Hlavní navigace

Europol hlásí rozbití botnetu Emotet, který hrál roli v útocích na českou nemocnici a OKD

28. 1. 2021

Sdílet

Policejní složky několika států ovládly infrastrukturu botnetu Emotet, oznámil Europol. Na zásahu spolupracovaly úřady v Nizozemí, Německu, USA, Velké Británii, Francii, Litvě, Kanadě a na Ukrajině.

Útočníci prostřednictvím Emotetu automatizovali rozesílání nakaženého spamu, s jehož pomocí pak získávali přístup do systémů napadených firem a organizací. E-maily obsahovaly nakažené přílohy maskované jako faktury, informace o infekci Covid-19 nebo zprávy o doručení zboží. 

Emotet podle Europolu sloužil i jako „loader“, byl tedy schopný do systémů instalovat na zakázku další škodlivý kód. Šířil také malware Trickbot a Ryuk, který stál za předloňské nakažením systémů nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově nebo systémů firmy OKD, upozornil český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Infrastruktura Emotet zahrnovala stovky serverů po celém světě, popisuje operaci Europol. Vyšetřovatelé koordinovali svůj postup tak, aby botnet ovládli zevnitř.

Nizozemská policie získala podle Europolu také přístup k databázi kompromitovaných e-mailů a přihlašovacích údajů. Na svém webu nabízí možnost ověřit si, zda se konkrétní e-mail v databázi nenachází.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).