Hlavní navigace

Mistrovství světa ve fotbale 2010 v digitální televizi

  • Od 11. června do 11. července 2010 se koná v Jihoafrické republice fotbalové mistrovství světa, kde budou svůj titul obhajovat fotbalisté Itálie. V následujícím obecném textu bychom vám měli přinést to nejzajímavější, co se o tomto šampionátu doposud na DigiZone.cz napsalo. A protože jsem web odborný, zaměříme se především na technologie, a to jak televizi ve vysokém rozlišení (HDTV), tak i stereoskopické zobrazení. Připomeneme ale pochitelně mimo jiné také českou televizi, která nechtěla mistrovství v HDTV vůbec vysílat.

Sdílet

Česká televize pochopitelně patří mezi vyvolená média, která svým divákům nabídnou mistrovství světa ve fotbale. Jenže na začátku to nevypadalo s tímto veřejnoprávním médiem vůbec růžově. Fotbalový šampionát se totiž měl vysílat podle původních plánů pouze ve standardním rozlišení, což je však podle televizních diváků v roce 2010 značně neuspokojivé zjištění. Naštěstí si sportovní fanoušci nakonec přenosy ze šampionátu v HDTV vydupaly, takže je uvidí jak na Dvojce a Čtyřce, tak i na ČT HD.

DOKUMENT: Přehled televizních přenosů MS ve fotbale 2010 z Jihoafrické republiky (PDF, 197 kB)

Jak velký nárok na šířku pásma a datový tok budou mít stereoskopické přenosy z letošního Mistrovství světa ve fotbale? Podle Tomáše Českého z lucemburské centrály evropské divize satelitního operátora SES Astra není možné tvrdit, že náročnost takových přenosů bude odpovídat šíření dvou televizních programů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) najednou.

Prodejci 3D televizí spoléhají na fotbalový šampionát. U nás ale v 3D nepoběžíIlustrační 3DTV fotbal 100

Nečekáme, že půjde o masovou záležitost. Prodejům 3D televizorů by však mohlo významně pomoci letošní Mistrovství světa ve fotbale, říkají svorně tuzemští prodejci elektroniky. Zákazníci by ale měli zbystřit: Česká televize, která nakoupila vysílací práva pro fotbalový šampionát, žádné 3D přenosy neplánuje, a jisté je také to, že čeští fanoušci se nedostanou k 3D fotbalovým přenosům na některé ze zahraničních televizí.

Světová fotbalová asociace FIFA a společnost Sony, která zajišťuje televizní přenosy vybraných zápasů letošního mistrovství světa ve fotbale v 3D verzi, zveřejnily seznam všech utkání, která budou televizím stanicím a operátorům k dispozici v trojrozměrné verzi. Seznam se objevil na serveru Broadbandtvnew­s.com. 3D přenosy ze světového šampionátu ve fotbale plánuje mj. americký sportovní kanál ESPN a španělská placená televize Digital+.

Mistrovství světa ve fotbale z Jihoafrické republiky uvidí diváci na Slovensku ve vysokém rozlišení obrazu, ale pouze tehdy jsou-li v dosahu jednoho ze čtyř vysílačů, které budou tímto způsobem signál třetího okruhu tamní veřejnoprávní televize distribuovat. Signál bude distribuován v kvalitě 1080i mj. z vysílačů Banská Bystrica – Laskomer (59. kanál) nebo Košice – Heringeš.

Síť elektroprodejen Euronics umožní sledovat svým zákazníkům a návštěvníkům mistrovství světa ve fotbale trojrozměrně. Lidem pak postačí, když si u prodavače zapůjčí 3D brýle. Ve formátu 3D se bude natáčet 25 zápasů, u kterých se očekává největší zájem veřejnosti, včetně vyřazovacích bojů a samotného finále.

Fotbalová událost roku: kde zdarma sledovat mistrovství světa?TV ČT HD 2010 logo

V Jihoafrické republice bylo zahájeno další mistrovství světa ve fotbale, které potrvá přesně měsíc, od 11. června do 11. července. Mistrovský titul budou obhajovat fotbalisté z Itálie a diváci České televize budou moci být poprvé u toho prostřednictvím vysokého rozlišení a se zvukem Dolby Digital 5.1. Našim čtenářům však dáme nahlédnout i do vysílání programů ITV 1, Das Erste a ZDF, které mistrovství světa nabídnou taktéž v HDTV.

Zápasy mistrovství světa ve fotbale, které dnes začíná v Jihoafrické republice, je možné sledovat i na displeji mobilního telefonu. Telefónica O2 je zprostředkuje svým zákazníkům, kteří mají mobilní telefony kompatibilní se sítí 3G a nachází se v dosahu této sítě. První týden přenosů je v rámci propagace služby zdarma, od 18. června si ale bude Telefónica O2 účtovat za jednodenní předplatné 20 Kč, za týdenní 75 a měsíční 150 Kč včetně DPH.