Hlavní navigace

Brněnský Codasip vydává tři nová 64bitová procesorová jádra

4. 12. 2020

Sdílet

Karel Masařík, Codasip Autor: Jan Sedlák

Brněnská společnost Codasip vydává tři nová procesorová jádra postavená na otevřeném standardu RISC-V. Všechna jsou 64bitová a nesou názvy A70XP, A70X-MP a A70XP-MP. Jde o takzvané aplikační procesory (application processor). První je k dispozici už nyní, další dva budou na trhu v prvním kvartále příštího roku.

Všechna tři jádra jsou postavená na architektuře již dříve vydaného Codasip Bk7. Obsahují Atomic instrukce a Floating Point Unit, mají jednotku pro správu paměti a jsou schopna provozovat Linux. Podporováno je rozhraní AXI.

Model A70XP nabízí podporu pro takzvaná RISC-V P rozšíření (RISC-V P extensions). Rozšíření obsahuje 331 instrukcí, které je možné dělit do skupin. Součástí je jednotka SIMD. Procesor se hodí pro počítačové vidění, aplikace pro strojové učení a prvky umělé inteligence, encoding a decoding a podobě.

Modely A70X-MP a A70XP-MP zvládají clustery čtyř jader v konfiguraci SMP a jsou k dispozici upravitelné L1 a L2 cache.

Codasip je mimo jiné preferovaným dodavatelem firmy Western Digital. Ten si na základě RISC-V vytvořil vlastní jádro, které se hodí například pro nasazení ve storage kontrolerech nebo v internetu věcí. Jádro je k dispozici jako open source a Codasip je oficiálním dodavatelem podpůrného softwarového balíku.

Western Digital zároveň společně a čínskou Shenzhen Capital Group do Codasipu investoval deset milionů dolarů. Codasip nedávno v Číně získal nového silného zákazníka.

Codasip nedávno otevřel výzkumné a vývojové centrum ve Francii. Konkrétně v technologickém parku Sophia Antipolis poblíž Nice, kde sídlí také další čipové podniky typu Intel, ARM či Nvidia.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).