Hlavní navigace

Hatespeech, pirátství i broadband. Francouzské předsednictví EU odhalilo program pro digitální oblast

6. 1. 2022

Sdílet

Francouzské předsednictví Rady Evropské unie zveřejnilo svůj program na následujících šest měsíců. Má ambici podporovat tzv. digitální suverenitu, což bude tématem i ministerské konference pořádané na začátku února. Tradiční Evropské digitální shromáždění se má uskutečnit na konci června.

Francie chce zrychlit jednání o revizi nařízení o Europolu. Také podpoří návrh Evropské komise na rozšíření seznamu trestných činů, na které se vztahuje článek 83 SFEU, pokud jde o nenávistné projevy a trestné činy z nenávisti. Otevřeně podporuje projekt znalostního centra EU pro prevenci radikalizace.

Francouzské předsednictví chce zahájit úvahy o účinnosti autorského práva v globalizovaném prostředí s ohledem na praktiky některých subjektů (tzv. doložky o výkupu atd.) a podpoří iniciativu Komise v boji proti pirátství sportovních akcí.

Francouzi se také zavázali zahájit práce na revizi směrnice o snižování nákladů na vysokorychlostní připojení. A v rámci tzv. rolling agenda budou pokračovat jednání o revizi směrnice o kybernetické bezpečnosti (NIS2), AI Aktu, revize směrnice o ePrivacy, nařízení o EU Digital Identity. Francouzi jsou také velcí podporovatele projektu IPCEI.

Pokud jde o klíčová témata důležitá pro navazující české předsednictví, Francie se nezavázalo dokončit práci na Akt o digitálních službách, revizi ePrivacy nebo revizi NIS2, ale hodlá ukončit jednání o elektronických důkazech a zahájit diskuse o připravovaném nařízení proti sexuálnímu zneužívání dětí na internetu (CSAM).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).