Hlavní navigace

EBU je znepokojena zvyšujícím se tlakem na nezávislost České televize

9. 4. 2021

Sdílet

Rada České televize, Rada ČT Autor: Filip Rožánek

Evropská vysílací unie (EBU), která sdružuje veřejnoprávní média v Evropě, se obrátila na českého premiéra a na ministra kultury kvůli situaci v České televizi. Stanovisko poskytla redakci Digizone.cz ředitelka komunikace EBU Vanessa O’Connor.

 „EBU pečlivě sleduje rizika ohrožující pluralitu médií v České republice a je nucena vyjádřit znepokojení nad zvyšujícím se tlakem na nezávislost České televize, zejména v roce parlamentních voleb. Média veřejné služby mají kritický význam při prezentování plurality názorů a jako taková jsou nezbytná pro demokratickou debatu a pro podporu takového prostředí, které občanům umožňuje svobodné vytváření názorů, zejména pak v období voleb,“ zdůraznila organizace se sídlem v Ženevě.

„Především pokud jde o Českou televizi, zaznamenala Evropská vysílací unie zvýšené úsilí o politizaci jejího kontrolního orgánu, Rady ČT, a o zpochybnění nejvyššího vedení televize, což by mohlo být vnímáno jako první krok k oslabení politické nezávislosti České televize. Tyto snahy poškozují nezávislost veřejnoprávních médií v České republice a reputaci země jako moderní evropské demokracie, která dodržuje základní evropské hodnoty, mezi něž patří i svoboda tisku,“ podotýká vedení mezinárodní organizace.

Evropská vysílací unie připomíná, že Česká televize se zejména v posledním roce těší vysoké důvěře veřejnosti. Podle zprávy Digital News Report, kterou vydal Reuters Institute, je zpravodajství ČT nejdůvěryhodnějším v České republice. Veřejnoprávnímu vysílateli důvěřuje 62 % respondentů.

„Navzdory této veřejné podpoře byli do užšího výběru kandidátů na nové členy Rady ČT Volebním výborem Poslanecké sněmovny 18. března nominováni pouze lidé s politickou inklinací k vládnoucí straně,“ podivuje se EBU. „Pokud by složení Rady nebylo názorově vyvážené, nelze ji nadále považovat za nestrannou, což může vést k vážnému narušení nezávislosti kontrolního orgánu České televize a později jejího managementu,“ pokračuje stanovisko.

Nezávislost médií je vyzdvihována v mnoha rezolucích a doporučeních Rady Evropy. Doporučení Výboru ministrů Rady Evropy č. R (96) 10 směrem k členským státům ohledně zachování nezávislosti médií veřejné služby uvádí: „Pravidla upravující postavení kontrolních orgánů veřejnoprávních médií by měla být definovaná takovým způsobem, který zabrání, aby byly tyto orgány, a zejména jejich členové, vystaveni riziku politických nebo jiných tlaků.“

Česká televize je aktivním členem EBU, v roce 2014 se sama podrobila hodnocení nezávislosti a dodržování dalších veřejnoprávních hodnot vybranými evropskými institucemi – rakouskou ORF, německou Bayerischer Rundfunk, italskou RAI a YLE z Finska, a následně implementovala sérii doporučení, která potvrzovala její dosavadní koherenci. Petr Dvořák se loni na podzim stal viceprezidentem EBU.

„Evropská vysílací unie si všímá rostoucí míry kritiky a konfrontačního jednání Rady ČT směrem k České televizi a zaznamenala rovněž pokus Rady ČT prosadit usnesení, které by později mohlo vést k odvolání generálního ředitele z důvodu údajného střetu zájmů, jenž byl 16. března většinou členů Rady ČT zamítnut. Jsme znepokojeni zvyšující se mírou politizace kontrolního orgánu České televize a apelujeme na Parlament České republiky, aby zajistil nezávislost České televize tak, aby i nadále mohla být vzorem veřejnoprávního vysílání nejen v České republice, ale i v Evropě,“ končí prohlášení.

Svůj podpis pod stanovisko připojila prezidentka EBU Delphine Ernotte Cunci, která je zároveň hlavou France Télévisions. Podepsal ho rovněž generální ředitel EBU Noel Curran a členové výkonné rady EBU: Thomas Bellut (generální ředitel ZDF), Cilla Benko Lamborn (generální ředitelka Švédského rozhlasu), Marcello Foa (prezident RAI), Monika Garbaciauskaite Budriene (generální ředitelka LRT), Sebastian Sergei Parker (zástupce generálního ředitele C1R), Fran Unsworth (ředitelka zpravodajství a publicistiky BBC) a Alexander Wrabetz (generální ředitel ORF).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).