Hlavní navigace

Hledá se kandidát do Rady České televize, Zdeňku Šarapatkovi končí mandát

20. 7. 2021

Sdílet

Česká televize Autor: Filip Rožánek

Poslanecká sněmovna zveřejnila výzvu k podávání kandidátských přihlášek na jedno místo v Radě České televize. V polovině září totiž po šesti letech končí mandát Zdeňka Šarapatky. O post radního se může znovu ucházet. Uzávěrka přihlášek je 2. srpna, přinejmenším seznam finalistů by tak mohli poslanci sestavit ještě před volbami. Na samotnou volbu ale pravděpodobně v tomto volebním období nedojde. Opozice hlasování o nových radních blokuje se zdůvodněním, že by se jinak televize dostala pod kontrolu neoficiální hlasovací koalice tvořené vládním hnutím ANO, komunisty a SPD.

Do Rady České televize může kandidovat v podstatě každý, kdo splní minimální požadavky určené zákonem. Přihlášky podávají organizace a sdružení představující kulturní, regionální, sociální, odborové, zaměstnavatelské, náboženské, vzdělávací, vědecké, ekologické nebo národnostní zájmy. Kandidát musí být způsobilý k právním úkonům, mít trvalý pobyt na území České republiky, být trestně bezúhonný a disponovat negativním lustračním osvědčením, pokud se narodil dříve než v roce 1971.

Rada České televize má v plné sestavě 15 členů. Na jaře ale vypršely mandáty čtyřem radním a od té doby sněmovna nezvolila jejich nástupce. Rada proto zasedá v počtu jedenácti členů. Po vypršení mandátu Zdeňka Šarapatky by tedy mohlo být radních jen deset.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).