Hlavní navigace

FEL ČVUT na online dni dni otevřených dveří představí robota SK8O

4. 2. 2021

Sdílet

Robot SK8O z FEL ČVUT Autor: FEL ČVUT

Robotická „dvoukolka“ SK8O ozvláštní den otevřených dveří na FEL ČVUT, který se letos koná online. Robota během pouhých tří měsíců sestrojili doktorandi katedry řídící techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT Martin Gurtner a Krištof Pučejdl.

Koncept balančního robota SK8O studenti převzali z projektu Ascento univerzity ETH Zürich, ale provedení je zcela originální a používá běžně dostupné technologie a součástky. Většinu dílů vytiskla 3D tiskárna, zbytek byl k dostání v běžných eshopech pro elektrotechniky. Robot tak představuje otevřené hardwarové řešení a sestavit ho zvládne pokročilejší kutil. Náklady na výrobu činily zhruba 50 tisíc korun.

Studenti na dni otevřených dveří převedou ukázku dynamického pohybu robota nebo vysvětlí online návštěvníkům, jak se mohou již během studia podílet na vývoji podobně vyspělých technologií. V následujících měsících pak chtějí robota SK8O naučit skákat do schodů nebo přeskakovat překážky za jízdy.

„Náš robot je pro tyto úlohy hardwarově vybavený, potřebný řídící software a algoritmy budou ale tématem další práce studentů našeho programu Kybernetika a robotika. Při tom dojde řada i na umělou inteligenci a numerickou optimalizaci,“ vysvětluje Pučejdl.

Den otevřených dveří začíná ve čtvrtek 4. února od 17:00 a zájemci se dozví novinky ohledně studijních programů nebo přijímacího řízení.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).