Hlavní navigace

ČTÚ aktualizoval mapový portál s pokrytím digitálního rozhlasového vysílání

Sdílet

Filip Rožánek 17. 9. 2020

Český telekomunikační úřad aktualizoval podobu svého mapového portálu, na kterém se můžete mimo jiné podívat, jak je vaše ulice nebo obec pokrytá digitálním rozhlasovým vysíláním.

Modul nabízí informace o pokrytí signálem digitálních rozhlasových služeb technologie DAB+ zejména ve III. pásmu pro všechny stávající provozovatele (sekce Simulace pokrytí). Kromě výsledků simulací získaných na základě parametrů vysílačů (obdobně jako je tomu u mobilních sítí) je možné v modulu zobrazit jednotlivé DAB+ vysílače a údaje o nich.

V budoucnu chce ČTÚ přidat i výsledky z měření v terénu (měření za jízdy na vybraných komunikacích České republiky). 

Pro výpočet pokrytí digitálním rozhlasovým vysíláním je využit matematický model šíření signálu podle doporučení Mezinárodní telekomunikační unie ITU-R P.1812 (Release 4). Tento model je nejpřesnějším modelem šíření typu point-to-area (bod-plocha), který je k dispozici v rámci ITU. Je založen na podrobné analýze terénu mezi vysílačem a přijímačem a zahrnuje všechny v úvahu přicházející modely šíření rádiového signálu.

Do výpočtu vstupují veškeré rozhlasové vysílače na území České republiky, pro které bylo vydáno oprávnění. Technické parametry vysílačů jsou shodné s vydaným oprávněním. Do výpočtů je zahrnuto rušení od vysílačů na území České republiky.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 9. 2020 8:49

  Pamětník

  Nevím o tom, že by někdo uvažoval o retlanzaci DABu do tunelů. Oproti FM to má šíření ve III. pásmu v tunelu fyzikálně ještě horší.

 • 18. 9. 2020 15:12

  bez přezdívky

  Bydlím v Hradci Králové a přijímal jsem DAB z vysílače Trutnov-Černá hora. Od včerejšího dne byl spuštěn vysílač Pardubice-Krásné. Oba vysílače mají výkon 10 kW. Realita - ve 4.patře paneláku na sídlišti je signál tak slabý že občas vypadává a to s plně vytaženou anténou přijímače. Signál naskočí u okna které je nasměrováno k vysílači. Přijímačem to není, mám čtyři DAB+ přijímače. Takhle jsem si pokrytí signálem nepředstavoval. Nechápu proč mají tyto vysílače tak malý výkon nebo není vysílač umístěn mezi Hradcem a Pardubicemi, tak aby pokryl obě města silným signálem. Je ovšem pravdou že na louce za domem je signál dostatečný.

 • 17. 9. 2020 14:27

  Ren

  Dobry den, zajimalo by me, jestli je pokryti DAB v tunelu Blanka, nikde se mi to nedari najit. Premyslel jsem, ze bych tim vyresil omezenou dostupnost FM vysilani v tunelu, kde travim dost casu.