Hlavní navigace

Pandora v novém

23. 4. 2002
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Počátkem dubna se objevila nová generace systému pro zakládání a správu emailových konferencí jménem Pandora, který provozuje společnost Mobil Media (vydavatel Bonusweb.cz, Mobil.cz, Technet.cz atd.). Jaké novinky zmíněná služba přináší uživatelům a čím naopak Pandora své příznivce zklamala?

Nemusíte být zrovna administrátorem internetového serveru, abyste mohli nabídnout účast ve vlastní emailové konferenci kolegům, známým nebo dokonce každému, kdo projeví zájem. Stačí si jen otevřít v prohlížeči stránku služby Pandora a založit si zde diskusní fórum. Zmíněným webem lze však také jen procházet, pročítat příspěvky stávajících konferencí, v případě zájmu se do některé přihlásit a nové komentáře následně dostávat elektronickou poštou. Pandora se na Internetu objevila přibližně před čtyřmi lety, od té doby se však rozrostla natolik, že se její tvůrci rozhodli pro omlazovací kůru.

619

Design

První věcí, které si všimnete po příchodu na Pandoru, je nový design. Pokud jste sem chodili kvůli kreslené krásce s patřičnými vnadami, budete zklamáni! Ženský motiv sice ze stránek nezmizel, ale portrét zahalené blondýnky již vaši pozornost tolik neupoutá. Což je nakonec dobře, protože budete mít alespoň dostatek klidu na prozkoumání dalších novinek. Nebudete při tom rušeni ani ostatními grafickými prvky, neboť design působí elegantně a je zahalen do světlého hávu, ve kterém převládá béžová a kombinace světle růžové a oranžové barvy.

620

Registrace uživatele

Po tomto webu můžete cestovat i bez registrace, ale bude na vás pohlíženo jako na potulné individuum, které smí paběrkovat jen informace z příspěvků konferencí, u nichž jejich moderátor povolil zveřejnění na internetových stránkách. Jako neregistrovaní se navíc do žádné konference nepřihlásíte a o založení vlastní si také můžete nechat pouze zdát. Pojďme se tedy nejdříve podívat na to, co registrace na Pandoře obnáší. Po zadání nezbytných údajů (jméno a heslo) můžete vložit několik emailových adres, přičemž u každé z nich je možno definovat její vlastnosti. Lze tím dosáhnout třeba toho, že na jednu adresu vám budou zasílány jednotlivé diskusní příspěvky, na druhou budete dostávat souhrny příspěvků za určité období a na třetí vám budou chodit zprávy výhradně bez příloh (maximální velikost přílohy je naštěstí systémově omezena na 256 kB). Takto si lze nastavit až 128 emailových adres, což je na jednu stranu podstatný nárůst oproti staré verzi, otázkou však zůstává, zda někdo vůbec takovýto počet využije.

Vyhledání konference

Jako legitimnímu diskutérovi se vám již na webu dýchá lépe a můžete se tak vypravit na obhlídku terénu. Přicházíte-li připraveni zapříst debatu na konkrétní téma, uděláte nejlépe, když do formulářového pole pro vyhledávání napíšete klíčové slovo, v něž vkládáte největší důvěru, že vás přivede k vysněné konferenci. Tím se dostáváme k jedné z důležitých novinek, kterou je fulltextové vyhledávání, kdy si dokonce můžete vybrat, jestli se mají prohledávat pouze názvy kategorií nebo konferencí, či zda je vhodné prozkoumat i jednotlivé diskusní příspěvky. Při vyhledávání se navíc nemusíte omezovat pouze na jediné klíčové slovo, ale můžete zde uplatnit znalosti nabyté při práci s vyhledávači zvučných jmen (Altavista, Google). Pro méně znalé nechybí nápověda přímo na stránce s formulářovým polem. Do prohledávání konference se můžete pustit také prostým procházením samostatných kategorií, což vzhledem k počtu témat může být především pro méně trpělivé uživatele tvrdým oříškem. I když se tvůrci systému v některých kategoriích pokusili o rozdělení konferencí do dalších podskupin, kupříkladu v sekci Internet na vás čeká záplava bezmála čtyř stovek netříděných diskusních fór.

Přihlášení do konference

Máte před sebou několik nalezených konferencí, které se vzhledem k velkému počtu témat od sebe nemusí svým názvem a zaměřením příliš lišit. Jistým vodítkem může být počet přihlášených uživatelů a množství příspěvků. Vaše vlastní přihlášení do vybraného diskusního fóra je tak jen dílem okamžiku – stačí kliknout na příslušný odkaz v nabídce na levé straně obrazovky (samozřejmě jen v případě, jste-li přihlášen jako úspěšně zaregistrovaný uživatel). Jen tak mimochodem, ke cti systému slouží skutečnost, že linky v menu se mění v závislosti na činnosti, kterou právě provádíte.

Založení konference

Pro založení konference se musíte ponořit do příslušné kategorie, ve které se bude vaše diskusní fórum vyjímat nejlépe. Pak opět stačí jen kliknout na správný odkaz v levé nabídce a následně popřemýšlet o nastavení. Tady si tvůrci nové Pandory dali obzvláště záležet. Kromě emailové adresy konference, jejího názvu a popisu můžete například ještě nastavit, jak bude vypadat signatura připojená na konec každého příspěvku, jakým textem budou oblaženi nově přihlášení členové či jakým textem se budete loučit s čerstvě odhlášenými diskutéry. Mnohem zásadnější dilemata budete řešit při rozhodování o tom, zda má být zakládaná konference moderovaná (každý nově přidávaný příspěvek budete schvalovat), soukromá (budete schvalovat přihlášení nových členů) nebo tajná (diskuse nebude viditelná pro nikoho jiného než její členy).

Další novinky

Mezi další novinky stojící za zmínku patří kupříkladu možnost zasílání souhrnů z diskusního fóra. Volba, jak často (jednou denně, dvakrát týdně, jednou týdně či dvakrát měsíčně) se budou souhrny rozesílat, je v kompetenci moderátora diskuse. Ten může také jednotlivé příspěvky mazat pomocí webového rozhraní, přímo přes web zvládne navíc přihlášený uživatel do konference přispívat (umožňuje-li to její nastavení). Při prohlížení příspěvků na Internetu si lze vybrat mezi jejich zobrazením podle časové posloupnosti nebo dle vláken (logické souvislosti). Zlepšila se i dříve kritizovaná rychlost systému, který dnes běží na výkonnějším stroji.

Cloud23

Dětské nemoci

Podle vyjádření autorů nové Pandory je aplikace ještě ve fázi, kdy je třeba vyléčit dětské nemoci, mezi které lze počítat například to, že žádost o potvrzení zaregistrované emailové adresy je vám zaslána dvakrát, nebo že v diskusním příspěvku přidávaném z Internetu systém neodřádkuje mezi koncem textu a vloženou signaturou. Jako daň za přechod na novou aplikaci je také nutno považovat automatické přejmenování konferencí začínajících pomlčkou či číslicí (seznam takto postižených diskusních fór je naštěstí k dispozici). Závažnějším nedostatkem ale pro někoho mohou být chybějící emailové adresy v jednotlivých příspěvcích, čímž je snížena možnost identifikace odesílatele.

Závěrem lze konstatovat, že i přes některé výše uvedené technické problémy se nepotvrdil jeden ze základních Murphyho zákonů, totiž že každá změna je změnou k horšímu.

Jste členy nějaké konference na Pandoře?

Autor článku

Autor pracuje jako soukromý projektant ve sdružení EnergoPro Projekční kancelář, aktivně se zajímá o webový obsah a stále bloguje.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).