Hlavní navigace

APEK: Přechod na silně ověřené platby e-shopy zvládají úspěšně

Sdílet

Ondřej Novák 30. 3. 2021
Banka - platební karta - platba Autor: Depositphotos

České e-shopy podle průzkumu Asociace pro elektronickou komerci (APEK) mají s přechodem na silně ověřené platby jen minimální komplikace. Ačkoliv čtvrtina internetových obchodů eviduje zvýšený počet zamítnutých plateb, ke snížení konverzí nedošlo. Silné ověření klienta vyžaduje evropská směrnice PSD2 a platí od začátku letošního roku.

"Drtivá většina e-shopů využívá pro příjem on-line úhrad některou z platebních bran, které na českém trhu působí. Ve spolupráci s nimi pak provozovatelé udělali nezbytné změny. Velká část internetových obchodů ale změny nemusela dělat žádné,“ uvádí výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

APEK nechal také prostřednictvím agentury Nielsen Admosphere zpracovat výzkum mezi zákazníky. O tom, že v posledním čtvrt roce došlo ke změnám v oblasti online plateb vědělo 65 % dotazovaných. "Z našeho pohledu je to poměrně vysoké číslo, i když konkrétnější představu o novinkách mělo již jen necelých 28 % účastníků výzkumu. Domníváme se, že v tomto směru mohla být edukace ze strany příslušných orgánů vyšší,“ hodnotí Vetyška.

Změn při samotné platbě si všimlo 37 % respondentů a s komplikacemi při platbě na internetu se letos setkalo lehce přes 15 % respondentů. „Jsme každopádně přesvědčení, že v průběhu roku dojde ke stabilizaci a problémy s platbami budou už jen ty tradiční – nízký limit pro internetové nákupy na kartě či nedostatečné finanční prostředky na účtu,“ dodává Vetyška. Výzkumu se zúčastnilo 1 000 dotazovaných osob. 

E-shopy se spolu s novinkou obávaly, že přísnější pravidla sníží počet úspěšně dokončených nákupů. K tomu ale podle APEKu nedošlo. Významnější snížení konverze, tedy počtu dokončených nákupů, zatím drtivá většina obchodníků naštěstí nezaznamenala. Uvidíme, co přinesou další měsíce a lepší prostor pro vyhodnocení situace. I nadále se domníváme, že on-line nakupování v ČR bylo a je velmi bezpečné a větší nároky na ověření plateb jsou spíše nepříjemné pro zákazníky,“ vysvětluje Vetyška.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.