Hlavní navigace

Blog.cz: nový domov pro deníčkáře od Jyxa

3. 8. 2005
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Jyxo v nejbližší době spustí nový systém pro bloggery, a to na zajímavých doménách blog.cz, weblog.cz a denicek.cz. Dostali jsme možnost systém vyzkoušet na neveřejné betaverzi. Co tedy pro bloggery tým Michala Illicha připravil a jakou má šanci na úspěch při existující zaběhnuté konkurenci? Čím se od svých konkurentů liší?
Michal Illich a potažmo Jyxo podle předběžných informací v noci ze středy na čtvrtek spustí nový systém pro bloggery, tj. osoby píšící tzv. internetové deníčky. Je však možné, že služba bude kvůli několika restům spuštěna s menším zpožděním, ale i tak už je teď jasné, že v nejbližších dnech tu bude nová konkurence pro zaběhlé „značky“ – jako je Blogger provozovaný Googlem nebo české Bloguje, za kterým stojí programátor Martin Malý – a to v podobě služby Blog.cz, provozované Jyxem. Lupa získala exkluzivitu k tomuto projektu, takže již nyní se můžeme podívat, co tříčlenný tým Michala Illicha pro bloggery připravil.

Na počátku byla nabídka

Na začátku byla nabídka Petra Sršně k odkoupení čtyř domén. Konkrétně blog.cz, blogger.cz, weblog.cz a denicek.cz. „Dostali jsme nabídku koupit ty domény a cena mi přišla zajímavá, tak jsem to přijal,“ říká Michal Illich s tím, že cenu nechce specifikovat a dodává: „A když máte takové hezké domény, tak by byla škoda neudělat vlastní systém, ne?“ Pro pořádek je nutno dodat, že doména blogger.cz nebude používána. Důvodem je podobnost s adresou blogger.com konkurenční služby. „Ani tak se nebojíme žalob, jen prostě nechceme vyvolat riziko záměny,“ vysvětluje Michal Illich.

Každopádně jde o jeden z těch projektů, kdy vám do klína spadne doména a až posléze uvažujete, jak s ní naložíte.

Blog.cz pro neznalé HTML a angličtiny

Jyxo svým novým projektem vstupuje na značně přesycený trh. V Česku běží kromě zmíněného Bloguje ještě třeba Brouzdej a novým bloggerům nabízí přístřeší i server Pooh. Systém pro bloggery poskytuje i Seznam v rámci svého portálu Lidé. Ze zahraničních se pak nabízí již zmiňovaný Blogger nebo MSN Spaces, který provozuje Microsoft (viz starší článek MSN Spaces: příliš mnoho míst pro vylepšení).

V zahraničí je samozřejmě podobných služeb více, ale tyto jsou v české kotlině zřejmě nejznámější. Navíc není až takový problém stáhnout si zdarma open-source redakční systém a nainstalovat si jej na freehosting, rovněž zdarma. Michal Illich se ale konkurence nebojí a odvolává se na jinou cílovou skupinu svého projektu: „Blog.cz je určen pro lidi, kteří neumějí HTML ani CSS, chtějí jenom psát. A přitom to mohou být lidé, kteří mají co říct – novináři, šéfové, studenti se zajímavými netechnickými koníčky, politici, atd.“ Navíc podle něj konkurence ze zahraničí není tak silná, protože není lokalizována do češtiny. Jak si Blog.cz stojí proti konkurenci?

Kvalitní editor jedna báseň

Získali jsme exkluzivní přístup do neveřejné betaverze, kterého jsme tedy využili, a založili jsme zkušební blog.  To byla otázka několika málo sekund, maximálně minut. Prostě standardní postup stejně jako u konkurence. Po přihlášení je ihned k dispozici editor pro zapsání nového příspěvku do blogu. Jak již bylo řečeno, není nutná znalost HTML pro formátování textu příspěvků.

Pomocnou ruku podává propracovaný visuální editor (WYSIWYG), ve kterém je psaní v principu podobné jako třeba v textových editorech kancelářských aplikací MS Office nebo OpenOffice, i když rozsáhlostí spíše připomíná WordPad z příslušenství  Windows. Pomocí nástrojové lišty můžete nastavit zarovnání (doleva, doprava, na střed, do bloku), vypnout nebo zapnout tučný font či kurzívu, vložit obrázek, odkaz, vodorovnou linku, tabulku atd.

Výsledky svého snažení vidíte ihned v editoru a podporovány jsou i funkce vpřed a zpět, rovněž známé (nejen) z klasických textových editorů. Chybí snad jen vkládání dílčích nadpisů a možnost některé texty podtrhnout. Ono by se to na Internetu dělat nemělo, protože hrozí matení čtenáře, který si podtržené texty může plést s odkazy, ale toto rozhodnutí by mělo být na pisateli, nikoliv na provozovateli.

Ale to už jsou vesměs detaily a za editor si zaslouží Jyxo jedničku s hvězdičkou, a to i proto, že funguje v alternativních internetových prohlížečích, jako je třeba Mozilla Firefox. Pokud ale nejste zastánci visuálních editorů a holdujete HTML, lze se jedním kliknutím přepnout do přímé editace kódu.

Potěšující jsou i funkce související s editováním a publikováním. Kromě okamžitého publikování lze i načasovat publikování na určitou dobu, což se hodí, například když nechcete, aby vám blog osiřel po dobu dovolené. Napíšete si články do zásoby a naprogramujete jejich vydání…

Rozepsaný článek lze průběžně ukládat, aniž by byl publikován, a možné je též si od rozepsaného článku odskočit a umístit jej do složky s rozepsanými články. Tyto funkce možná pro nezasvěcené vypadají jako běžné triviality, ale bohužel tomu tak není a Blog.cz je jedním z mála systémů, který je všechny nabízí.

Narozdíl od googlovského Bloggeru je na Blog.cz možné řadit jednotlivé články do kategorií (rubrik), které si sami vytvoříte.

Obrázky, diskuze a další technologie

Zajímavě je zpracován archív či galerie pro používané obrázky a je lhostejné, jestli jde o ilustrační grafiku, fotografie či grafy, které budete používat ve svých zápiscích. Do galerie si nahráváte obrázky přes webový formulář z pevného disku. Na serveru je pak můžete třídit do podsložek. Ke každému obrázku lze kromě názvu přidat i popis. Příjemné překvapení: pro obrázky máte k dispozici celý gigabyte diskového prostoru!

Každý článek budou moci čtenáři komentovat. Autor blogu může jednotlivé komentáře mazat. Schvalování komentářů autorem blogu ještě před zveřejněním komentáře v diskuzi není podle Michala Illicha plánováno. Údajně bude možné jednotlivé diskuze zamknout, aby nešlo přidávat nové komentáře (zabrání se tím třeba pokračování ve flame war), ale to neveřejná betaverze ještě neuměla.

K blogu neodmyslitelně patří RSS, takže jeho přítomnost na Blog.cz není nutno nikterak vyzdvihovat. A jak je to s konkurenční technologií Atom? „Atom zatím ne (nevím totiž o žádné službě, která by potřebovala Atom a přitom nepoužívala RSS), ale není problém jej přidat,“ říká Michal Illich. Rozhodně Blog.cz zvolil šťastnější přístup než googlovský Blogger, který podporuje jen Atom.

Na funkci trackback si prozatím můžete nechat zajít chuť. Ovšem podle Michala Illicha ji není problém později přidat, bude-li zájem.

Velkým nedostatkem Blog.cz je, že zatím neumožňuje bloggerům přidávat k jednotlivým článkům ankety, protože zpětná vazba neboli feedback od čtenářů je jedním z mnoha pilířů blogování a anketa je pro změnu jedním z nástrojů zpětné vazby.

U projektu provozovaného Jyxem je samozřejmostí implementované vyhledávání, o které se bude starat právě Jyxo. Jak jinak.

Funkce, vlastnost Blog.cz Bloguje.cz Blogger.com
Visuální editor článků Ano, velice precizní Ano, ale implicitně je vypnutý Ano
Rubriky pro články Ano Ano Ne
Načasování publikování Ano Ano Ne
Šablony pro blog Ano Ano Ano
Vlastní design Ne Ano Ano
RSS, Atom Jen RSS Atom i RSS Jen Atom
Ankety Ne Ano Ne
Trackbacks Ne Ano Ne
Možnost komerčního využití Ano Po dohodě Neznámo

Omezené přizpůsobení pro každého

Co se týče změny nastavení vzhledu, je opět vidět, že cílovou skupinou jsou osoby neznalé webdesignerského řemesla – ani na té amatérské úrovni, na které si tisíce lidí vytvářejí vlastní osobní stránky. Personalizace vzhledu se skládá jen z nastavení různých voleb, nikoliv realizace vlastního designu pomocí HTML nebo CSS. Již při registraci si můžete zvolil layout, nicméně ten se vždy skládá z hlavičky, sloupečku pro menu, hlavního sloupce pro texty článků a patičky. Můžete jen ovlivnit umístění menu (vlevo nebo vpravo) a také jestli má být layout úzký nebo dynamicky se přizpůsobující oknu prohlížeče. Celkem tedy máte jen čtyři možnosti nastavení layoutu. Naštěstí lze později layout  v nastavení ještě o trochu více přizpůsobit, ale zázraky nečekejte.

Na layout lze aplikovat jeden z prozatím čtyř skinů, nicméně zde jsou možnosti vlastního nastavení, narozdíl od layoutu, bohatší. Ze skinu můžete jen vycházet a pak jej v nastavení předělat k obrazu svému. Můžete měnit písmo, barvy, pozadí, měnit nastavení rámečků, vzhled odkazů a spoustu dalšího.

Zatím bez reklamy, klidně i komerčně

Zřízení blogu je zcela zdarma. Hostované blogy nebude hyzdit žádná reklama, což je v době, kdy konkurenční Bloguje koketuje s textovou reklamou, výhoda. Bohužel ale absenci reklamy Michal Illich zaručil prozatím jen do konce roku, tj. nějaké čtyři měsíce. Pak se zřejmě uvidí.

BRAND

Hostovaný blog může být i komerčního charakteru. „Každý jej může použít, jak potřebuje“, ujišťuje Michal Illich. U konkurence (Bloguje, Brouzdej) je možné provozovat blog komerčního charakteru jen po dohodě.

Závěrem

Již v této chvíli je jasné, že uživatelé, kteří se nechtějí nebo nemohou starat o technickou stránku věci a chtějí jen psát, aniž by museli znát HTML nebo cizí jazyk, se dočkají nové alternativy. Blog.cz působí pozitivním dojmem, ale pro maximální spokojenost svých uživatelů bude potřebovat ještě doladit – třeba přidat podporu anket nebo rozšířit možnosti moderování diskuzí. Škoda je, že pro pokročilé uživatele není možné vytvořit si zcela vlastní skin i layout od samého základu, ale tací uživatelé nejsou pro Blog.cz zjevně cílovou skupinou.

Co říkáte na blogovací systém Blog.cz?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).