Hlavní navigace

Facebook oficiálně představil koncept digitální měny Libra

18. 6. 2019

Sdílet

Libra (partneři)

Mark Zuckerberg dnes oficiálně představil koncept digitální měny Libra. Za projektem alespoň navenek nebude stát Facebook, ale nezisková organizace Libra Association, která momentálně čítá 28 společností. Oficiální spuštění by mělo proběhnout v první polovině příštího roku.

Smyslem celého počinu, který od prvních zmínek budí pozornost světa a rozpaky kryptoměnové komunity, je pravděpodobně snaha Facebooku ukousnout si z velmi lukrativního trhu globálních plateb (vysoké poplatky) a internetového obchodu (jeden z nejrychleji rostoucích trhů). Facebook sám ale tvrdí, že chce hlavně pomoci lidem bez přístupu k bankovnímu účtu. To by z Libry dělalo spíše konkurenci pro M-Pesu a částečně i pro Bitcoin, než pro zprostředkovatele plateb, otázkou je, nakolik tomuto tvrzení můžeme věřit.

Samotná měna disponuje vlastním blockchainem (byť s diskutabilní governance a nejasnými vlastnostmi) a měla by se chovat podobně jako kryptoměnové stablecoiny (tokeny, jejichž hodnota je navázána na nějakou národní měnu). Libra by tak měla mít více méné stabilní hodnotu (1 libra se bude v okamžiku spuštění rovnat 1 dolaru), krytou penězi v rezervním koši a proměnlivou likviditu, která bude dána poptávkou a velikostí rezervy na escrow účtu, jež obsahuje koš více národních měn a státních dluhopisů.

Projekt by ve finále neměl ovládat přímo Faceboook, ale asociace, které je sociální síťsoučástí (zahrnuje například vydavatele platebních karet Mastercard a Visa, platební platformu PayPal, burzu eBay či alternativní taxislužby Lyft a Uber), v první fázi projektu si ale Facebook ponechá rozhodující slovo. Facebook také nechal založit dceřinou firmu Calibra, která vytvoří a nabídne pro digitální token Libra proprietární (a pravděpodobně kustodiální) peněženku, ta umožní token jednoduše nakupovat, uchovávat a používat. Peněženka bude také propojená s komunikačními platformami Messenger a WhatsApp jejichž miliardová uživatelská základna by měla napomoci rychlejší adopci projektu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).