Hlavní navigace

Sociální sítě zaměstnavatele zajímají

Jan Handl 3. 5. 2010

Jeden z výzkumů ukázal, že přes 70 % firem sleduje profily svých zaměstnanců na sociálních sítích. Zábava končí, je třeba se hlídat a nepsat o svých soukromých záležitostech, které mohou ovlivnit pozici zaměstnance v práci.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

I když šlo o výzkum zahraniční, realizovaný společností nCircle, je více než pravděpodobné, že podobně to je i v našich českých podmínkách. Jde o běžnou praxi personalistů, kteří se při hodnocení kandidáta podívají i na jeho profil v sociálních sítích. Takže pokud máte na svém profilu na Facebooku fotky z alkoholových dýchánků a poznámky o tom, jak jste vytáčeli šéfa v předchozí práci, můžete se s novým místem rozloučit.

Autocenzura je pro uživatele sociálních sítí povinností, a to samozřejmě nejenom kvůli tomu, že by zápisky mohly zajímat personalisty. Pokud se ale někdo na sociálních sítích krotí, tak hlavně kvůli tomu, aby si o něm při hledání nového místa neudělali špatný obrázek. Zmíněný výzkum ukázal i další zajímavosti – 59 % firem má prý stanovenu politiku pro komunikaci v sociálních sítích, 39 % organizací zakazuje používání sociálních sítí a konečně 46 % firem si není jisto, zda zaměstnanci dodržují pravidla pro komunikaci v sociálních sítích.

Je vidět, že firmy si se sociálními sítěmi zatím nevědí rady a používají je zatím hlavně pro proklepávání budoucích zaměstnanců. V tom jsou ale na špičkové úrovni, takže je třeba skutečně dávat pozor na úlety. A bude to ještě horší, takže se můžeme těšit na skutečně důkladné proklepávání našich aktivit v sociálních sítích. Docela se divím, že zatím nevznikly (nebo jsem o nich zatím neslyšel) speciální agentury, které se budou živit rešeršemi o zaměstnancích a jejich chování na Internetu a budou své služby poskytovat prominentním personálním agenturám. Zdá se, že soukromí a víkendové radovánky začaly zajímat zaměstnance více než kdykoliv předtím. Je to pochopitelné, odborné předpoklady jsou jedna věc, ale pokud uchazeč tráví každý večer ve vinárně a o víkendech se baví zveřejňováním svých erotických fotek, zaměstnavatele to k jeho najmutí nenaláká.

Občas můžeme číst téměř bulvární zprávy o tom, jak byl uživatel sociální sítě vyhozen z práce kvůli tomu, že se hodil marod a pak si pochvaloval krásný den u rybníka. To jsou spíše vlaštovky, kterých ale bude pravděpodobně přibývat. Je třeba myslet na to, že co se jednou dostane na Internet, může být kdykoliv použito a zneužito. Případné zrušení profilu je k ničemu, když si předtím choulostivé fotky mohl kdokoliv stáhnout a schovat pro pozdější použití.

MIF16

Mnohé z nás mohou mrzet hříchy z mládí, ze studentských let. Občas se někde vynoří fotografie z párty na koleji z doby před deseti lety. Někdo je prostě dá na Facebook a je hotovo. Tomu se dá jenom těžko bránit, takže dnešním studentům nezbude nic jiného než se prostě chovat slušně a sekat latinu. Fotit se nechají maximálně ve studovně nad knihami, půllitr s pivem v ruce je navždy zapovězen.

Sociální sítě by byly bez fotek z pitek nudné. Ještě že se zatím najde dost těch, kteří si nad obsahem, který s nimi souvisí v sociálních sítích, nelámou hlavu. Možná přijde čas, kdy se začnou hlídat všichni a Facebook jako skladiště kompromitujících fotek skončí. Budou se na něm objevovat nudné rodinné fotky a popisy pracovních úspěchů. Takový profil bude rájem pro personalisty, ale nudným prostorem pro kamarády a známé. Upřímně řečeno, co vás na Facebooku zajímá víc? To, že kamarád vyřešil složitý pracovní problém, nebo jeho fotka z dovolené v doprovodu milenky?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo