Hlavní navigace

Internetový uzel NIX.CZ se stal kritickou infrastrukturou státu, Peering.cz se tomu brání

8. 1. 2021

Sdílet

NIX.CZ - logo

Tuzemský internetový uzel NIX.CZ se stává součástí kritické informační infrastruktury státu (KII), která se určuje podle zákona o kybernetické bezpečnosti. NIX je tak oficiálně institucí klíčovou pro chod společnosti a ekonomiky a její ochrana je nutná, aby pokud možno nenastala krizová situace.

Do NIXu je v současné době připojených 194 sítí včetně těch největších providerů nebo poskytovatelů obsahu. Datový tok nedávno překonal 1,5 Tb/s a za rok vyrostl o 500 Gb/s. Role internetu a NIXu sílí i s tím, jak se kvůli covidu urychlila digitalizace v podstatě všeho.

NIX do kritické infrastruktury zařadil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) s tím, že proběhlo tradiční správní řízení a bylo vydáno opatření obecné povahy.

Podle informací Lupy šlo z pohledu NIXu už spíše o formalitu, se kterou se počítalo. “Zároveň jsme s NÚKIBem řešili bezpečnostní incidenty, takže jsme k tomuto kroku společně dospěli,” uvedl pro Lupu šéf internetového uzlu Adam Golecký.

NIX nyní mimo jiné vytvoří roli pro jakéhosi kyberbezpečnostního zmocněnce. Využít by měl současných interních kapacit a nebude vypisovat výběrové řízení.

NÚKIB chce podle informací Lupy do kritické infrastruktury začlenit i komerční internetový uzel Peering.cz Zdeňka Cendry, který rovněž splňuje parametry jako počet připojených sítí či velikost datového toku. Peering.cz, jehož tok se přehoupnul přes 2 Tb/s a kam je připojených 164 sítí, situaci nechce komentovat s podle informací Lupy se takovému kroku snaží spíše vyhnout.

K tématu Peering.cz nic konkrétního neříká ani NÚKIB. “K oblasti určování prvků KII se obecně většinou nevyjadřujeme,” vzkazuje mluvčí úřadu Jiří Táborský.

NÚKIB do kritické infrastruktury začleňuje důležité instituce postupně od roku 2018. Už do ní patří například CETIN, zdejší elektrárny, ČEZ, NET4GAS, Česká spořitelna nebo město Brno.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).