Hlavní navigace

Do Česka vstupuje čínský síťový hráč Alcatel-Lucent Enterprise

19. 1. 2021

Sdílet

Alcatel-Lucent Enterprise Autor: Asbis

Na český trh formálně vstupuje značka Alcatel-Lucent Enterprise, a to skrze VAD distributora Asbis. Firmy podepsaly výhradní distribuční kontrakt. Nabízet budou síťové technologie jako OmniAccess WLAN nebo OmniVista Network Management System.

Původní francouzský Alcatel-Lucent už nefunguje, nyní je součástí Nokie, která firmu koupila a náročně ji integruje. Značka Alcatel-Lucent Enterprise rovněž patří Nokii, která jí licencuje společnosti ALE International. Ta byla z Alcatelu vyčleněna v roce 2014. Patnáctiprocentní podíl si v ní tehdy ponechal Alcatel-Lucent, zbylou většinu pak za 202 milionů eur přebral čínský podnik China Huaxin Post and Telecom Technologies, zkráceně Huaxin. Sídlo podniku je nadále ve Francii.

“Asbis jako VAD distributor nemá v plánu nabízet síťová řešení Alcatel-Lucent Enterprise přímým prodejem koncovým zákazníkům a ani se účastnit výběrových řízení. Základem je spolupráce a podpora stávajících a nových obchodních partnerů,” uvádí Asbis.

Pro Alcatel-Lucent Enterprise je spolupráce s Asbis v Česku pilotním projektem. Distributor jinak působí v řadě dalších zemí.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 1. 2021 17:25

  kaliszad

  ALE je celkem slušný výrobce switchů a jeden z mála výrobců kromě Extreme Networks, který vážně podporuje protokol SPBM (něco jako VXLAN + BGP-MP, až na to, že se to zakládá na IS-IS). Třeba řada OmniSwitch 6860, se kterou mám přes drážďanskou studentskou síť určité zkušenosti, je i díky poměrně otevřenému Linuxu na kterém to běží slušná volba. Z celkem běžné CLI je možné "vyskočit" do bashe. Pomocí různých příkazů je možné i z bashe provádět určité úkony. Běží tam standardní OpenSSH, ty switche dobře spolupracují např. s Ansible. Také společnost ALE dokázala nabídnout solidní cenu v rámci určité dravosti, kterou etablovaní výrobci často aspoň částečně ztratili.
  A ano, protokol SPBM nasazujeme (i když já už to celé sleduji spíše z povzdálí). Každý uživatel tak má nezávisle na místě resp. na tom, jestli je připojení přes WiFi nebo kabel svoji vlastní L2 síť (což je vlastně "overlay"). Celá síť je tím pádem routovaná až po access switche, které jsou taky součástí SPBM fabricu. Celé to není nějak výrazně dražší, než srovnatelná klasická L2 infrastruktura na výbavě od HPE/ Aruba, kterou jsem v té době profesionálně nasazoval jinde.

  Dnes už bych asi nechtěl žádný switch, který není očividně založený na Linuxu a kde nejsou věci jako OpenSSH a bash (nebo jiné prostředí, třeba babashka) dostupné. Různá jiná prostředí, třeba i s dobrým úmyslem svázaná, prostě už svojí neflexibilitou a komplexitou při jakémkoliv použití nad běžný rámec nejsou výhodná. Třeba to, že se nemůžu u běžných switchů firmy Cisco a HPE jednoduše hlásit na switch pomocí SSH certifikátu vystaveného SSH certifikační autoritou nebo mít nějaký vyšší počet veřejných klíčů v něčem jako authorized_keys je totálně absurdní. To že nepodporují více authentifikačních mechanismů současně (třeba LDAP/ Active Directory/ TACACS a SSH klíče - první musí vypadnout, potom je aktivní záložní authentifikační mechanismus), je opravdu pozůstatek 20. století. Podobných problémů je tam více a hodně z nich se těm switchům od ALE vyhýbá (kde to není omezení např. switch ASICu).
  Btw. kdyby někdo opravdu chtěl, tak na tom ALE jde rozjet i Docker :-D ale tohle opravdu nepatří do kategorie podporovaných záležitostí.

  19. 1. 2021, 17:27 editováno autorem komentáře

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).