Hlavní navigace

ČTÚ aktualizoval mapový portál s pokrytím digitálního rozhlasového vysílání

17. 9. 2020

Sdílet

Mapový portál ČTÚ - pokrytí ČRo DAB+ Autor: Repro ČTÚ

Český telekomunikační úřad aktualizoval podobu svého mapového portálu, na kterém se můžete mimo jiné podívat, jak je vaše ulice nebo obec pokrytá digitálním rozhlasovým vysíláním.

Modul nabízí informace o pokrytí signálem digitálních rozhlasových služeb technologie DAB+ zejména ve III. pásmu pro všechny stávající provozovatele (sekce Simulace pokrytí). Kromě výsledků simulací získaných na základě parametrů vysílačů (obdobně jako je tomu u mobilních sítí) je možné v modulu zobrazit jednotlivé DAB+ vysílače a údaje o nich.

V budoucnu chce ČTÚ přidat i výsledky z měření v terénu (měření za jízdy na vybraných komunikacích České republiky). 

Pro výpočet pokrytí digitálním rozhlasovým vysíláním je využit matematický model šíření signálu podle doporučení Mezinárodní telekomunikační unie ITU-R P.1812 (Release 4). Tento model je nejpřesnějším modelem šíření typu point-to-area (bod-plocha), který je k dispozici v rámci ITU. Je založen na podrobné analýze terénu mezi vysílačem a přijímačem a zahrnuje všechny v úvahu přicházející modely šíření rádiového signálu.

Do výpočtu vstupují veškeré rozhlasové vysílače na území České republiky, pro které bylo vydáno oprávnění. Technické parametry vysílačů jsou shodné s vydaným oprávněním. Do výpočtů je zahrnuto rušení od vysílačů na území České republiky.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 9. 2020 8:49

  Pamětník

  Nevím o tom, že by někdo uvažoval o retlanzaci DABu do tunelů. Oproti FM to má šíření ve III. pásmu v tunelu fyzikálně ještě horší.

 • 18. 9. 2020 15:12

  bez přezdívky

  Bydlím v Hradci Králové a přijímal jsem DAB z vysílače Trutnov-Černá hora. Od včerejšího dne byl spuštěn vysílač Pardubice-Krásné. Oba vysílače mají výkon 10 kW. Realita - ve 4.patře paneláku na sídlišti je signál tak slabý že občas vypadává a to s plně vytaženou anténou přijímače. Signál naskočí u okna které je nasměrováno k vysílači. Přijímačem to není, mám čtyři DAB+ přijímače. Takhle jsem si pokrytí signálem nepředstavoval. Nechápu proč mají tyto vysílače tak malý výkon nebo není vysílač umístěn mezi Hradcem a Pardubicemi, tak aby pokryl obě města silným signálem. Je ovšem pravdou že na louce za domem je signál dostatečný.

 • 17. 9. 2020 14:27

  Ren

  Dobry den, zajimalo by me, jestli je pokryti DAB v tunelu Blanka, nikde se mi to nedari najit. Premyslel jsem, ze bych tim vyresil omezenou dostupnost FM vysilani v tunelu, kde travim dost casu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).