Hlavní navigace

GFŘ vyloučilo Huawei z tendru za půl miliardy, podobné akce chystají i další úřady

30. 1. 2019

Sdílet

Sídlo Huawei v Praze Autor: Jan Sedlák

Předvánoční varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) proti technologiím čínských společností Huawei a ZTE má první reálné dopady. Deník MF DNES informoval, že Generální finanční ředitelství (GFŘ) vyloučilo Huawei z tendru na vybudování portálu Moje daně za více než půl miliardy korun.

Huawei ve své oficiální reakci požaduje úplné zrušení dotyčné veřejné zakázky: „Společnost Huawei si je vědoma oznámení Generálního finančního ředitelství a pokládá ho za projev diskriminace založený na nepodložených obviněních ze strany NÚKIB, která byla zveřejněna 17. 12. 2018. Budeme po Ministerstvu financí požadovat zrušení této veřejné zakázky a její úpravy v souladu se zákony České republiky.Pokud k tomu nedojde, Huawei zváží všechny své další možnosti.“

Podle informací Lupy podobné kroky zvažují také další státní instituce. Patří mezi ně například Státní tiskárna cenin, u které se Huawei uchází o dodávku a implementaci opatření pro zabezpečení LAN sítě. Tiskárna výsledky tendru za 17 milionů korun kvůli varování NÚKIBu přehodnocuje.

GFŘ nechce zveřejňovat příliš detailů o tom, proč je Huawei mimo hru. Uvádí pouze, že je pro Finanční správu varování NÚKIBu závazné. MF DNES také cituje interní analýzu finančního ředitelství: „Analýzu rizik není možné poskytnout, protože obsahuje informace, jejichž zpřístupnění by mohlo ohrozit zajišťování kybernetické ochrany zadavatele.“

Portál Moje daně má zjednodušit podávání daňových přiznání. Proudit v něm budou osobní údaje a další citlivá data, takže spadá do kritické infrastruktury státu. Finanční ředitelství díky varování NÚKIBu mohlo upravit podmínky tendru. Z důvodu bezpečnosti tak mohou činit i další instituce.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 1. 2019 16:38

    mberber6

    Ono nakonec není až tak důležité, jestli tam ten BackDoor je nebo není, on může být i v zařízeních z USA, ale je tam riziko, že tam být může a potom je jistě lepší, když to zařízení dodává spojenec... Riziko problému je prostě nižší. Nejlepší je mít zařízení vlastní nebo z EU ( v horším případě, protože na vývoj vlastních zařízení jako malá země nemáme).

  • 30. 1. 2019 22:25

    Vindis

    Není lepší ani to, že to dodává spojenec. Vždy bude existovat vlastní zájem, před zájmem spojence. Takže není dobré věřit ani spojencům. Každý má tajemství, a to i před důvěrníkem (partner, nejlepší přítel, obchodní partner apod), i když si slíbili věrnost a že si budou říkat všechno.
    I když jsou třeba USA a Německo spojenci, tak uvnitř jsou to stále soupeři. Každý má tajemství a každý by chtěl tajemství toho druhého zjistit. Třeba kauza NSA a Merkelová. Jaký důvod měla NSA tajně odposlouchávat Merkelovou, když jsou přece spojenci? Riziko problému je to stejně velké. USA tajně získá kompromitující informaci a pak může Německo "vydírat" - přinutit je, aby třeba souhlasili s něčím, čím by normálně nesouhlasili.

    U těchto zakázek musí existovat neutralita. Tedy zjišťovat bezpečnostní riziko u všech bez rozdílu na původ (ať už jde o Čínu, USA, EU nebo ČR). A ne jen tak vyloučit nějakou firmu jenom proto, že to nějaký úřad nařídil nebo doporučil.
    Ať přijmou i nabídku Huawei. A pokud při nezávislém posuzování zjistí možné riziko, tak pak mohou Huawei vyloučit jako nevyhovující.

  • 31. 1. 2019 7:42

    L.

    Ale to riziko už zjistil NÚKIB a právě proto před Huawei varoval.

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).