Hlavní navigace

Prodejci 3D televizí spoléhají na fotbalový šampionát. U nás ale v 3D nepoběží

18. 3. 2010
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Nečekáme, že půjde o masovou záležitost. Prodejům 3D televizorů by však mohlo významně pomoci letošní Mistrovství světa ve fotbale, říkají svorně tuzemští prodejci elektroniky. Zákazníci by ale měli zbystřit: Česká televize, která nakoupila vysílací práva pro fotbalový šampionát, žádné 3D přenosy neplánuje, a zatím není vůbec jisté, zda se čeští fanoušci dostanou k 3D fotbalovým přenosům na některé ze zahraničních televizí.

3D? Kdepak, ani ve vysokém rozlišení

Letošní Mistrovství světa ve fotbale začíná v Jihoafrické republice 11. června a potrvá do 11. července. Zhruba třetinu zápasů chce držitel vysílacích práv přenášet stereoskopicky, tedy v 3D verzi. Světové sportovní kanály se na tuto událost připravují už od podzimu loňského roku, a například britská placená služba Sky nabídla koncem letošního ledna první 3D přenos fotbalové Premier League. Fanoušci ve vybraných barech v Londýně, Manchesteru, Cardiffu, Edinburghu a Dublinu mohli sledovat přes speciální brýle zápas mezi Arsenalem a Manchesterem. Sky si tak připravila půdu pro placené přenosy světového šampionátu.

Kulatý stůl DigiZone.cz 200

Zúčastněte se první konference o 3D televizi v Česku

Chcete se zúčastnit vůbec první konference na téma 3D televizorů a stereoskopického televizního vysílání v České republice. Server DigiZone.cz pořádá ve čtvrtek 22. dubna 2010 v hotelu Jalta na Václavském náměstí v Praze odborný kulatý stůl se zástupci světových výrobců televizorů, televizních stanic, operátorů vysílacích sítí i státních regulačních orgánů. Na místě si můžete vyzkoušet dva typy 3D televizorů, určených pro český trh. Podívejte se na program konference a registrujte se jako účastník prostřednictvím online formuláře.

Pozadu nejsou ani Spojené státy, kde si už jednotlivé placené televizní služby „rozebraly“ světové výrobce televizorů a spolupracují na vývoji 3D služeb. Kabelová a satelitní služba DirecTV představí začátkem června společně s Panasonicem tři vlastní 3D televizní programy, a na podobné strategii pracuje majitel kabelové společnosti UPC, společnost Liberty Global, s firmou Samsung. Pokud jde však o Českou republiku, 3D přenosy z fotbalové šampionátu tu nejsou vůbec jisté. Česká televize jako národní držitel práv pro tuto sportovní událost dokonce neplánuje ani vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV).

3D televize doma - ilustrační 200

Jak se na 3D vysílání připravují české televize?

DigiZone.cz již v lednu letošního roku oslovil největší české televizní stanice s otázkou, zda a jak se připravují na stereoskopické vysílání. K problematice 3DTV se vyjádřili techničtí ředitelé České televize, Novy, Primy a TV Barrandov. Závěr je poměrně jasný: žádné konkrétní plány tyto televize nemají, vývoj ale bedlivě sledují a jsou připraveny podniknout patřičné kroky, aby si udržely pozici na trhu. Více v článku Na český trh míří 3D televizory. Bude na nich ale co sledovat?

Česká televize fotbal v 3D nechystá

MS ve fotbale 2010

Ono je trošku paradoxní, že na jedné straně mluvíme o 3D vysílání, a na druhou stranu po nás stále ještě řada společností požaduje, abychom jim dodávali vysílání ve formátu 4:3, říká technický ředitel České televize Rudolf Pop. V době, kdy ČT jednala o nákupu práv pro letošní fotbalový šampionát, prý byla řeč pouze o přenosech v SD a HD kvalitě. Těžko říct, jak velkou roli při volbě standardního rozlišení hrál fakt, že se česká reprezentace na letošní mistrovství neprobojovala. Letošní fotbalové mistrovství nabídneme opravdu jen v SD rozlišení, konstatuje Pop. „HD mánie“ zimních olympijských her ve Vancouveru se tedy konat nebude.

A smůlu budou mít i ti, co si za poměrně drahý peníz pořídí 3D televizory. Světové sportovní kanály jako Sky totiž v České republice legálně nenaladí. Rozhodně ne přes satelit. Otevřená zůstává otázka digitální kabelové televize. Například UPC je podle mluvčího české pobočky Františka Maliny na vysílání 3D programů připravena takřka okamžitě, zda se ale toto vysílání objeví v její nabídce ještě do červnového zahájení Mistrovství světa ve fotbale, musí rozhodnout centrála firmy v Nizozemí. A dost možná, že klíčové rozhodnutí padne za oceánem u mateřské firmy Liberty Global, pro kterou nemusí být český trh a celý středo a východoevropský region z hlediska spouštění 3D služeb zrovna prioritní.

Jisté šance jsou u placeného kanálu ESPN

Jednou z možností, jak by se fotbalový šampionát v 3D verzi mohl dostat až na 3D ready obrazovky českých diváků, je americký sportovní kanál ESPN. Tato stanice již oznámila velkolepé plány s 3D vysíláním, včetně stereoskopických přenosů mistrovství světa ve fotbale z Jihoafrické republiky. ESPN nechybí v nabídce českých poskytovatelů kabelové televize a IPTV, ale například i v satelitní službě UPC Direct. Nyní bude záležet jen na tom, zda operátoři placených televizních služeb dokáží během krátké doby necelých tří měsíců uzavřít smlouvy o šíření 3D verze tohoto kanálu, a pro která teritoria vlastně ESPN nakoupí či nakoupil práva pro 3D přenosy.

Ať tak, či tak, český divák musí počítat s tím, že pokud si nákladně pořídí 3D televizor a k němu třeba blu-ray přehrávač, který také není rozhodně levný, bude si muset za příjem 3D televizních programů, pokud je vůbec bude letos v tuzemsku někdo nabízet, zase připlatit. Pro operátory, kteří se rozhodnou 3D obsah zprostředkovat, by totiž šíření těchto programů znamenalo velký zásah do šířky pásma. 3D program zabere mnohem větší datový tok než televizní stanice ve standardním rozlišení, ale třeba i v HD kvalitě. Pokud se totiž už některá televize rozhodne vysílat v 3D verzi, obvykle jde zároveň o obraz ve vysokém rozlišení (HDTV). Do jedné programové pozice se tak promítají dva HD kanály.

ESPN 3D kamera

Americký sportovní kanál ESPN je na 3D přenosy připraven. Vybavil se už speciálními stereoskopickými kamerami s dvěma čočkami. (Foto: www.uncrate.com)

Pro televize je finančně náročné i „obyčejné“ HD

Je jasné, že nikdo kromě světově silných značek, a to ještě mezi placenými televizemi, fotbalové přenosy v 3D verzi nenabídne. Pro národní televize, jako je ČT nebo Nova, jsou drahé i klasické přenosy ve vysokém rozlišení obrazu. Za HD přenosy bychom zaplatili asi o 30 procent více, proto jsme je nasmlouvali pro SD rozlišení. Navíc fotbalové mistrovství trvá příliš dlouhou dobu, měsíc, vysvětluje technický ředitel ČT Rudolf Pop další důvody, proč se Kavčí hory nakonec rozhodly vysílat fotbalový šampionát ve standardním rozlišení obrazu. U fotbalového šampionátu navíc použijeme standardní virtuální studio, a to máme zatím ještě pořád v SD rozlišení, dodává.

Už u Zimních olympijských her ve Vancouveru, které ČT kompletně nabízela v HD rozlišení na programu ČT 2, měla problémy, aby vůbec veškeré vysílání v této kvalitě odbavila. Nešlo jen o přebírané trasy z Kanady, které už byly vyrobené v HD rozlišení, ale především vlastní vysílání z pražského studia a původní reportáže a rozhovory z dějiště her. Kavčí hory nemají uzpůsobená odbavovací pracoviště pro HD vysílání, proto musely olympijské vysílání v HD kvalitě odbavovat z přistaveného HD přenosového vozu. U dvoutýdenní olympiády se dalo takové havarijní řešení zvládnout, u měsíc dlouhého fotbalového šampionátu by to už byl problém.

Rudolf Pop, Lukáš Polák 500

Technický ředitel České televize Rudolf Pop s redaktorem DigiZone.cz Lukášem Polákem v HD přenosovém voze, který odbavoval veškeré olympijské vysílání ze ZOH 2010 Vancouver. (Foto: Čestmír Polák)

Co se vlastně bude dát sledovat na 3D televizoru?

K čemu tedy vlastně budou novopečeným majitelům 3D televizorů tyto nejmodernější přijímače? Bez 3D televizního vysílání si na nich pustí jedině klasické televizní programy, byť třeba ve vysokém rozlišení obrazu. Některé televizory, třeba od společnosti Samsung, dokáží přepočítávat 2D obraz v reálném čase do 3D verze. Firma tak v podstatě reaguje na neutěšenou situaci na českém trhu. Bohužel i u 3D narážíme na nedostatečnou podporu vzniku obsahu pro nový typ vysílání, postěžoval si už v lednovém rozhovoru pro DigiZone.cz Marketing manager AV Czech & Slovak Samsungu Ondřej Lukáč.

Větší šanci budou mít majitelé 3D televizorů u pevných disků s filmy v 3D verzi. Ty však lze koupit jedině na drahých blu-ray discích, a k jejich sledování divák potřebuje speciální blu-ray přehrávač, jehož cena taky není nízká, obvykle se pohybuje okolo 15 tisíc korun a výše. Navíc blu-ray disků s 3D snímky v češtině je jako šafránu. Samsung bude k prvním 3D televizorům přibalovat jediný takový titul dostupný v tuzemsku – film Vetřelci a monstra. Pokud vím, tak do poloviny prvního pololetí by se mělo na evropském trhu objevit zhruba 50 filmových titulů, které už budou natočeny v 3D, tvrdí Ondřej Lukáč. Ani takový počet 3D titulů na blu-ray discích ale nebude dostatečný.

Samsung 3D AMOLED televizor

Samsung 3D AMOLED televizor – ultratenký model s podsvícením a podporou stereoskopického obrazu. Ani u něj se ale neobejdete bez speciálních brýlí (Foto: www.techdiges­t.tv)

KL23 hlasovani

3D bude zpočátku v podobné pozici jako HDTV

Diváci, kteří si pořídí 3D televizory, se tedy budou musel smířit s tím, že zpočátku budou ve stejné pozici jako kdysi první majitelé HD ready televizorů, kteří si také museli na vysílání ve vysokém rozlišení obrazu nějaký čas počkat. Připomeňme, že první testy HD vysílání, ale ne v nativní kvalitě, nýbrž upscalované (tedy převedené ze standardního rozlišení) u nás proběhly teprve před čtyřmi lety na brněnském veletrhu Invex. První komerční televize v HD rozlišení začala vysílat až v srpnu 2007, a to ještě jen v malé lokální nabídce IPTV operátora. Šlo o placený filmový kanál Nonstop Kino HD, dnešní Filmbox HD.

Masovějšímu rozvoji HDTV pomohlo až rozhodnutí satelitní služby Skylink přijít na podzim 2008 s vlastním balíčkem HD programů, z nichž asi nejzásadnější byla Nova HD. Právě nejsledovanější česká televize do značné míry pomohla rozvoji HDTV v České republice tím, že svůj hlavní program v HD kvalitě nezpoplatnila. Stejně se k HD vysílání postavila i Česká televize. Rovněž 3D vysílání tedy potřebuje svého donora, který v něm bude spatřovat svoji konkurenční výhodu a přesvědčí televizní stanice, že má smysl tento formát podporovat. Možná to je jedna z cest, jak zabránit pokračujícímu odlivu zákazníků kabelové televize.

Koupíte si 3D televizor?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).