Hlavní navigace

Fotbalová událost roku: kde zdarma sledovat mistrovství světa?

4. 6. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Přesně za týden začíná v Jihoafrické republice další mistrovství světa ve fotbale, které potrvá přesně měsíc, od 11. června do 11. července. Mistrovský titul budou obhajovat fotbalisté z Itálie a diváci České televize budou moci být poprvé u toho prostřednictvím vysokého rozlišení a se zvukem Dolby Digital 5.1. Našim čtenářům však dáme nahlédnout i do vysílání programů ITV 1, Das Erste a ZDF, které mistrovství světa nabídnou taktéž v HDTV. Měsíční sportovní svátek začne již den předtím obřím koncertem v Johannesburgu, kde vystoupí například Black Eyed Peas, Alicia Keys nebo Shakira.

Fotbalové mistrovství začne velkým koncertem. Nabídne ho také Česká televize

10. června, tedy v den zahájení Mistrovství světa ve fotbale v Jihoafrické republice, se bude konat při této příležitosti také obří koncert v johannesburské Orlando Stadium, na kterém vystoupí hvězdy světové i tamní populární hudby. Půjde například o skupinu Black Eyed Peas nebo zpěvačky Aliciu Keys a Shakiru. Interpretem oficiálního songu tohoto fotbalového mistrovství je zpěvák k’Naan, kterého v aktuální verzi, jež brání hitparádové žebříčky, doplnili skladatel a producent Will.I.Am a DJ David Guetta. Všichni tři by se měli na zahajovacím koncertu, který vypukne ve 20 hodin středoevropského času, objevit. Svým divákům ho nabídne také Česká televize na svém čtvrtém programu. Počítá se s tím, že tento koncert bude největší zábavní akcí, kterou Afrika zažila. Samotná akce bude trvat tři hodiny a přímo na stadionu ji bude sledovat na třicet tisíc lidí. Všichni umělci zde budou vystupovat bez nároku na honorář a veškerý výtěžek z akce půjde na projekt „20 Centres for 2010“, což je oficiální kampaň vzniklá při příležitosti fotbalového mistrovství v Jihoafrické republice, která si klade za cíl vybudování 20 vzdělávacích a zdravotnických center v Africe, stejně tak fotbalových středisek pro znevýhodněné komunity.

FIFA World Cup 2010 concert

Mistrovství světa na obrazovce České televize

Česká televize se rozhodla vyhovět všem sportovním fanouškům a oproti původním plánům jim nabídne mistrovství světa nejen v klasickém rozlišení, ale i vysoké kvalitě obrazu (HDTV). Server DigiZone.cz vás o tom před několika dny informoval jako první. Veřejnoprávní médium z Kavčích hor už má také jasno o tom, jak bude fotbalové mistrovství na obrazovkách Dvojky a Čtyřky vypadat. Podrobnosti zveřejnila na svém webu. Česká televize nabídne živě celkem 64 duelů. Přímo v dějišti šampionátu budou komentátoři Pavel Čapek, Jaromír Bosák a Ondřej Lípa, některé ze zápasů se však budou komentovat z pražského studia, kde budou připraveni Jiří Štěpán, David Kalous, Radek Bauer, Vlastimil Vlášek a David Kozohorský. Právě poslední dva pánové se také postarají o moderaci Studia fotbal, kde bude přítomen také Karel Diviš. Diváci Dvojky a Čtyřky se mohou těšit také na fotbalové experty, kteří budou jednotlivé duely rozebírat. Česká televize slibuje například Vladimíra Šmicera, Pavla Kuku, Pavla Karocha, Josefa Csaplára, Radka Bejbla, Josefa Němce nebo Stanislava Levého.

Jak si mezi sebe rozdělí přenosy Dvojka, Čtyřka a ČT HD

Fotbalové mistrovství světa se bude konat od 11. června do 11. července. Půjde o 19. mistrovství pořádané asociací FIFA. Většinu zápasů uvidí diváci prostřednictvím České televize na programu Čtyřka, od čtvrtfinále pak přebere prioritu Dvojka. Přehledné programové schéma si mohou naši čtenáři prohlédnout v tomto dokumentu. První čtyři dny poběží fotbal na Čtyřce, Dvojka se poprvé objeví na ČT HD 15. června, kdy shodou okolností nastupují zástupci bývalé federace – Slováci – proti týmu Nového Zélandu. Prvním duelem však bude 11. června utkání mezi domácí Jihoafrickou republikou a mužstvem z Mexika. Zahajovací i finálový duel uvidí sportovní fanoušci ze stejného místa. Jak upozorňuje na svém webu Česká televize, osmifinálová klání turnaje jsou na programu od 26. do 29. června, čtvrtfinálové duely se uskuteční 2. a 3. července, semifinálové bitvy proběhnou 6. a 7. července. Utkání o 3. místo se odehraje 10. července a 11. července vyvrcholí celý šampionát finálovým zápasem, dodává veřejnoprávní médium na svých stránkách.

MS fotbal 2010 - rozpis přepínání ČT HD

Fotbal na webu

Česká televize pochopitelně myslí i na ty, kteří dávají raději než televizi přednost internetu. I zde nabídne veškeré přenosy živě. V rámci blížícího se startu fotbalového mistrovství spustilo veřejnoprávní médium také takzvanou microsite zpravodajského kanálu ČT 24 na adrese http://msfotbal­.ct24.cz/. Zde bude podobně jako v případě olympiády dostupný veškerý zpravodajský servis včetně záznamů utkání, gólů a zajímavých momentů ze všech duelů. Sportovní fanoušci se mohou také těšit na postřehy komentátorů ve formě tradičních blogů a pochopitelně také na textový a fotografický zpravodajský servis. V tuto chvíli obsahují internetové stránky České televize věnované mistrovství položky Zpravodajství, Program MS, Historie, Stadiony, Zajímavosti a ČT a MS 2010. Pokud by se ale chtěl dozvědět někdo informace z minulosti a o vývoji tohoto významného sportovního svátku, musel by spíše navštívit internetovou encyklopedii Wikipedia. Položka Historie na webu ČT obsahuje pouze články o tom, kdo je například držitelem jednotlivých rekordů, nebo kdo je autorem nejvíce branek. Určitým způsobem však může vyhovět článek věnovaný vizitkám jednotlivých šampionátů.

Content First 2022_tip temata

Oficiální web mistrovství světa v Africe

Každá taková událost, jakou je například fotbalové mistrovství, má své oficiální webové stránky. Výjimkou pochopitelně není ani Fifa World Cup South Africa 2010. Tento internetový portál najdete na adrese www.fifa.com. Všichni zájemci, kteří dávají přednost zpravodajství z původního zdroje, se mohou těšit na podporu v angličtině, francouzštině, němčině, španělštině a portugalštině. K dispozici jsou také soupisky jednotlivých týmů, přehled zápasů, prodej vstupenek a také obsáhlá podpora pro média. Všechny položky menu jsou rozděleny do podsekcí. Web samozřejmě obsahuje dále fotogalerie, pohled do zákulisí příprav a řadu dalšího materiálu. Na webových stránkách FIFA jsou umístěny dokonce i takové vychytávky, jakými jsou například ručičkové hodinky, které odpočítávají čas do začátku šampionátu. Využita je zde poměrně šikovně možnost sponzoringu. Hned pod hodinkami se totiž nachází logo švýcarské společnosti Hublot, která je takzvaným oficiálním „timekeeperem“, tedy jakýmsi časoměřičem.

ITV 1 - football united

HD kvalitu nabídnou pro Čechy Britové i Němci

Asi nejatraktivnějším programem z pohledu českého diváka se stal v posledních měsících britský kanál ITV 1 HD. Ten je dostupný prostřednictvím satelitu na pozici 28,2 stupně východně nekódovaně a přináší velké množství programu ve vysokém rozlišení (HDTV). Výjimkou tedy nebude pochopitelně ani Fifa World Cup. Pokud vás zajímá, které přenosy ITV 1 přinese, můžete si je najít buďto v programovém schématu nebo navštívit průvodce, kde pak vidíte jednotlivé zápasy, které se zde objeví v sekci „Coming up on ITV“. Možností je také nechat si posílat na svůj e-mail upozornění, a to prostřednictvím položky E-mail Allerts. Pokud patříte mezi ty, kteří nejsou ochotni za kvalitu platit, ale přesto požadují maximální možný komfort, pak právě pro vás je určeno vysílání dvojice německých veřejnoprávních kanálů Das Erste (ARD) a ZDF. O tom, které zápasy poběží na „Jedničce“ a které na „Dvojce“, se můžete přesvědčit v jejich programovém schématu zde a zde. Všechny přenosy by měly být dostupné s prostorovým zvukem a dokonce se skrytými titulky pro neslyšící.

Anketa

Jak budete sledovat mistrovství světa ve fotbale?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.