Hlavní navigace

Italové si odsouhlasili 3% digitální daň a pořádně tím naštvali Trumpa

18. 10. 2019

Sdílet

Itálie Autor: Michele Bitetto, Unsplash

Italská vláda v pondělí schválila 3% digitální daň, která začne platit už od ledna 2020 a je součástí italského rozpočtového zákona. Daň, která se dotkne zejména amerických technologických firem, rozhodně nepotěšila současného amerického prezidenta, který svůj italský protějšek varoval před možnou odplatou ze strany USA. Upozornila na to agentura Reuters.

Italové doufají, že by jim tříprocentní daň pro globální digitální firmy mohla přinést za první rok 600 milionů eur. Itálie stanovila jako hranici pro vyměření daně celosvětové roční tržby společnosti nad 750 milionu eur a příjem minimálně 5,5 milionu eur. 

Donald Trump věří, že jde o diskriminaci amerických společností, protože jsou to převážně ony, koho se daň dotkne. „Pokud k takovému zacílení na americké společnosti dojde, nebude mít prezident jinou možnost, než odvetu pro ochranu amerických podniků," komentovala Trumpovu hrozbu jeho administrativa.

Italská varianta digitální daně je v souladu s obecnějším návrhem, který před týdnem představila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj

Návrh OECD je nyní přístupný připomínkování ze strany veřejnosti a jsou do něj ze strany národních vlád zatím vkládány největší naděje. Dokud totiž nebude existovat jednotná mezinárodní politika ohledně lokálního danění globálních gigantů, budu velké internetové firmy využívat i nadále k hlavnímu danění takzvané daňové ráje (v Evropě hlavně Irsko, Lucembursko a Nizozemsko) a využívat všechny legislativní kličky, aby místnímu zdanění příjmů vyhnuly. Evropská unie se dříve pokusila o zavedení vlastní jednotné digitální daně, ta ale neprošla právě zejména kvůli nesouhlasu evropských daňových rájů.

„Zisk se má danit tam, kde má původ,“ prohlásil lakonicky k důvodům, proč dala jeho vláda v pondělí dani zelenou italský ministr hospodářství Roberto Gualtieri.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).