Hlavní navigace

Kdo utrácí za hudbu na Internetu?

Jan Handl 7. 11. 2009

Podle průzkumu vedeného v Británii jsou to kupodivu i ti, kteří hudbu sdílejí nelegálně. Dokonce platí v průměru víc, než ti „slušní“. Stahování nelegální hudby možná opravdu stimuluje posluchače k zaplacení za obsah, který se jim zalíbí. Logické…

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Britové, kteří sdílejí nelegálně hudbu, utratí ročně v průměru 77 liber, ti „slušní”, kteří nesdílejí, jenom 44 liber. Výzkumu, který realizovala společnost Demos, se online zúčastnilo více než 1000 Britů. Jeden z deseti ve věku 16 – 50 let přiznal, že stahuje hudbu ilegálně, osm z deseti ilegálních stahovačů si ale také kupuje cédéčka, vinyly, nebo MP3. Polovina ze vzorku si pouští hudbu z YouTube, pětina poslouchá internetová rádia.

Zajímavostí je zjištění, že průkopnický Napster použily jenom 4 % oslovených, 21 % o něm nikdy neslyšelo. Službu Spotify použilo 9 % respondentů, většina z nich si ale neplatí prémiové služby navíc. Nicméně zrovna tato služba je velmi kladně hodnocena díky jednoduchému ovládání a širokému výběru žánrů.

Pěkných 75 % zástupců věkové skupiny 16 – 24 let tvrdí, že je připraveno platit za MP3. Optimální ceny by prý byla ani ne půl libry za skladbu, pouhá 2 % oslovených by byla ochotná platit více než libru. Jak uvádí BBC (http://news.bbc­.co.uk/2/hi/tec­hnology/8337887­.stm), současná cena za top hity je v britských iTunes 99 pencí, u Amazonu 79 pencí.

Bičem na sdíleče nelegální hudby na Internetu by měla být hrozba odpojení od sítě (což si mimochodem nedokáži v praxi představit). Na druhou stranu z citovaného výzkumu vyplývá, že ti, kteří stahují nelegální hudbu, utrácejí za oficiální nákupy daleko více. Pravděpodobně funguje princip zkoušení nelegální hudby a poté nákupu toho, co se nejvíc líbí. Já osobně online hudbu nekupuji a stačí mi, když si jednou ročně koupím CD svého oblíbeného interpreta. Hudba prostě není mým koníčkem. Ale absolutně rozumím těm, kteří poslouchají postahované písničky „na zkoušku“. Samozřejmě se asi najdou i výzkumy, které popřou, že stahování nelegální hudby vlastně hudebnímu průmyslu i trochu pomáhá.

WT100

Situace se pomalu, ale jistě zlepšuje, alespoň tak to vnímám. Pokud se najde smysluplná služba přinášející legální hudbu, mnozí si rádi zaplatí. V době, když velká hudební vydavatelství na online prodej hudby zvysoka kašlala, měli poskytovatelé nelegálního obsahu žně. Vydavatelství samozřejmě ostrouhala, přesněji řečeno nevydělávala na online hudbě skoro nic. A vlak, který ujel, se chytá velmi špatně. Kdyby bylo možné už před deseti lety kupovat na Internetu pohodlně originální hudbu, myslíte si, že by to došlo takhle daleko? Že by nyní vydavatelství vyčíslovala „ztráty“ s tolika nulami?

Pokud respondenti ve výzkumech nelžou, tak je nová generace opravdu připravena na to, že bude platit. Šlágry se dají koupit jednoduše, DRM pomalu mizí, výběr je velký a i ceny se dají překousnout. Na lepší časy se blýská i u nás, kdo chce, tak ten si může písničky nakoupit. Možná si konečně lidé začínají uvědomovat, že i onen imaginární soubor, který si nějakým způsobem přehrají, má svou cenu. A možná hraje roli i dobrý pocit z toho, že si nemusejí nechat nadávat do zlodějů…

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Vitalia.cz: Dostal malý pivovar ze Slovenska do Tesca

Dostal malý pivovar ze Slovenska do Tesca

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

Root.cz: Bezpečný router Omnia právě dorazil

Bezpečný router Omnia právě dorazil

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

DigiZone.cz: UPC má v nabídce Discovery v HD

UPC má v nabídce Discovery v HD

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Vitalia.cz: Jaký je rozdíl mezi brambůrky a chipsy?

Jaký je rozdíl mezi brambůrky a chipsy?

Podnikatel.cz: Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?