Hlavní navigace

Členka Rady ČT Hana Lipovská chce zastání v Bruselu, píše europoslancům

7. 12. 2020

Sdílet

Česká televize Autor: Filip Rožánek

Radní České televize Hana Lipovská se znovu obrátila na evropské instituce, aby zasáhly proti českým politikům, kteří pochybují o legálnosti postupů Rady ČT

Nejprve podala k Evropské komisi stížnost na postup českých senátorů. Nyní poslancům Evropského parlamentu poslala otevřený dopis, v němž je žádá, aby interpelovali Evropskou komisi. Komisi by měli podle Lipovské vyzvat, ať zabrání porušování základních principů Evropské unie v České republice, jimiž jsou demokracie a právní stát.

„Samozřejmě registruji politické útoky na práci Rady ČT i na svou osobu. Vzhledem k tomu, že se jich dopouští horní komora Parlamentu ČR i další politici, kteří zákony naší země jistě znají, nelze jejich činnost interpretovat jinak, než jako snahu podkopávat principy právního státu a svobodu slova v České republice a vyvolat tak, stejně jako před 20 lety, silnou vnitropolitickou krizi. Takové jednání považuji za krajně nezodpovědné a demokracii poškozující!“ tvrdí Lipovská.

Kromě Lipovské jsou autorkami dopisu dvě někdejší aktérky televizní krize v roce 2000: tehdejší ředitelka zpravodajství ČT Jana Bobošíková a tehdejší členka Rady České televize Jana Dědečková. „Velmi to připomíná politický nátlak z období před 20 lety, který jsem v Radě ČT osobně zažila. Tehdy mnozí politici nerespektováním dělby moci a ústavního pořádku ČR zcela nedemokraticky a nezodpovědně rozpoutali tzv. televizní krizi. Zásadním způsobem poškodili jak veřejnoprávní televizi, tak důvěru v právní stát v naší zemi,“ prohlásila Dědečková.

Signatářkám otevřeného dopisu vadí zejména usnesení Senátu z 19. listopadu 2020. V něm horní komora parlamentu vyjádřila domněnku, že způsob odvolání Dozorčí komise Rady ČT 11. listopadu 2020 nebyl v souladu se zákonem. Senátoři vyzvali poslance, aby v případě, že se porušení zákona o ČT prokáže, zvážili odvolání těch členů Rady ČT, kteří se protizákonného jednání dopustili. Návrh na odvolání Dozorčí komise Rady ČT předložila právě Hana Lipovská.

Bobošíková, Dědečková i Lipovská se rovněž ohradily proti facebookovému příspěvku ministra kultury Lubomíra Zaorálka, v němž napsal, že „Rada ČT zřejmě úplně ignorovala znění zákona“. 

Postoje Senátu i člena vlády považují za „nehorázný politický nátlak a ohrožení svobody slova klíčového veřejnoprávního média“. O tom, zda bylo odvolání Dozorčí komise Rady ČT v souladu se zákonem, má rozhodovat soud. Někteří odvolaní členové už avizovali, že se kvůli způsobu odvolání chtějí skutečně na soud obrátit.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).