na tento drahý způsob šíření signálu docela dost.

Proč však nyní společnost Minority, jako jeden z neúspěšných žadatelů v licenčním řízení a posléze úspěšný žalobník u Městského soudu v Praze, kde se jí podařilo původní rozhodnutí RRTV o šesti digitálních licencích z dubna 2006 zpochybnit, napadá samotné udělování kompenzačních licencí? Důvod je jednoduchý. Tím, že poslanci novelou vysílacího zákona umožnili původním vítězům licenčního řízení zažádat o kompenzační licenci, fakticky zastavili soudní řízení o právoplatnosti těchto licencí, a znemožnili opakování tendru na digitální licence.

UXD

Žaloba je na místě

Sice není jasné, zda by v opakovaném hlasování o digitálních licencích společnost Minority uspěla, zákonodárci ji ale svým rozhodnutím připravili i o možnost se o to alespoň pokusit. Pro Z1 a televizi Barrandov, které mezitím požádaly o kompenzační licenci a RRTV jim ji udělila, a zvlášť pro Z1, která mezitím začala vysílat, je zpráva o další žalobě velmi nepříjemná. Zvlášť když za tuto situaci nemohou a jakékoli zpochybnění části novely vysílacího zákona o kompenzačních licencích je může existenčně ohrozit.

Ale to si měli poslanci uvědomit už loni na podzim, když odhlasovali revoluční myšlenku udělování licencí zákonem. Dopředu bylo jasné, že tato část zákona dříve či později narazí.

Souhlasíte s tím, že udělení kompenzačních licencí přímo ze zákona není v pořádku?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.