Hlavní navigace

Libresse -- když máte své dny

7. 12. 2001
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Dnešní web, určený svým obsahem především pro ženy, má na svědomí studio Forrest Gump. Přes svůj obsah tato prezentace rozhodně stojí za zhlédnutí - tenhle průnik do ženského světa na webu může být zajímavý i pro muže. Recenzi svými postřehy oživí kytarista Jaroslav Jurníček a po dlouhé době i Martin Kopta.

552
www.libresse.cz

Úvodní stránka je, stejně jako celý zbytek serveru, laděna do příjemně působící tmavě modré a růžové barvy. Grafika je ve vyšších rozlišeních centrovaná na prostředek a není nijak ohraničená. Hned na první pohled mne upoutala fotografie (portrét) mladé ženy. Ta provází celý server (dá se říci, že tato grafika – žena a grafické motivy okolo ní – je součástí všech menu).

Vrchní část úvodní stránky je vytvořená pomocí flashe, který zde má své opodstatnění ve velmi pěkně animovaných položkách menu. Pod velkým úvodním menu, obsahujícím i naprosto perfektní, moderně a lehce působící logo, jsou tři sloupečky s animovaným záhlavím. To již není vytvořeno ve flashi, ale animovaným GIFem. V souvislosti s tím mne napadá, proč používat animovaný GIF, když už na stránce je flash. Pokud má někdo flash a zobrazí se mu horní menu, zobrazily by se mu určitě i záhlaví sloupečků a reklamy. Také by jistě byly flashové grafiky objemově menší.

Na úvodní stránce mi přijde zvláštní jen dolní „patička“ (copyright), která je velmi krátká a je zarovnaná na prostředek. Kdyby stránka končila grafikou v podobném stylu jako začíná, působila by ucelenějším dojmem.

Zmíněné položky menu jsou tvořeny obrázkem, okolo kterého je rámeček, který se po najetí kurzoru „rozhoupe“ (začne přibližovat a oddalovat, efekt slábne až se nakonec zastaví). Takovou animaci položek jsem ještě na internetu neviděl, zde působí svižným a lehkým dojmem.

Vůbec celá prezentace na mne dýchá čistotou a svižností, což byl, vzhledem k prezentované značce a jejím výrobkům, jistě záměr. Jediné podstatné, co bych úvodní stránce vytknul, by byla přílišná přeanimovanost – ta má za následek chaotičnost při navigaci a dezorientaci návštěvníka.

Samotné podstránky prezentace mají opět animované menu, ale již zmenšené a srovnané do horního vodorovného pruhu. Také nadpisy stránek jsou statické. Font textu je relativně malý, ale pokud by byl o stupeň větší, pravděpodobně bych napsal, že je příliš velký :-).

Velmi se mi líbí zpracování vložených obrázků-fotografií. Fotografie je vložená do růžového rámečku rovnoběžníku, a pod ní je naznačena jednoduchá vlnka.

Podobně precizně jsou zpracované i položky jakýchsi podmenu na podstránkách. Při najeti na růžový popis položky se objeví v jejím levém horním rohu malá tmavě modrá vlnka ve tvaru „véčka“. K těmto položkám mám jedinou výtku – při prvním pohledu na stránku vůbec není jasné, zda to jsou jen nadpisy nějakých sekcí nebo odkazy. Možná pokud by byly podtrženy či s odrážkou, bylo by to lepší.

Celkově na mne podstránky působily lépe než stránka úvodní, asi díky menší míře animací a z toho vyplývající větší přehlednosti designu.

MIF22_Early

Pokud výše napsané závěrem nějak shrnu, musím konstatovat, že prezentace působí poměrně vyrovnaným dojmem. Obsahově je určitě nadprůměrná (soutěže, testy), technicky je také zvládnutá bezproblémově. Grafika je dle mého příjemná, čistá a působí solidním dojmem – kdyby bylo vyřešeno pár detailů, těžko bych na ní hledal chyby. Při číselném vyjádření mých dojmů bych web ohodnotil osmi body z deseti možných.

Martin Kopta


redaktor serveru Lupa
kopta@lupa.cz

Jaroslav Jurníček


kytarista skupiny Jolly Joker and the P.B.U.
gratcornholio@sez­nam.cz
ORIGINALITA ŘEŠENÍ
Myslím, že originální je pojetí serveru šířeji, než jak je u těchto obvykle jednoúčelových prezentací produktu zvykem. Líbí se mi, že kromě informací o vložkách se tu žena může dozvědět něco o svém těle, je pro ni přichystáno nějaké to rozptýlení… Jen trochu nechápu, proč pod odkazem tváDUŠE jsou numerologie, osobní test a horoskop?! Většina žen, které znám, má duši určitě složitější. Libresse.cz mi připadá poněkud narůžovělé – ale na druhou stranu, co se dá čekat od websitu zaměřeném na ženské hygienycké potřeby. :-)
POUŽITELNOST
Web se prezentuje jako „portál DÍVKA“ (portál ŽENA se údajně připravuje), ale pod portálem pro ženy si představuji něco více. Možná by bylo zajímavé, kdyby se výrobce dohodl s nějakým webem pro ženy… Je tu prostě málo informací a to spíše odrazuje. Z technického zpracování mi překáží spousta vyskakovacích oken. Pánové, taky potřebujete chodit na site s kondomy? Při kliknutí na odkaz Tvé starosti, se objeví hláška, že máte zavolat na nějakou linku důvěry – tak na co ten site je?!
TECHNICKÁ NÁROČNOST
Na webu je spousta animovaných flashových ikonek, ale nevypadají, že by byly nějak zvlášť náročné – a myslím, že to ani není chyba. Ovšem, jestli je k sestavování obsahu opravdu využito SSI, jak by se dalo usoudit z přípon souborů, pak musím říci, že si nedovedu představit, kolik úsilí Forrest Gump musel vyvinout, aby takový web vytvořil – ale přípony klamou. Spojení flashe s HTML je velmi příjemné. Jednoduché, nenáročné.
ESTETICKÝ DOJEM
Mám rád bílé plochy, volnou kompozici, tlumené barvy… Decentní grafika Libresse mě okouzlila, už jsem se pomalu připravoval na nějaké obrázky lidského těla, výkřiky jako buďte IN a sportovní ladění webu. Jsem potěšen, že se moje očekávání nesplnilo. Kdybych byl ženská a měl rád růžovou, tak možná bych dokázal estetiku tohoto situ ocenit. Vzhledem k tomu, že ženská nejsem…
POZNÁMKA NA ZÁVĚR
Škoda, že dnes hodnotíme samí muži, ale když slečny jsou tak nespolehlivé… Hodně mě u tohoto webu mrzí absence propracovaného obsahu, myslím, že kdyby se firma SCA Hygiene Products opravdu pokusila svůj web proměnit v magazín životního stylu pro ženy a dívky, určitě by na tom netratila. Skoro jsem dostal chuť toho nápadu se chopit sám. ;-) Mimochodem, věděl jsem, že druhů vložek je hodně, ale že tolik! Byla to pro mě určitě přínosná návštěva.  –
CELKOVÉ HODNOCENÍ
8/10 6/10

V rubrice SkrzNaSkrz vycházejí pravidelně každý pátek recenze webů tvořených předními českými webdesignerskými studii. Web vybírá redakce ze seznamu referencí, které webdesignerská studia a webdesigneři zveřejňují na svých prezentacích. Web je recenzován redaktorem Lupy a nezávisle na něm též dvěma osobnostmi (vybranými redakcí), kde jedna pochází z řad tvůrců webů (od konkurence hodnoceného) a druhá je vybírána mezi profesionálními uživateli Internetu.

Jak na Vás působí internetová prezentace Libresse?

Autor článku

Autor se již několik let zabývá počítačovou grafikou a internet designem. Mezi jeho další koníčky patří například klasická fotografie či poslech kvalitní hudby.