Hlavní navigace

Facebook zas odblokuje zprávy v Austrálii, dohodl se s tamní vládou

23. 2. 2021

Sdílet

Facebook - Austrálie Autor: Depositphotos

Australští uživatelé si znovu budou moci na Facebooku číst a sdílet zpravodajské příspěvky médií. Sociální síť oznámila, že sdílení zpráv v následujících dnech odblokuje

Firma se totiž dohodla s australskou vládou na úpravách právě schvalovaného zákona, který má dát vydavatelům právo vyjednat s Googlem a Facebookem licenční poplatky za používání jejich obsahu online.

„Po diskusích s australskou vládou jsme došli k dohodě, která nám umožní podporovat vydavatele, které si vybereme, včetně těch malých a lokálních,“ popisuje výsledky jednání viceprezidentka Facebooku Campbell Brown.

„Vláda vyjasnila, že si do budoucna ponecháme možnost rozhodnout, zda se zpravodajský obsah na Facebooku bude vyskytovat, takže nebudeme automaticky nuceni k vyjednávání,“ dodal.

Podle deníku Sydney Morning Herald do zákona přibyla také dvouměsíční lhůta na vyjednání dohod, aby měly obě strany více času na dojednání vzájemných dohod, než případně dojde k arbitráži.

Facebook i Google proti zákonu protestovali. Google mezitím začal s některými vydavateli uzavírat dohody o přebírání jejich obsahu do aplikace Google News Showcase a platbách za něj. 

Facebook zareagoval jinak – minulý týden na protest proti zákonu přestal v Austrálii zobrazovat zpravodajský obsah. Návštěvnost australských zpravodajských webů kvůli tomu poklesla přibližně o 13 %.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 2. 2021 8:05

    Karotka

    Chapu to spravne, ze ti vetsi, kteri budou mit smlouvu budou dostavat nejake penize a ti, ktere si FB "nevybere" nedostanou nic.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).