Hlavní navigace

Blogovací platforma Blog.cz po patnácti letech definitivně končí

5. 8. 2020

Sdílet

Blog.cz a Galerie.cz - logo Autor: screenshot – Lupa.cz

Už jen do 16. srpna zůstane na internetu aktivní blogovací platforma Blog.cz a její souputník Galerie.cz. Jejich provoz bude ukončen, oznámili provozovatelé. „Důvodem je především zastaralost této platformy a dlouhodobý pokles uživatelů. Doba v online prostředí se velmi rychle vyvíjí a uživatelé aktuálně vyhledávají jiné služby,“ vysvětlují.

Uživatelé si mohou svá data stáhnout a zazálohovat nejpozději do 16. srpna.

Služba Blog.vz vznikla v srpnu 2005, kdy ji založila firma Jyxo podnikatele Michala Illicha. Nabízela prostor pro založení osobního blogu a konkurovala v té době populárním blogovacím systémům Bloguje.cz či Blogger (od Googlu).

„Blog.cz byl relativně nový systém, spuštěn byl v září 2005 a na rozdíl od Bloguje byl jednodušší, ale také spolehlivější. Neumožňoval zásadní změny vzhledu, zásahy do šablon webů, pouze mírná přizpůsobení barevného vzhledu, měl ale elegantní editor a netrápily ho výpadky. Díky tomu si jej oblíbili méně technicky nároční a experimentující uživatelé, kteří oceňovali právě tu jednoduchost. ‚Kultovnosti‘ Bloguje ale Blog.cz nikdy nedosáhl, i když se mu specializací na stovky deníčků teenagerek podařilo v návštěvnosti Bloguje předběhnout,“ vzpomíná na server ve svém e-booku Zlatá éra weblogů publicista Patrick Zandl.

Celou e-knihu Zlatá éra weblogů si můžete stáhnout zdarma ve formátech MOBI nebo ePUB.

V roce 2008 Jyxo se všemi jeho projekty za necelých 200 milionů Kč koupila firma CME,  tehdejší provozovatel TV Nova. Illich poté ještě dva roky v CME pracoval, poté ale z firmy odešel. Ještě v září 2010 podle něj měl Blog.cz necelé dva miliony uživatelů a bylo na něm asi 800 tisíc blogů.

Michal Illich je dnes investorem a pracuje na projektu bezpilotního letounu Zuri: 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).