Hlavní navigace

BBC prodlužuje pokusné používání Mastodonu, zpravodajství na něj ale zatím nepustí

13. 2. 2024

Sdílet

Britská veřejnoprávní BBC vyhodnotila šestiměsíční pokusné používání decentralizované sítě Mastodon jako úspěšné a prodloužila testování jejích možností přinejmenším o dalšího půl roku. S testováním TZV. fediversa začala v červenci loňského roku, kdy spustila vlastní instanci Social.bbc s celkem šesti pokusnými účty.

„Chtěli jsme zjistit, kolik práce a jaké náklady decentralizovaný model představuje, kolik lidí oslovíme, jaké zapojení získáme, a chtěli jsme posoudit rizika a výhody federovaného modelu,“ vysvětluje BBC. Pokusný provoz byl podle zprávy přínosný a přinesl informace o nákladech a technických nárocích na provozování instance. 

TIP: Lupa.cz provozuje jednu z českých instancí Mastodonczech.cz.

BBC za půl roku získala napříč svými šesti účty 60 tisíc sledujících, což je v absolutních číslech stále mnohem méně než má na centralizovaných sítích jako je Facebook nebo X. 

K pozitivním zjištěním na Mastodonu podle BBC patří, že nebylo nutné příliš moderovat diskuse a že stanice dosáhla slušného zapojení (engagement) uživatelů. Může to být i nekontroverzním obsahem, který organizace na síť publikuje. Na Mastodonu zatím nechce zřizovat účet zpravodajské BBC News, u jejíhož obsahu se dají předpokládat rozporuplnější reakce. 

V následujícím půlroce chce BBC přidat na svou instanci více účtů a chce vyzkoušet další způsoby publikování obsahu prostřednictvím protokolu Activity Pub, na kterém Mastodon běží.

Na Activity Pub by se měla časem napojit také sociální síť Threads od firmy Meta. Ta je od loňského prosince dostupná i českým uživatelům a s napojením na decentralizovaný protokol už začala experimentovatDalším decentralizovaným projektem je sociální síť Bluesky, která využívá vlastní AT Protokol.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).