Hlavní navigace

Google dostal ve Francii pokutu půl miliardy eur, podle úřadů s vydavateli nejednal v dobré víře

13. 7. 2021

Sdílet

Google News Showcase - Velká Británie Autor: Google

Francouzský antimonopolní úřad Autorité de la concerrence dal Google pokutu ve výši 500 milionů eur (v přepočtu skoro 13 miliard Kč). Podle úřadu firma nedodržela několik příkazů, které jí dříve uložil. Týkaly se vyjednávání s vydavateli a tiskovými agenturami o platbách za používání jejich obsahu online.

Google musí podle rozhodnutí do dvou měsíců nabídnout za používání jejich obsahu ve svých službách odměnu a poskytnout jim nezbytné informace, aby mohli nabídku dostatečně vyhodnotit. Pokud nevyhoví, hrozí firmě penále 900 tisíc eur za každý den zpoždění.

Úřad pokutu zdůvodnil tím, že Google podle něj dostatečně nevyhověl několika nařízením z jara letošního roku. Dosavadní jednání Googlu s vydavateli podle úřadu nelze považovat za vedené v dobré víře. 

Tím, že Google vybraným vydavatelům (a jejich sdružením) nabídl partnerství ve svém programu Google News Showcase, podle úřadu nevedl s vydavateli jednání o stanovení výše obecných poplatků za používání jejich obsahu online.

Francouzská pobočka Googlu ve své reakci tvrdí, že rozhodnutí o pokutě ignoruje úsilí firmy o dosažení dohod s vydavateli. Říká také, že je dosud jedinou společností, která s francouzskými vydavateli nějaké smlouvy o licenčních poplatcích uzavřela.

České dohody s Googlem

Google uzavřel obdobné dohody i s několika vydavateli v Česku (je mezi nimi i firma Internet Info, která je vydavatelem Lupy – pozn. redakce). Za to, že se jejich obsah objevuje ve speciálních panele v rámci Google News jim platí licenční poplatky.

Právo vybírat poplatky vydavatelům dává evropská směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu (2019/790). Francie je jednou z prvních evropských zemí, která její ustanovení konkrétně vymáhá.

Česká novela autorské zákona, která by měla směrnici implementovat do českého práva, byla schválena vládou a teď čeká na projednání v Poslanecké sněmovně. O tom, co obsahuje, jsem psali v článcích Co je „velmi krátký úryvek“? Novela autorského zákona s novými právy pro vydavatele je ve sněmovněSoumrak Uloz.to a spol. na obzoru? Novela chce omezit šíření pirátského obsahu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).