Hlavní navigace

Čtenáři identitu Ostravaka neodhalili

22. 6. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Co přimělo Ostravaka k psaní blogu? Kde bydlí, kolik je mu let a kdy nejčastěji své zápisky píše? Na takové a spoustu dalších dotazů odpovídal v online rozhovoru autor úspěšného "blogu o jednom cypovi z Ostravy." Přestože však došlo i na otázky na tělo, skutečnou identitu moravskoslezského blogera se čtenářům odhalit nepodařilo.

Řada otázek se týkala jazyka, kterým Ostravak píše svůj blog. Čtenáři se totiž v zásadě rozdělili na ty, kteří jsou z něj nadšení a na ty, komu se jeho styl nelíbí. Někteří dokonce Ostravaka podezřívají, že bez ostravského nářečí by jeho blog nebyl tak oblíbený. „A jak tak nad tym rozmyšlam, matě recht, vlasně pravdu. Psani v dyjalektu bysme měli zakazať. Přy nejbližším zasednuti parlamentu. Ludě s transparentami do ulic! Pryč s Amaliju Kutinou! Za čistotu jazyka! Žadne jazykove literarni eksperymenty. Upaliť Leo Rostena aji s tym jeho Kaplanem!“ vypořádal se Ostravak s podobnými narážkami.

Poradit si dokázal i se záludnými otázkami „na tělo.“ Nepíše náhodou svoje „dřysty“ na notebooku na WC? „Kaj bych vzal notovu knižku. Mi stači ten komputer z Makra, na kery sem taktak naspořyl. Tuž ale to neni špatny napad – psať na wecku. Tam mě napada halda věcy. No ale bohužel aji opušťa…“ nenechal se vyvést z míry Ostravak.

Čtenáře také zajímalo, zda má za sebou autor blogu už nějaké literární zkušenosti. „Hmmm, spominam, spominam … Puškinuv pamatnik se počita?“ reagoval Ostravak.

Neodložitelný smysl pro humor prokazoval v odpovědích Ostravak opakovaně, jako když odpovídal na otázku, zda má rád Kiss, Doors a nebo Vypsanou Fixu. „Tuž tych paru anglickich sloviček umim, ale čemu by sem měl cumlať futra a čmarať na ně cosyk jakusyk fixu, to fakt něvim. Ale ja sem spiš na tu Kralovnu.“

Kromě toho na sebe prozradil, že má rád vařené ostravské klobásy, pracuje s počítačem a občas i na zahradě svých rodičů. Svoji identitu hodlá nadále skrývat, avšak nikoli pro zvyšování zájmu o svůj blog. „Tuž je jedno, esli to piše anonymni ostravak a nebo anonymni Tonik Fajrajzl z Horni Lutyně (včil mu asy zatlo), no ni? K čemu by to komusyk bylo znať moje meno?“

Kdo vyhrál knížku s věnováním?

Autorům deseti nejvtipnějších otázek slíbilo knihkupectví Kanzelsberger věnovat výtisk knihy Denik Ostravaka i s autogramem autora. Výherce vybral Ostravak sám a jsou to (podle jména, uvedeného v příspěvku, a data vložení):

Lajda, 20.06.2005, 15:46
Petr, 20.06.2005, 20:38
Truda z Prajzke, 20.06.2005, 22:36
Márinka, 22.06.2005, 13:17
Neva, 22.06.2005, 13:49
MiB, 22.06.2005, 16:50
Arnošt, 22.06.2005, 16:57
Alena, 22.06.2005, 17:14
Chose, 22.06.2005, 20:36
Pecen, 23.06.2005, 10:14

Výhercům blahopřejeme!

A kdo je vlastně tajemný Ostravak?

Ať už si o blozích myslíte cokoliv, je víc než jisté, že některé z nich už dávno překročily rámec obvyklé představy „deníčku na Internetu“ a staly se součástí sociální reality velkého množství lidí. Ti o nich mluví v práci a ve škole, píše a vysílá se o nich v „tradičních“ typech médií, jejich autoři se stávají přispěvateli ve společenských rubrikách (tý)deníků.

Denik Ostravaka všechna tato kritéria splňuje a přidává další: tajemný rozměr spojený s faktem úplné anonymity svého pisatele. Blog od začátku roku navštívilo více než půl milionu lidí a jeho dopad dávno překročil ostravský region, avšak jméno autora blogu zůstává stále předmětem dohadů.

Výběr z blogu vyšel počátkem května v ostravském nakladatelství Repronis. Záhy se stal jednou z nejprodávanějších knih – například podle posledního žebříčku knihkupecké sítě Kanzelsberger je třetí nejprodávanější beletristickou knihou, také v posledním oficiálním žebříčku Svazu českých knihkupců a nakladatelů obsadil čtvrtou pozici.

A proč se vlastně weblog s tak vysokou návštěvností dočkal také tištěné podoby? „Aby měli co čitať aji ti, co němaju Internet a aby jim to jejich bohatši kolezy němuseli v robotě tisknuť a nosyť dom nebo do hospy,“ vysvětluje to Ostravak Ostravski. Ani v ostravském nakladatelství nikdo netuší, jak moravskoslezská hvězda ve skutečnosti vypadá.

Cloud23

1685

Celý rozhovor najdete zde.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).