Hlavní navigace

Dejte jméno nejrychlejšímu superpočítači v ČR, v Ostravě pořádají soutěž

14. 10. 2020

Sdílet

Budova ostravského superpočítače Autor: VŠB

Národní superpočítačové centrum IT4Innovations v Ostravě začalo hledat jméno pro nový superpočítač, který bude instalován v roce 2021. Jde o stroj s výkonem 15,2 petaFLOPS, který je součástí evropské sítě EuroHPC a který poběží na AMD a Nvidii. Na Lupě jsme o tomto nejvýkonnějším HPC v Česku a jednom z nejvýkonnějších v Evropě před pár dny psali.

V Ostravě je pojmenování nových superpočítačů tradicí. Jména navrhuje široká veřejnost, posléze je vybráno to nejlepší. Poslední stroj dodaný firmou Atos dostal jméno Barbora. I tentokrát se do navrhování pojmenování může připojit každý, vyhlášena na to byla soutěž. Každý účastník může poslat maximálně tři různé návrhy jména, nejpozději do 15. prosince. Pravidla jsou zde (PDF).

Nové HPC do Ostravy na základě veřejného tendru dodá Hewlett Packard Enterprise. Ta s IT4Innovations rozjela soutěž. Autoři nejlepších jmen pro superpočítač mohou vyhrát serverový hardware HPE.

Cena chystaného superpočítače vyjde na 14,86 milionu eur, 35 procent nákladů hradí evropský podnik EuroHPC. Provozní náklady mezi roky 2021 až 2025 se počítají na 14 milionů eur.

Teoretický výkon 15,2 petaFLOPS výrazně překonává dva petaFLOPS, které má nyní nejvýkonnější ostravský model Salomon. Detailní technické parametry nejsou k dispozici. Kromě procesorů AMD se ale postaví také akcelerační část, kde budou servery HPE Apollo 6500 s 560 grafickými kartami Nvidia A100 Tensor Core (až 175 petaFLOPS pro AI). Na propojení se využije Nvidia Mellanox HDR 200 Gb/s InfiniBand.

Základní technické údaje jsou následující:

  • více než 100 000 jader CPU a 250 TB operační paměti RAM,
  • více než 3,8 milionu CUDA jader / 240 000 tensorových jader akcelerátorů NVIDIA A100 Tensor Core GPU s celkově 22,4 TB superrychlé HBM2 paměti,
  • 15,2 PFlop/s celkový teoretický výpočetní výkon,
  • rychlá disková kapacita s výkonem 1 TB/s,
  • univerzální část pro tradiční numerické simulace, kterou bude tvořit 720 počítačových serverů s celkovým teoretickým výpočetním výkonem 3,8 PFlop/s,
  • akcelerovaná část tvořená 70 servery, přičemž každý z nich bude osazen 8 GPU akcelerátory s celkovým teoretickým výpočetním výkonem 11 PFlop/s pro standardní HPC simulace a až 150 PFlop/s pro výpočty umělé inteligence, 
  • část navržená pro zpracování rozsáhlých datových souborů poskytující až 24 TB sdílené paměti a výkonem 74 TFlop/s,
  • 36 serverů s celkovým výkonem 131 TFlop/s vyhrazených k poskytování cloudových služeb,
  • vysokorychlostní síť, která bude sloužit jak k propojení všech částí dohromady, tak i k propojení jednotlivých serverů rychlostí až 200 Gb/s, 
  • rychlé datové úložiště poskytne kapacitu více než 1 PB pro vysokorychlostní ukládání uživatelských dat rychlostí až 1 TB/s, zejména pro simulace i výpočty v oblasti náročné datové analýzy a umělé inteligence.
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).