Hlavní navigace

ČTÚ aktualizoval mapový portál s pokrytím digitálního rozhlasového vysílání

Sdílet

Filip Rožánek 17. 9. 2020

Český telekomunikační úřad aktualizoval podobu svého mapového portálu, na kterém se můžete mimo jiné podívat, jak je vaše ulice nebo obec pokrytá digitálním rozhlasovým vysíláním.

Modul nabízí informace o pokrytí signálem digitálních rozhlasových služeb technologie DAB+ zejména ve III. pásmu pro všechny stávající provozovatele (sekce Simulace pokrytí). Kromě výsledků simulací získaných na základě parametrů vysílačů (obdobně jako je tomu u mobilních sítí) je možné v modulu zobrazit jednotlivé DAB+ vysílače a údaje o nich.

V budoucnu chce ČTÚ přidat i výsledky z měření v terénu (měření za jízdy na vybraných komunikacích České republiky). 

Pro výpočet pokrytí digitálním rozhlasovým vysíláním je využit matematický model šíření signálu podle doporučení Mezinárodní telekomunikační unie ITU-R P.1812 (Release 4). Tento model je nejpřesnějším modelem šíření typu point-to-area (bod-plocha), který je k dispozici v rámci ITU. Je založen na podrobné analýze terénu mezi vysílačem a přijímačem a zahrnuje všechny v úvahu přicházející modely šíření rádiového signálu.

Do výpočtu vstupují veškeré rozhlasové vysílače na území České republiky, pro které bylo vydáno oprávnění. Technické parametry vysílačů jsou shodné s vydaným oprávněním. Do výpočtů je zahrnuto rušení od vysílačů na území České republiky.

Našli jste v článku chybu?