Hlavní navigace

Na český trh míří 3D televizory. Bude na nich ale co sledovat?

29. 1. 2010
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Letošní rok se u výrobců televizorů světových značek nese v duchu trojrozměrného obrazu. Minimálně dvě firmy, které působí i v tuzemsku, uvedou na český trh televizní přijímače schopné reprodukce 3D obrazu. Jenže bude vůbec na těchto televizorech co sledovat, kromě nahrávek na pevných Blu-ray discích? Zeptali jsme se největších českých televizních stanic, zda a jak se připravují na 3D vysílání.

3D televizory ovládnou jarní modelové řady

Integrované digitální televizory schopné reprodukce trojrozměrného obrazu (3DTV) ovládly druhý lednový víkend světový veletrh se spotřební elektronikou CES 2010 v Las Vegas. Právě zde významní světoví výrobci televizorů tradičně představují novinky, s nimiž přijdou na jaře u nových modelových řad televizorů. Minimálně dvě z těchto firem nabídnou 3D televizory také na českém trhu: LG Electronics a Samsung. LG přehodnotila své plány a rozhodla se, že 3D televizory budou jejím hlavním produktem pro letošní rok. Na českém trhu by se měly objevit zřejmě již v prvním pololetí, slibuje mluvčí české pobočky LG Electronics Jakub Švestka.

Rovněž Samsung nechce být pozadu a v rámci nové modelové řady, kterou oficiálně nabídne letos v březnu, nabídne několik typů televizorů „3D ready“. Tyto televizory v sobě mají velice výkonný procesor, který dokáže klasické 2D vysílání přepočítat a poskytnout zákazníkovi obraz už ve 3D formě, přiblížil v nedávném rozhovoru pro DigiZone.cz Marketing manager AV Czech and Slovak Samsung Ondřej Lukáč. Jak LG, tak Samsung budou k televizorům dodávat speciální 3D brýle, bez nichž nebude možné 3D efekt vychutnat a divák uvidí na obrazovce „mazanici“. Jenže je otázka, zda vůbec něco uvidí.

Kulatý stůl DigiZone.cz 200

Zúčastněte se první konference o 3D televizi v Česku

Chcete se zúčastnit vůbec první konference na téma 3D televizorů a stereoskopického televizního vysílání v České republice. Server DigiZone.cz pořádá ve čtvrtek 22. dubna 2010 v hotelu Jalta na Václavském náměstí v Praze odborný kulatý stůl se zástupci světových výrobců televizorů, televizních stanic, operátorů vysílacích sítí i státních regulačních orgánů. Na místě si můžete vyzkoušet dva typy 3D televizorů, určených pro český trh. Podívejte se na program konference a registrujte se jako účastník prostřednictvím online formuláře.
3D televize - Samsung

Společnost Samsung už 3D ready televizory představila, na český trh se dostanou letos v březnu. Bude na nich ale kromě omezeného množství Blu-ray disků co sledovat? (Foto: archiv Samsungu)

Technologie opět předběhla obsah

Přede dvěma nebo třemi lety se objevily teprve první pokusy přiblížit divákovi požitek z 3D filmů ve větší míře. Technologie byly více či méně dokonalé, ale vždycky, když přichází něco nového, a to se děje bohužel i u 3D, narážíme na nedostatečnou podporu vzniku obsahu pro nový typ vysílání, stěžuje si Ondřej Lukáč. A jedním dechem dodává, že v letošním roce by měly být v celé Evropě k dostání Blu-ray disky s padesáti filmovými tituly v 3D verzi. Pravděpodobně i s populárním Avatarem, který by se podle posledních zpráv měl na Blu-ray objevit již v květnu. Jenže padesát filmů je opravdu malý vzoreček, kvůli kterému si divák 3D televizor kupovat nebude.

Jak se tedy na 3D vysílání tváří české televize? Počítají s ním v dohledné době, nebo je pro ně trojrozměrný obraz hudbou daleké budoucnosti? Ze čtyř největších tuzemských televizních stanic, tedy Novy, Primy, České televize a TV Barrandov, připustila zájem o 3D vysílání zatím jen veřejnoprávní ČT. Podle technického ředitele Rudolfa Popa si už dokonce interně zkoušela, jak funguje reprodukce trojrozměrného obrazu a jaký vysílací systém je pro ni nejlepší. I Pop ale připouští, že šlo jen o předběžné seznamování s novou technologií, aby ČT „neujel vlak“. Rozhodně se nedá říct, že by se na Kavčích horách chystali natáčet třeba Jana Krause a jeho Uvolněte se, prosím, trojrozměrně.

Avatar

Celosvětový hlad po 3D obsahu vyvolal film Avatar. Jenže televizní vysílání je něco jiného než film. (Foto: 20th Century Fox)

ČT nakoupila trojrozměrné pořady, ale neodvysílá je

Testovali jsme si sledování přírodopisných záběrů na zkušebním pásku s 3D brýlemi. V rámci akvizice jsme měli možnost nakoupit některé pořady v 3D a na nich zkoušíme, jaký systém by byl vhodný pro jejich vysílání, řekl Pop serveru DigiZone.cz. Je pravda, že jde o technologii, které se žádná televize časem neubrání. Na druhou stranu se nám nechce vyhazovat peníze za nějaké experimenty. Počkáme si, jak se bude situace okolo 3D vysílání vyvíjet, dodal. Podle Popa bude hlavně záviset na tom, jak rychle Evropská unie přijme jednotný vysílací systém pro 3D produkci, aby takto vyrobené pořady byly reprodukovatelné ve všech zemích EU.

Čekáme, jak se zachová vysílací unie EBU (asociace evropských veřejnoprávních vysílatelů), které vysílací systémy pro 3D vybere, aby byly kompatibilní pro všechny evropské země a my bychom si mohli v rámci EBU vyměňovat pořady. Jakmile bude znám jeden nebo dva systémy, přijmeme je i my, slibuje Pop. Kdy by se tak mohlo stát? To vám dnes nikdo neřekne, míní Pop. Česká televize se podle šéfa techniky musí nejprve poprat s přechodem na digitální vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) a teprve potom uvažovat o dalších, modernějších technologiích. Závisí to na zdrojovém materiálu, říká.

Rudolf Pop - 2

Technický ředitel České televize Rudolf Pop připustil, že na Kavčích horách si už 3D projekci vyzkoušeli (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Nova vysílání 3D bedlivě sleduje, ale nic víc

Nejsledovanější česká televize Nova, která se pasovala do role lídra technologického vývoje televizního vysílání u nás a jako vůbec první tuzemská televize zavedla pravidelné vysílání v HD kvalitě, vývoj okolo 3D vysílání bedlivě sleduje. Na konkrétní přípravy je ale zatím ještě čas, míní technický ředitel Novy Ivo Ferkl. Také on argumentuje nedokončenou standardizací této vysílací normy. To je jeden z hlavních důvodů, proč je stereoskopie v oblasti televizního vysílání na rozdíl od filmového průmyslu zatím spíše jen ve stádiu teoretických úvah, vysvětluje Ferkl, podle něhož by první 3D přenosové systémy měly být kompatibilní se stávajícím HD vysíláním.

V tom případě nebude příliš složité stereoskopické vysílání realizovat. Samozřejmě pokud bude co vysílat. Prozatím nás zájem veřejnosti o 3D vysílání velmi těší, 3D zobrazovače budou umožňovat i HD vysílání v nejvyšší kvalitě, které je dle našeho názoru reálně dosažitelný vrchol celého procesu digitalizace, dodává šéf techniky televize Nova. Od kdy a na jakých vysílacích platformách by tedy mohla Nova nabídnout alespoň omezený obsah v 3D verzi? Nebylo by rozumné kombinovat 2D a 3D pořady v rámci jednoho vysílacího kanálu, protože diváci, kteří by na stereoskopii neměli potřebné vybavení a sledovali by bez speciálních brýlí rozmazaný obraz, by rychle přepínali na jiný kanál, odpovídá Ferkl. Dokud nebude možno spustit samostatný stereoskopický kanál zajištěný dostatečnou programovou náplní, jsou tyto úvahy předčasné.

Ivo Ferkl 500

Uvažovat o 3D televizním vysílání je podle technického ředitele televize Nova Iva Ferkla předčasné (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Také Prima vývoj 3D sleduje, vadí jí ale jeho nedokonalost

Podobně jako Ivo Ferkl z Novy se k trojrozměrnému televiznímu vysílání staví i technický ředitel televize Prima Patrik Slavík. Vývoj technologií pro zobrazení a přenos stereoskopického obrazu, který je komerčně označován jako 3DTV, samozřejmě sledujeme, ale v současné době tuto technologii nevnímáme jako prostředníka pro oslovení širšího publika diváků, říká. V současné fázi vývoje je pro vnímání stereoskopického obrazu nutné, aby divák seděl v určité předem specifikované pozici, případně používal dodatečné pomůcky-speciální brýle. Taková „omezení“ nebude ochotna většina diváků po delší časový úsek akceptovat, namítá.

Pro Primu je nyní podle Slavíka primární dokončit přechod na zemské digitální vysílání. Tato platforma ovšem není vhodná pro přenos množství informací vyžadovaných pro HD nebo 3DTV. Osobně si myslím, že 3DTV není určena pro většinového diváka, i když je to nyní, zejména v souvislosti s výstavou CES, žhavé téma pro odbornou veřejnost, konstatuje technický ředitel Primy. Slavíkova slova potvrzují i první komerční pokusy v zahraničí, kde se s 3D vysíláním počítá spíše u satelitních platforem nebo digitální kabelové televize, případně IPTV. Ve Spojených státech by takto mělo v letošním roce začít vysílat až pět různých televizních programů.

Patrik Slavík 500

Pokud 3D, pak ne z pozemních vysílačů a rozhodně ne pro masového diváka, říká technický ředitel televize Prima Patrik Slavík (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

TV Barrandov dává přednost HD vysílání

Skepsi Novy i Primy ohledně zavádění 3D vysílání v Česku potvrzuje technický ředitel digitální plnoformátové televize Barrandov Michal Kratochvíl. 3D vysílání vnímáme jako jednu ze slibně se rozvíjejících platforem a jako jednu z možných cest, jak zatraktivnit platformu televizního broadcastingu v době, kdy se fenoménem stává internet. Nutno však dodat, že se jedná o platformu, která je v plenkách a to, zda se komerčně ujme u diváka, a zejména určit časový horizont, kdy bude reálně nasazena do praxe v naší republice, je zatím velmi předčasné, konstatuje. Barrandov podle Kratochvíla nyní spíše trápí nedostatek obsahu v nativním HD rozlišení od distributorů.

Následně tedy řešíme otázku, kdy bude reálně možné vysílat HD v co nejvíce platformách vysílání, vysvětluje Kratochvíl. Na Barrandově, stejně jako na Nově nebo Primě, si zatím ani interně nezkoušeli, jak takový 3D obraz vypadá v praxi. A stejně tak žádná z oslovených televizí, včetně ČT, nezkoušela jednat s některým z operátorů digitálního vysílání o možnosti 3D vysílání vyzkoušet. České Radiokomunikace jako dominantní provozovatel televizních vysílačů v tuzemsku však s testy 3D televize počítají. 3D televizi chápeme jako další krok v rozvoji televizního vysílání po zavedení HDTV. S testy 3D televize počítáme, ale vzhledem k současnému stádiu rozvoje této technologie a absenci jednotného standardu to není záležitostí nejbližších týdnů, opakuje námitky ČT i Novy mluvčí firmy Marie Fianová.

Návštěva TV Barrandov - 15

Televize Barrandov se podle technického ředitele Michala Kratochvíla raději zaměří na HD vysílání, i když 3D vnímá jako zajímavou alternativu v době nadvlády internetu (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Cloud23

Další problém? Nepříjemné brýle

Vedle nedokončené standardizace 3D vysílání existuje hned několik dalších důvodů, proč se televizní stanice zatím od trojrozměrného vysílání distancují. Především jde o menší uživatelský komfort, protože žádný z připravovaných 3D ready televizorů nebude možné sledovat bez speciálních brýlí. Berme to tak, že to je vlastnost této technologie, která je podmíněna brýlemi. Jsou to samozřejmě aktivní brýle, LCD, přepínající pravé a levé oko, synchronizující svoji frekvenci s obrazovkou tak, aby byl docílen co nejlepší 3D efekt. Na jednu stranu jde o určitou „překážku“, pořád to je něco navíc, na co si bude muset člověk zvyknout, připouští Ondřej Lukáč ze Samsungu.

Jenže představa obrýlené rodiny, která usedá v neděli večer k 3D televizoru, aby shlédla akční film v trojrozměrném verzi, připomíná spíše sci-fi. Existují sice televizory, které zvládnou pomocí speciální fólie na obrazovce vysílat trojrozměrně bez toho, aniž by divák potřeboval 3D brýle, ale i ty mají své „mouchy“. Musíte sedět v přesné vzdálenosti od televize a sledovat obraz pod určitým úhlem, jinak subjektivně není kvalitní. Pokud sedíte dál, než je potřeba, je obraz rozostřený, pokud blíže, 3D televizor může vyvolat silnou nevolnost a mrákoty. A za to asi sledování trojrozměrné televize určitě nestojí.

Pořídili byste si 3D televizor, i když by žádná dostupná televizní stanice trojrozměrně nevysílala?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).