Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček tento týden během návštěvy Jižní Koreji podepsal memorandum o spolupráci v rozvoji polovodičů. Česko tak chce po Tchaj-wanu navázat užší čipové vztahy s další asijskou velmocí v tomto oboru. Za Korejce memorandum podepsalo tamní ministerstvo obchodu, průmyslu a energetiky.
Česko chce s Jižní Koreou rozjet intenzivnější bilaterální spolupráci. Posílit se mají dodavatelské řetězce a pracovat se má na společném průmyslovém výzkumu a vývoji. Konkrétní projekty se budou vyjasňovat. Memorandum není závazný dokument, jde o dobrovolnou deklaraci zájmu najít společné aktivity.
Spolupráce má kromě jiného zahrnovat tyto oblasti: podporu technologického rozvoje v oblasti výroby polovodičů v České republice a Korejské republice, podporu rozvoje a efektivního využití lokálních kapacit dodavatelského řetězce, společný výzkum a vývoj v high-tech odvětvích, jako je návrh čipů, výroba polovodičů a vybavení pro polovodičový průmysl, rozvoj odborných znalostí a sdílení know-how prostřednictvím studentských a výzkumných výměnných programů.
Česká republika už delší dobu rozvíjí podobné vztahy s Tchaj-wanem. Ten u nás nyní po odkladech otevírá již třetí polovodičové a čipové centrum. V Praze na ČVUT se bude zabývat výzkumem moderních čipů. V Praze na Univerzitě Karlově už funguje centrum pro zkoumání polovodičových dodavatelských řetězce a v Brně od loňského podzimu operuje centrum pro návrh čipů. To do Česka přilákalo první tchajwanské firmy. V Praze zase rozjede výrobu datových kabelů CTi Cable.
Jižní Korea díky firmám jako Samsung (vlastní čipy různého druhu plus zakázková výroba ve stylu TSMC) nebo SK Hynix (světová jednička v dodávkách paměťových čipů, hlavně HBM pro AI karty od Nvidie) patří mezi nejdůležitější hráče v oboru na světě.
Korejci jsou otevření spolupráci i díky tomu, že vyhráli zakázku na stavbu jaderné elektrárny Dukovany. To hrálo roli i v tom, že na pražskou burzu poslali firmu Doosan Škoda Power.
Státní agentura CzechInvest, která do Česka láká zahraniční investory, tento týden v Soulu uspořádala investiční konferenci s cílem přilákat další zajímavé firmy. Zúčastnilo se jich devět desítek. Řešil se hlavně automobilový průmysl následovaný extrakcí materiálů a jejich zpracování pro výrobu baterií. Dalšími obory byly právě čipy a polovodiče, nanotechnologie a IT.
Jižní Korea u nás patří k velkým investorům. “Agentura CzechInvest asistovala u realizace celkem 40 investičních projektů z Jižní Koreje v Česku za 80 miliard korun, které vytvořily přes 13 tisíc pracovních míst. Korejské společnosti nejvíce investují do sektoru automotive. Nejvíce investic směřovalo do Moravskoslezského kraje. Mezi třemi nejvýznamnějšími investicemi, které od svého vzniku zprostředkovala agentura CzechInvest, pocházejí dvě z Koreje – Hyundai Motor Manufacturing Czech ve výši 34,4 miliardy korun (v roce 2006) a Nexen Tire ve výši 22,7 miliardy korun (v roce 2014),” shrnul CzechInvest.