Hlavní navigace

Čína zvažuje zákaz těžby Bitcoinu

10. 4. 2019

Sdílet

Kryptoměny - Bitmain - Antminer Autor: Bitmain

Těžba Bitcoinu je v čínském centrálně plánovaném hospodářství trnem v oku čínské vlády delší dobu, odčerpává totiž energetické zdroje pro strategický průmysl a ty pak v některých regionech prostě chybí.

Čína proto plánuje zakázat průmyslové aktivity, které jsou nebezpečné, plýtvají zdroji nebo znečišťují životní prostředí. Národní rozvojová a reformní komise (NDRC) zveřejnila návrh, který obsahuje aktualizovaný seznam odvětví, která hodlá s ohledem na strategické zdroje zrušit nebo omezit. Nový návrh obsahuje více než 450 aktivit, první takový seznam se objevil již v roce 2011, tehdy byl ale Bitcoin ještě hluboko pod rozlišovacími schopnostmi NDCR. Těžba kryptoměn a zejména Bitcoinu nicméně nyní splňuje podmínek ze seznamu hned několik.

V mnoha čínských provinciích pokulhává rozvodová infrastruktura a mineři kryptoměn, což je v zemi stále relativně lukrativní byznys, berou zdroje strategickému průmyslu. Čína zároveň přestavuje největší světové odbytiště pro ASIC minery, které slouží k těžbě bitcoinů a řady dalších kryptoměn, celé odvětví ale v zemi spadá do oblasti tolerované šedé ekonomiky a nemá žádnou oporu v zákoně.

Samotný návrh neobsahuje žádné konkrétní datum a nenavrhuje ani případný konkrétní postup aplikace zákazu. Z toho lze soudit, že půjde v případě skutečného zákazu ještě o běh na relativně dlouhou trať. Číňané se mohou k návrhu vyjadřovat do 7. května, poté jej projedná vláda.

Čína se poprvé odhodlala k drastičtějšímu zásahu proti kryptoměnám během bitcoinové bubliny v roce 2017. Země poměrně rychle vyhodnotila ICO jako neregulované ilegální investiční aktivum a zakázala jej, z důvodu obřích úniků peněz z čínské ekonomiky do zahraničí právě prostřednictvím kryptoměn, začala také přísně regulovat krypotměnové burzy a řada z nich musela ukončit činnost.

Ani snaha omezovat těžbu bitcoinu není v Čína úplně nová a v minulosti donutila největší čínské průmyslové hráče v tomto odvětví ke strategickým přesunům svých základen a časti aktivit mimo Čínu. S takovým omezováním se v minulosti setkal i český internetový podnikatel Patrick Zandl, který se těžbou v Číně několik let zabýval. Čínské autority soukromému poolu v roce 2017 vypověděly smlouvu na pozemky, kde se nacházely miningové haly, oficiální důvod byl přitom ryze formální a neměl otevřeně se samotnou těžbou bitcoinů nic společného.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).